Moc Gór  - czyli nowa odsłona Spotkań z Filmem Górskim
 

27-30 sierpnia w Zakopanem odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Moc Gór – imprezy, która wyrosła z 15-letniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji będą dwie rocznice – 35. pierwszego zimowego wejścia na Cho Oyu oraz 40. pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Trzecim istotnym punktem będą rozmowy wokół książki „Lekarze w górach”, o niezwykle ważnych, choć często pomijanych bohaterach wysokogórskich wspinaczek.

Moc Gór to Festiwal Filmów Górskich, który wyrósł z piętnastoletniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Nowa odsłona i oprawa festiwalu są kolejnym etapem rozwoju wydarzenia. Tegoroczny festiwal będzie różnił się od poprzednich edycji także z innego powodu – pandemia Covid-19 zweryfikowała pierwotne plany organizatorów w związku z czym festiwal odbędzie się w innej niż dotychczas formie. Nie zabraknie międzynarodowego konkursu filmowego z nagrodami i innych spotkań. Szczegóły poznamy wkrótce.

W tym roku mija 40 lat od zimowego zdobycia Mount Everestu przez polską wyprawę  kierowaną przez Andrzeja Zawadę. 17 lutego 1980 roku na szczycie najwyższej góry świata stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. W wyprawie brali udział także Józef Bakalarski, Krzysztof Cielecki, Ryszard Dmoch, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Zygmunt Heinrich, Jan Holnicki-Szulc, Robert Janik, Bogdan Jankowski, Stanisław Jaworski, Janusz Mączka, Aleksander Lwow, Kazimierz  Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Stanisław Kardasz, Krzysztof Żurek oraz Krzysztof i Mirek Wiśniewscy.

Tamtym sukcesem Polacy rozpoczęli serię zimowych wejść na ośmiotysięczniki, które później zdobywali m.in. Maciej Berbeka, Ryszard Gajewski, Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer, Andrzej Czok, Maciej Pawlikowski, Piotr Morawski, Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek, inni wspinacze. Polacy jako pierwsi zdobyli 10 z 14 szczytów korony Himalajów i Karakorum. Do dziś zimą niezdobyty pozostał tylko szczyt K2.

Pięć lat później odbyła się kolejna wyprawa pod kierownictwem ojca polskiego himalaizmu zimowego – Andrzeja Zawady. 12 lutego 1985 roku na szczycie Cho Oyu stanęli Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Trzy dni po nich tą samą drogą weszli Jerzy Kukuczka i Zygmunt Heinrich. W składzie polsko-kanadyjskiej wyprawy ponadto znaleźli się Eugeniusz Chrobak, Mirosław Gardzielewski i Krzysztof Flaczyński. Kanadę reprezentowali Jacques Olek, Martin Berkman, André Frapier i Yves Téssier.

W tym roku przypada 35 rocznica tego historycznego wejścia. Obydwie rocznice, będziemy celebrowali we współpracy z Fundacją Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

W lutym tego roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się książka „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu” Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego. Jej bohaterami są lekarze, którzy często własne wspinaczkowe ambicje chowają najczęściej głęboko do plecaka i przypinają klapą. Ich głównym zadaniem jest zadbać o zdrowie i kondycję innych. To ci inni mają wejść i zejść z wierzchołka. Giganci medycyny mają im w tym pomóc. I robią to, jak można przeczytać.

Niewiele jest wspinaczkowych książek, gdzie nazwisko, osoba lekarza nie pojawi się choćby w jednym akapicie. Bo niewiele jest wypraw, którym udaje się bez draśnięcia, bez jednego odmrożonego palca wrócić do domu. Nie ma jednak chyba książki, która – opowiadając o wspinaczkach w górach najwyższych – opisywałaby je oczami lekarzy. Ale to nie jest opowieść o doktorach medycyny, głównie to opowieść o tym jak ludzki organizm, mózg, psychika odnajdują się na wysokości, jak wiele człowiek może wytrzymać, jak wyjątkowo odpornym jest stworzeniem.

W tej książce pełno jest opisów wypadków, nie wyłączając tych najbardziej drastycznych i tragicznych, ale też historii bardziej zabawnych, szczęśliwie zakończonych lub zaskakujących. Nie jest to jednak kroniką ratownictwa, nie ma tu pełnego wykazu wypadków i interwencji.

Tegoroczna edycja festiwalu Moc Gór odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Zakopanem. W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Kręcimy w Tatrach – konkurs krótkich form  filmowych i Akademia Górska. Po raz trzeci przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki!

