Europa od środka, czyli inspirująca podróż palcem po mapie

- nowy cykl edukacyjny MCK

Mimo unieruchomienia, naszych horyzontów nie ograniczamy! Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza w podróż po tej Europie, którą zna od podszewki. Zawitamy do miejsc rzeczywistych i  wyobrażonych. Opowiemy  o  artystach, budowlach, miastach i regionach. O środkowoeuropejskiej sztuce i architekturze, które od lat pokazujemy w Galerii MCK przy krakowskim Rynku Głównym 25.

W tę wyimaginowaną podróż wyprawiamy się trzy razy w tygodniu, zarówno na stronie internetowej, jak i w mediach społecznościowych. Itinerarium niech pozostanie niespodzianką.

 

Użyj dziedzictwa! Lekcje o dziedzictwie kulturowym on-line

Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i średnich do zapisywania swoich klas na bezpłatne lekcje o dziedzictwie kulturowym on-line. Spotkania z edukatorami MCK w domowym zaciszu to sposób na lepsze poznanie zagadnień związanych z dziedzictwem materialnym i niematerialnym, wielokulturowością, społeczeństwem obywatelskim oraz praktyczna wiedza o tym, jak mądrze korzystać z zasobów kultury w sieci.
Wystarczy tylko dostęp do Internetu.

Zajęcia poprowadzą doświadczeni edukatorzy i edukatorki, którzy na co dzień realizują nasz program dla dzieci i młodzieży. Podczas zajęć będziemy korzystać z prezentacji multimedialnych, quizów i gier, które uczynią spotkanie angażującym. Jak zarezerwować lekcję o dziedzictwie on-line?

  • Prosimy o wybranie jednego z tematów lekcji z listy poniżej.
  • Termin zajęć można zarezerwować, dzwoniąc pod numer 509 333 360 lub pisząc na adres [email protected]. Rezerwacja jest możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach 10–16. Zajęcia prowadzimy w dogodnym dla grupy terminie.
  • Osoba prowadząca lekcję prześle nauczycielowi mail z linkiem do platformy, na której będą prowadzone zajęcia. Link należy udostępnić uczniom. Udział w zajęciach on-line jest możliwy za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, tj. komputera, telefonu lub tabletu. Nauczyciel otrzyma od nas wcześniej wszelkie niezbędne informacje dotyczące zajęć.
  • Lekcje o dziedzictwie trwają ok. 45–60 minut (zwyczajowo będzie to 45 minut, ale w związku z ewentualnymi problemami technicznymi lekcje mogą ulec wydłużeniu).

Tematy zajęć lekcji o dziedzictwie on-line

  1. Dziedzictwo od podstaw

Zajęcia dotyczą podstawowych pojęć związanych z dziedzictwem. Ich zadaniem jest uświadomienie uczestnikom, czym jest dziedzictwo, w jaki sposób je chronić oraz co mu zagraża. Zajęcia uczą podstaw, rozróżnienia między dziedzictwem materialnym
i niematerialnym oraz przybliżają listę polskich zabytków wpisanych na listę UNESCO.

  1. Moja mała ojczyzna – dziedzictwo lokalne

Zajęcia dotyczą podstawowych pojęć związanych z dziedzictwem lokalnym. Ich celem jest uświadomienie uczestnikom, czym jest dziedzictwo w aspekcie lokalnym, a także ukazanie rozmaitych sposobów jego ochrony. Istotą zajęć będzie pojęcie „małej ojczyzny” jako miejsca o szczególnym charakterze.

  1. Kraków wielokulturowy

Zajęcia poświęcone będą wielokulturowości i sposobom jej definiowania. Opowiemy
o wydarzeniach historycznych, które na przestrzeni wieków miały szczególny wpływ na wielokulturowość Krakowa.

  1. Dziedzictwo w sieci

Zajęcia w prosty sposób przybliżają możliwości wykorzystania dziedzictwa kulturowego dostępnego w sieci. Edukatorzy wyjaśnią zasady korzystania z materiałów udostępnianych na licencjach Creative Commons,  a także pokażą miejsca, gdzie można je odnaleźć.

Taka forma zajęć jest dla nas nowa, dlatego będziemy wdzięczni za każdą informację zwrotną, która pozwoli nam udoskonalenie oferty edukacyjnej on-line. Z chęcią odpowiemy na dodatkowe pytania. W tym celu prosimy o kontakt mailowy z Angeliką Madurą: [email protected].