„Podróż do Buenos Aires” to opowieść o utracie pamięci. Główna bohaterka, Walerka – w którą wciela się fenomenalna Gabriela Muskała – w tragikomicznych monologach próbuje uchwycić sens życia, które rozpada się we wspomnieniach, osuwa w coraz większy absurd. Patos miesza się z  bluźnierstwem. Nie pomoże ani modlitwa ani mity narodowe, w których emerytowana nauczycielka polskiego znajdowała kiedyś oparcie.  Historia jednostkowego losu staje się na oczach widzów historią o nas wszystkich. 

Losy Walerki zostały spisane przez duet siostrzano-dramatopisarski w osobach Gabrieli i Moniki Muskały, działających pod pseudonimem Amanita Muskaria (muchomor czerwony). Nie jest też tajemnicą, że autorki czerpały z dobrze im znanej historii. Całości dopełnił sznyt reżyserski Mariana Półtoranosa.

„Podróż do Buenos Aires” była wielokrotnie nagradzana. Zdobyła m.in.: Nagrodę Główną na 7.  Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii Niemcy, I Nagrodę  na III  Międzynarodowym Festiwalu Jednego Aktora „Mono Baltija” w Kownie, Nagrodę Aktorską dla Gabrieli Muskały za rolę Walerki na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Grand Prix i Nagrodę Polskiego Radia we Wrocławiu na 36. Wrocławskich Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, Nagrodę Aktorską na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz Nagrodę Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego w  ogólnopolskim konkursie ministerstwa kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej.

Bilety na monodram Gabrieli Muskały wystawiany w CKP-Forcie Borek – w cenie 60 zł (normalny)/55  zł (dla posiadaczy karty Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP) można kupić online (https://tiny.pl/dbhbq0-j) lub osobiście w biurze Fortu Borek (ul. Forteczna 146).

 

Gabriela Muskała – aktorka, dramatopisarka, scenarzystka, reżyserka. Absolwentka i wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Od 2019 związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Gościnnie gra też w warszawskich Och Teatrze i Teatrze Garnizon Sztuki. Laureatka wielu aktorskich nagród, m.in.  czterech teatralnych Złotych Masek, filmowego Orła oraz głównej nagrody na FPFF w Gdyni. Uznanie środowiska filmowego i  zainteresowanie widzów przyniosły jej m.in. filmy: „Fuga" w reżyserii Agnieszki  Smoczyńskiej (Muskała jest autorką scenariusza), „7 uczuć" w reżyserii Marka Koterskiego, czy  „Moje córki krowy" w reżyserii Kingi  Dębskiej. Jest autorką 5 sztuk, napisanych wspólnie z siostrą Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria. Niebawem odbędzie się premiera jej filmowego debiutu reżyserskiego, do którego również napisała scenariusz.