Szczegóły na: www.mocgor.pl
 

Moc Gór – karnety i Akademia Górska

Wspinanie w skałach i nie tylko, poruszanie się w terenie eksponowanym i ABC via ferrat to tematy warsztatów ramach Akademii Górskiej, która po raz kolejny odbędzie się w ramach festiwalu Moc Gór. Akademia odbędzie się w dniach 29-30 sierpnia w rejonie Mnicha, Dolinie Lejowej i w Tatrzańskiej Kotlinie. Do sprzedaży trafiły także karnety na festiwal w cenie 99 zł.

Moc Gór to Festiwal Filmów Górskich, który wyrósł z piętnastoletniej tradycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Nowa odsłona i oprawa festiwalu są kolejnym etapem rozwoju wydarzenia. Tegoroczny festiwal będzie różnił się od poprzednich edycji także z innego powodu – pandemia Covid-19 zweryfikowała pierwotne plany organizatorów w związku z czym festiwal odbędzie się w innej niż dotychczas formie.

W trakcie festiwalu po raz kolejny odbędą się warsztaty organizowane w ramach Akademii Górskiej. W tym roku będzie można poszerzyć swoje umiejętności z zakresu wspinania, poruszania się w terenie eksponowanym oraz ferrat. Warsztaty poprowadzą międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy IVBV UIAGM zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Przewodników Wysokogórskich.

Szkolenia odbędą się w rejonie Mnicha (wspinanie, poruszanie się w terenie eksponowanym) i Tatrzańskiej Kotliny (ABC via ferrat).

Poza szkoleniami w Tatrach odbędą się warsztaty wspinaczkowe w skałach prowadzone w partnerstwie z "Integrowaniem przez wspinanie" w Dolinie Lejowej.

Partnerami projektu jest Ministerstwo Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Integrowanie przez Wspinanie, Gmina Miasto Zakopane.

Zapisy na warsztaty ruszą we wtorek 21 lipca na stronie www.akademia-gorska.pl.

Poniżej szczegółowy program warsztatów:

ABC VIA FERRAT
Jednodniowe szkolenie obejmuje: sprzęt i przygotowanie, zasady bezpieczeństwa przy poruszaniu się, sytuacje awaryjne - asekuracja liną, opuszczanie.
Prowadzący: Adam Marasek przewodnik IVBV, Ludwik Wilczyński przewodnik IVBV
Miejsce: Tatrzańska Kotlina
Niezbędne wyposażenie uczestników - kask, uprząż, lonża, ubezpieczenie od akcji ratunkowej na terenie Słowacji
Termin: 29 i 30 sierpnia 2020
Maksymalna ilość uczestników 5 os. na przewodnika

WSPINANIE NA MNICHU
Uczestnicy jednodniowych warsztatów zapoznają się z podstawowymi zasadami wspinaczki w Tatrach.
Prowadzący: Przemysław Cholewa przewodnik IVBV, Wojciech Malawski przewodnik IVBV, Marek Kazior przewodnik IVBV, Jan Muskat przewodnik IVBV
Miejsce warsztatów: Mnich
Niezbędne wyposażenie uczestników - ciepła odzież, kask, uprząż, buty wspinaczkowe, 3 zakręcane karabinki, przyrząd zjazdowy, rep.
Termin: 29 i 30 sierpnia 2020
Maksymalna ilość uczestników 2 os. na przewodnika

PORUSZANIE SIĘ W TERENIE EKSPONOWANYM
Uczestnicy warsztatu zapoznają się z podstawowymi zasadami nawigacji i orientacji w terenie, poruszania się w terenie wysokogórskim, używania liny.
Prowadzący: Tomasz Mikołajczyk przewodnik IVBV, Piotr Konopka przewodnik IVBV
Niezbędne wyposażenie uczestników - ciepła odzież, kask, uprząż, 3 zakręcane karabinki, przyrząd zjazdowy, rep.
Termin: 29 i 30 sierpnia 2020
Maksymalna ilość uczestników 4 os. na przewodnika

WSPINACZKA SKAŁKOWA IPW
W Dolinie Lejowej pod opieką doświadczonych instruktorów Integrowania przez Wspinanie uczestnicy będą mieli okazję postawić swoje pierwsze kroki w skałach. Podczas warsztatów zaprezentowany zostanie podstawowy sprzęt wspinaczkowy oraz metody poprawnego wiązania do uprzęży, a także zasady asekuracji. Uczestnicy zapoznają się również z podstawami techniki wspinaczkowej oraz z zasadami bezpieczeństwa i etyki wspinania w skałach. Nad wszystkim będą czuwać licencjonowani instruktorzy. Na czas warsztatów instruktorzy zapewniają pełny sprzęt wspinaczkowy, wraz z butami.

