Fizycznie drzwi Muzeum Narodowego w Krakowie są ciągle zamknięte, jednak muzeum coraz szerzej otwiera okno na wirtualną możliwość kontaktu ze sztuką. Do oferty online od tego tygodnia dołączają facebookowe warsztaty, filmy edukacyjne czy audiobajki dla dzieci i eseje wizualne dla dorosłych.
WARSZTATY ON-LINE
W ramach facebookowego fanpage’a Muzeum Narodowego w Krakowie, 30 marca zaczęła działać grupa o nazwie MUZEALNE WPRAWKI Z RYSUNKU. Jej członkiem może zostać każdy, kto chce odbyć kurs rysunkowy on-line. Zajęcia prowadzi absolwentka wychowania plastycznego (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie) – Anna Pomykalska-Marczuk. Artystka jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i na co dzień zajmuje się malarstwem oraz fotografią. W ramach grupy pojawiają się nowe zadania, a także inspiracje w postaci prac artystów z zasobów MNK dostępnych na www.zbiory.mnk.pl. Uczestnicy wirtualnego kursu mogą zdobywać doświadczenie pod okiem prowadzącej, która służy również indywidualnym wsparciem dla członków grupy. Członkowie grupy mogą liczyć na wskazówki w doborze tematyki obrazów, radzenia sobie z barwą i światłocieniem, a przede wszystkim kształtowaniem własnego, indywidualnego stylu.
WIEDZA ON-LINE
Media społecznościowe MNK tętnią życiem całą dobę. Cyklicznie pojawiają się quizy (np. rozpoznaj dzieło sztuki po fragmencie), a także eseje wizualne pełne obrazów jednego artysty.
Eseje to cotygodniowa opowieść o wybranym artyście tj. Jacek Malczewski czy Katsushika Hokusai. W najbliższych tygodniach będzie okazja dowiedzieć się więcej m.in. o Oldze Boznańskiej czy Zofii Stryjeńskiej. Ponadto, od początku kwietnia publikowane będą krótkie prezentacje poświęcone różnym tematom z dziedziny sztuki, przygotowane przez edukatorów związanych z Muzeum Narodowym w Krakowie.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Już niebawem Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone, co roku
2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji MNK zaprasza najmłodszych do wysłuchania nagrań, w których czytane będą książki wydane przez Wydawnictwo MNK, m.in. Opowieści przedmiotów Jagody Gumińskiej-Oleksy
oraz Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim autorstwa Katarzyny Maziarz. Kolejne odcinki będą pojawiać się regularnie w mediach MNK.
MUZEALNICY TEŻ SIĘ UCZĄ
Na koniec warto wspomnieć, że MNK jest liderem międzynarodowego projektu „Spectrum”
w ramach „Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne”. Pracownicy Muzeum Narodowego wymieniać się będą wiedzą i doświadczeniem z organizacjami kulturalnymi
z czterech krajów Europy, tj.: Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Belgii. Projekt dotyczyć będzie różnych poziomów wdrażania w muzeach rozwiązań dostosowanych do potrzeb osób
o dużej wrażliwości, w spektrum autyzmu, w szczególności młodzieży i dorosłych. Efektem dwóch lat współpracy pomiędzy Krakowem, Londynem, Rzymem, Madrytem i Brukselą będzie zbiór wskazówek i propozycji, które zostaną zaprezentowane w ramach międzynarodowej konferencji. Ta nauka wrażliwości na człowieka umożliwi instytucji dopasować się nawet do najbardziej indywidualnego odbiorcy.