Prowadzący: Paweł Zieliński instruktor wspinaczki skalnej
Miejsce: Dolina Lejowa
Niezbędne wyposażenie uczestników - ciepła odzież (oraz jeśli uczestnik posiada własny sprzęt: kask, uprząż, 3 zakręcane karabinki, przyrząd zjazdowy, rep.)
Transport we własnym zakresie
Termin: 29 i 30 sierpnia 2020 w godz. 9.00-13.00 oraz 14.00-18.00
Maksymalna ilość uczestników 6 os. na instruktora

Do sprzedaży trafiły także karnety na festiwal Moc Gór. Koszt karnetu na całość imprezy to 99 zł. Karnety można kupić za pośrednictwem serwisu Biletin.

 

Festiwal Moc Gór - 29 filmów w konkursie

W ramach tegorocznego konkursu w trakcie festiwalu Moc Gór w Zakopanem, pokazanych zostanie 29 filmów. Zobaczymy bardzo różne produkcje dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, które łączy tematyka górska. Festiwal odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Zakopanem. Pokazy filmów będą odbywać się na miejscu oraz w Internecie.

W tym roku w programie konkursu festiwalu Moc Gór znajdziemy 29 filmów z kilkunastu krajów.

Wśród nich pojawią się historię niezwykłych ludzi - byłego rekordzisty świata w szybkim wspinaniu z Doniecka na Ukrainie, który stanie przed koniecznością zmiany swoich umiejętności i technik wspinaczkowych, aby wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku (5 Seconds Man), 10-letniej Poli, która już teraz ciężko trenuje aby osiągnąć upragniony cel (7a+) czy Jesse’go Duftona cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną, która niszczy siatkówkę i redukuje jego wzrok do 1-2% widzenia. Jesse nie poddaje się i mimo nadal pogarszającego się wzroku wspina się nadal wraz ze swoją przewodniczką i narzeczona – Molly (Climbing Blind). Nie zabraknie też opowieści o ludziach nie związanych ze wspinaczką, takich jak Svetozar Stracina, niezwykły słowacki kompozytor, który kultywował w swojej muzyce lokalny folklor i komponował muzykę filmową (Svetozar Stracina).

W konkursie filmowym nie zabraknie też relacji z wypraw w różne miejsca ziemi. Zobaczymy Matthiasa „Hauni” Haunholdera i Matthiasa Mayra zjeżdżających na nartach z najbardziej wysuniętego na północ pasma górskiego na świecie (83° Ski the North), wyprawę na archipelag Svalbard na biegunie północnym (Artiko) czy historię przyjaźni między alpejskim fotografem Renzino Cossonem a wielkim włoskim alpinistą Giorgio Bertone, którzy jako pierwszy włoski zespół wspięli się na północną ścianę El Capitan w Kalifornii (Cino, Ian!). Roger Schälii i Stefan Siegrist zabiorą nas na szwajcarski szczyt Jungfrau (Lifelines The Story of 2 Friends), Polacy z jachtu Selma w czteromiesięczną podróż do Zatoki Wielorybów, najbardziej wysuniętego na południe akwenu świata (Selma), a legendarny zdobywca Mount Everest Edmund Hillary wraz z synem i przyjacielem Jimem Wilsonem wyruszy w swoją ostatnią dużą wyprawę (Ocena to Sky).

Mount Everest pojawi się jeszcze w kilku filmach. W The Ascent of Everest prześledzimy pierwsze wejście na najwyższą górę świata, którego dokonał wspomniany Sir Edmund Hillary. Alpinista w filmie będzie towarzyszył nam na wszystkich etapach zwycięskiego wejścia, opowiadając nieznane szczegóły i przeżywając niezwykłą wspinaczkę.  Z kolei w Everest - The Hard Way czwórka słowackich wspinaczy sprawdzi czy wejście na najwyższy ośmiotysięcznik najtrudniejszą drogą w stylu alpejskim jest możliwe. W Sherpas Speak po raz pierwszy przemówią cisi bohaterowi większości himalajskich wspinaczek – Szerpowie. Opowiedzą o wyzwaniach dla ich tradycyjnego stylu życia i zagrożeniach dla ich grupy etnicznej. Film nakręcono zimą, kiedy temperatury w pomieszczeniach spadają do minus 25 stopni.  

Jak co roku, w konkursie zobaczymy filmy, które pokazują góry z zupełnie innej strony. Z perspektywy 600-metrowej taśmy zawieszonej pomiędzy dwiema wyspami (Connecting Islands), utalentowanego wspinacza, który postanawia zostać księdzem (Fissure), ekipy alpinistów rekonstruujących wyprawę na Mount Blanc z 1876 roku używając tradycyjnego sprzętu (Isabella - Fieldnotes from Mont Blanc), mieszkańców La Paz obserwujących rozwój kolarstwa górskiego w Boliwii (Ley de Vida), czy młodego mieszkańca Nepalu – MaNe, który ucieka od trudności życia w uzależnienie od alkoholu (Portrait of MaNe).

Nie zabraknie hołdów składanych naturze. W filmie Medvedek zobaczymy jak powrót dwóch niedźwiedzi w Pireneje zmienia równowagę tamtejszego ekosystemu. W Nature Without Borders przyjrzymy się bliżej parkom narodowym we Włoszech i Słowenii, w Traces podążymy za drwalem i jego koniem w głąb lasu Ardenów, a w Polandscapes podziwiać będziemy piękno polskich krajobrazów w różnych porach roku. Swoją filmową reprezentację w postaci filmów The High Road i United States of Joe’s będzie miał także bouldering. W pierwszym z nich poznamy historię Niny Williams, jednej z niewielu kobiet wspinającej się na bouldery wysokości 10-15 metrów bez liny, w drugim przyjrzymy się różnicom pomiędzy konserwatywnymi mieszkańcami stanu Utah uważanego za mekkę boulderingu, a wspinaczami z punkrockowym podejściem do życia.

W konkursie zobaczymy także animację – The Boy and The Mountain – skupiającą się na Hernanie i jego życiu od czasów chłopięcych aż po pełna sukcesów karierę i decyzję, która zmieni całe jego życie.

Zestaw konkursowych filmów uzupełniają produkcje The Other Side, Origens, a grande escalada, Wszystko za Everest i Stoje za Tobą.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, z okazji 40. rocznicy zimowego zdobycia Mount Everest przez polską ekipę odbędzie się spotkanie ze wspinaczami połączone z prezentacją przygotowaną przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Jest to emocjonujący wgląd w archiwalne materiały z wyprawy – zdjęcia, nagrania audio i wideo, które chronologicznie poprowadzą widzów aż na sam szczyt razem z uczestnikami wyprawy.

Do 1979 roku jedynie sto osób na świecie osiągnęło wierzchołek Everestu. Polska zimowa wyprawa na Mount Everest była początkiem zupełnie nowej ery w najwyższych górach świata – zimowego himalaizmu. Przed Polakami nikt nigdy nie wszedł na górę przekraczającą 8000 metrów wysokości zimą. 17 lutego na szczycie góry gór stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, a wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady odniosła międzynarodowy sukces. Odtąd wspinanie się zimą powyżej 8000 m stało się nowym kryterium górskiego sportu, uznanym i praktykowanym przez alpinistów na świecie.

 

Nagroda „Taternika” im. Jerzego Kukuczki po raz trzeci!

Nagroda „Taternika” im. Jerzego Kukuczki po raz trzeci To nie tylko nagroda sportowa za wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem za ducha gór. Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. Dostrzeżenie podstawowych wartości towarzyszących wyczynowi w górach. Wartości te narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma symboliczny kształt – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego. Dlaczego Nagroda im. Jerzego Kukuczki? Bo Jerzy Kukuczka jest symbolem i najwybitniejszym przedstawicielem środowiska największych wyzwań w górach. Dlaczego Mariusz Zaruski? Bo Mariusz Zaruski, twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zdobywca wielu tatrzańskich szczytów, społecznik z duszy, łączył w sobie szlachetność wobec ludzi, pasję w zdobywaniu gór, wiedzę o nich i przekonanie, że góry uszlachetniają. Dlaczego czekan Mariusza Zaruskiego? Bo to prawdziwy artefakt. Towarzyszył twórcy TOPR podczas najważniejszych wypraw. Czekan ten znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jego wierne kopie wykonał Stanisław Byrcyn, którego dziad zjeżdżał z Kościelca na nartach z Zaruskim. W tym roku przyznamy nagrody i wyróżnienia za dokonania sprzed 25 lat i nagrodę za całokształt działalności górskiej.

 

Moc Gór 2020 – formuła on-line i wystawy towarzyszące

Rok 2020 jest czasem wyjątkowo trudnym. Dlatego też postanowilśmy, że uruchomimy dla wszystkich chętnych  dodatkową opcję – platformę onlie na naszej stronie, na której będzie można zobaczyć konkursowe filmy. Bilety można będzie kupić w dwóch wariantach. Festiwal odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Nosalowym Dworze w Zakopanem.

Do sprzedaży trafią dwa rodzaje biletów pozwalające na uczestniczenie w festiwalu Moc Gór 2020 w wersji online. Dostęp 24-godzinny obejmujący jeden z festiwalowych dni kosztował będzie 19,99 zł i uprawni do oglądania bloków filmów konkursowych. Z kolei w cenie 59,99 zł można będzie nabyć karnet na 96 godzin obejmujący wszystkie projekcje. Bilety będą dostępne od najbliższego czwartku.

Czas obowiązywania biletów naliczany będzie od momentu wpisania kodu, który każdy otrzyma w wiadomości zwrotnej po zakupie biletu, jednak nie wcześniej niż 27 sierpnia. Wyjątkiem jest blok niedzielny - ten będzie można oglądać od godz. 13.00 po ogłoszeniu werdyktu.

W ramach festiwalu odbędą się dwie wystawy – Rafała Raczyńskiego i Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej.

Wystawa fotografii górskiej Rafała Raczyńskiego nosi tytuł "Góry świata w obiektywie". Jak mówi sam autor, obejmuje ona nie tylko górskie krajobrazy, ale także wspaniałe kompozycje chmur, które potrafią zrobić wrażenie większe niż najbardziej efektowne pasma górskie. Fotografie pochodzą z wypraw autora w najróżniejsze góry świata w tym w Tatry, Alpy, Kaukaz, Andy, czy na Kilimandżaro.

Rafał Raczyński (ur. 1979 r.) - jest absolwentem geofizyki na Akademii Górniczo-Hutniczej. Umiejętności zdobyte podczas studiów wykorzystuje do badań meteorologicznych w prowadzonej przez siebie stacji meteorologicznej. Brał udział w wyprawach na Aconcaguę, Pik Lenina, Island Peak, Ama Dablam, Kilimandżaro, Elbrus, Kazbek, Mont Blanc, czy Matterhorn. Odwiedził ponad 20 krajów świata na czterech kontynentach, co zaowocowało setkami tysięcy przepięknych zdjęć. Jako licencjonowany operator bezzałogowych statków powietrznych fotografuje krajobrazy również z lotu ptaka.

Podczas festiwalu można będzie też obejrzeć obrazy Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej. Są to portrety szczytów korony Himalajów i Karakorum dużych rozmiarów.

„Malowanie Gór to jak droga na szczyt. To przygotowania – zakładanie bazy, wybieranie drogi, zakładanie kolejnych obozów. Powroty do bazy. Czekanie na okno pogodowe – ja to nazywam chwilą odwagi w malarstwie. Są upadki i zwycięstwa. Zdarzają się powroty  na ten sam obraz, na tę samą niezdobytą Górę. Wspaniała i „trudna praca” – tak o swojej twórczości opowiada sama autorka.

Wernisaż odbędzie się w Teatrze Witkacego w sobotę 28 sierpnia o godz. 17.00. Wernisaż uświetnią swoją obecnością Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Piotr Pustelnik oraz Janusz Gołąb.
 

Moc Gór 2020: bezpieczeństwo podczas festiwalu

Tegoroczna 16-ta edycja festiwalu Moc Gór to nowe otwarcie, po piętnastu edycjach Spotkań z Filmem Górskim. W związku z obecną sytuacją COVID-19, festiwal będzie się odbywał zgodnie z wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych. Festiwal filmów górskich Moc Gór 2020 odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Zakopanem.

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w hotelu Nosalowy Dwór Resort & SPA. W trosce o bezpieczeństwo uczestników, liczba osób przebywających w sali zostanie ograniczona zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Nowe zasady bezpieczeństwa, które wymusiła na nas wszystkich trwająca pandemia, stosowane będą na wszystkich polach realizacji festiwalu. Miejsca siedzące zostaną rozstawione zgodnie z zasadami zachowania dystansu społecznego (min. 1,5m od siebie). Dokładnie takie same reguły panować będą w salach, w których wyświetlane będą filmy – to bardziej rygorystyczne działania niż w kinach, gdzie przepisy zobowiązują do zajmowania co drugiego miejsca. Na terenie festiwalu rozlokowane zostaną stanowiska do dezynfekcji dłoni, a specjalnie przeszkolona obsługa zaopatrzona będzie w maseczki lub przyłbice, tak aby festiwal odbył się w sposób bezpieczny dla uczestników.

Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem:  http://www.mocgor.pl/regulamin/

Karnetyhttps://tiny.pl/7ft29

Szczegóły na: www.mocgor.pl