Czwarta edycja konkursu literackiego pn. Małopolska Nagroda Poetycka ŹRÓDŁO - wspólnej inicjatywy Centrum Sztuki Mościce i Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. Zapraszamy do udziału poetów z kraju i zagranicy!
Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło" jest Centrum Sztuki Mościce - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.
Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania - zagrożonego w dobie globalizacji - poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.
Zachęcamy Państwa do podjęcia szerszej refleksji nad: źródłami własnego rodowodu, poczuciem dumy z dziedzictwa kulturowego, byciem spadkobiercami tradycji, patriotyzmem, pojmowaniem wolności indywidualnej i zbiorowej, a także odpowiedzialnością za tę wolność, toposem domu rodzinnego, motywem dzieciństwa, pięknem rodzimego krajobrazu, etosem pracy, empatycznym odkrywaniem drugiego człowieka, prawdą o współczesnych dramatach ludzkich. To tylko część tematów, które mogą Państwo podjąć i przełożyć na język poezji.
Z poważaniem, Organizatorzy.
Regulamin Małopolskiej Nagrody Poetyckiej Źródło 2020 i załączniki do regulaminu należy pobrać ze strony:
https://csm.tarnow.pl/wydarzenie/822,malopolska-nagroda-zrodlo-2020
Józef Baran, przewodniczący Jury o konkursie:
„Źródło” staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce i to nie tylko z uwagi na bardzo dużą ilość zgłoszeń (blisko 300 uczestników z kraju i z zagranicy), ale i z uwagi na szeroki diapazon ważnych tematów i problemów podejmowanych przez autorów prac. Obok reminiscencji z dzieciństwa, powrotów w przeszłość, znalazły się tu wiersze wskazujące wręcz na ekologiczne uwrażliwienie na naturę, świat przyrody. A obok tego liczne zestawy dotyczące przemian społecznych czy dramatycznych relacji międzyludzkich, jak również zagrożeń związanych z cywilizacja współczesną, w której nie zawsze postęp duchowy idzie pod rękę z postępem technologicznym.
Miłość, wiara, wątpliwości egzystencjalne, degradacja pewnych tradycyjnych wartości, zachwyt jako wyraz pochwały istnienia – to tylko niektóre tematy, wątki i motywy podejmowane w liryce. Nie obyło się bez patriotycznych akcentów, nie zawsze znajdujących odpowiednią oryginalną, nowatorską formę, bo przecież w sztuce pisania nie tylko istotne jest to, „o czym” się pisze, ale przede wszystkim „jak” się pisze. Bitwa pod Grunwaldem - jeśli namalowana kiczowato - mniej będzie warta od świetnie namalowanego obrazu ze słonecznikami. Takie jest odwieczne prawo twórczości malarskiej, ale i też literackiej.
Patos, sztuczność, operowanie frazesami czy banałami myślowymi... sentymentalizm - mogą zabić poezję, która jest najbardziej wyrafinowaną sztuką słowa. Istotna jest w niej naturalność, autentyzm, celność i szczerość wypowiedzi obok maestrii warsztatowej, wysokiej świadomości formy. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych (także do druku w antologii pokonkursowej) wierszy znaleźliśmy wiele pięknych, wartościowych artystycznie wypowiedzi, wskazujących na to, że pomimo utyskiwań krytyków - poezja ma się w Polsce, w tym także w Małopolsce – całkiem nieźle.
Skład jury konkursowego:
Józef Baran - poeta, prozaik, autor ponad 30 książek, juror wielu konkursów poetyckich (przewodniczący Jury),
Jadwiga Malina – poetka, animatorka kultury, sekretarz Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,
Beata Paluch - aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, interpretatorka poezji,
Adam Ziemianin – poeta, dziennikarz, twórca inspirujący wykonawców poezji śpiewanej
Warunki uczestnictwa:
Konkurs ma charakter ogólnopolski, otwarty. Mogą w nim brać udział osoby pełnoletnie, zarówno poeci polscy z kraju, jak i z zagranicy.
Tematyka utworów powinna nawiązywać do idei Konkursu. Mile widziane są wiersze inspirowane nazwą Konkursu Poetyckiego „Źródło” i jego mottem. Forma utworów jest dowolna.
Prawidłowo przygotowane zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- Zestaw trzech do pięciu utworów poetyckich (utwory pogrupowane po 5 zestawów zawierających kopie wierszy);
- Odręcznie podpisane Oświadczenie o akceptacji Regulaminu Konkursu Poetyckiego oraz zgody na wykorzystanie prac konkursowych i wizerunku (Załącznik nr 1 do Regulaminu);
- Podpisaną odręcznie informację o przetwarzaniu danych, zgodnie z RODO (Załącznik nr 2 do Regulaminu);
- Wypełniony i podpisany odręcznie formularz z danymi osobowymi (Załącznik nr 3 do Regulaminu).
- Potwierdzenie dokonania opłaty akredytacyjnej
Prace konkursowe powinny być przesłane w postaci maszynopisów lub wydruków komputerowych w formacie A4 opatrzonych godłem słownym (jednorazowym pseudonimem). Rękopisy nie będą brane pod uwagę.
Uczestnik Konkursu Poetyckiego zobowiązany jest do wniesienia opłaty akredytacyjnej w wysokości 20 zł. Opłatę akredytacyjną należy wpłacać na rachunek Organizatora na konto i w sposób opisany w Regulaminie. Prace osób, które nie wniosły opłaty akredytacyjnej nie zostaną dopuszczone do konkursu.
Nagrody:
Laureaci Konkursu Poetyckiego zostaną uhonorowani nagrodami i wyróżnieniami pieniężnymi o łącznej puli 12 tys. złotych:
I nagroda - 3 500 zł
II nagroda - 2 500 zł
III nagroda - 1 500 zł
5 wyróżnień po 700 zł
Nagroda Specjalna za utwór związany z regionem Małopolski
Dodatkowo zostanie przyznana pula 10 wyróżnień honorowych, nagrodzonych drukiem w okolicznościowym wydawnictwie pokonkursowym.
Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
Terminy:
Prace konkursowe powinny być przesłane do 26 czerwca 2020 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, 33-101 Tarnów z dopiskiem: Nagroda Poetycka „Źródło”. Prace nadesłane po ww. terminie nie wezmą udziału w Konkursie Poetyckim.
Opłatę akredytacyjną należy wpłacić do 26 czerwca 2020 r. na konto Organizatora podane w Regulaminie.
Rozstrzygnięcie Konkursu Poetyckiego i wręczenie nagród nastąpi we wrześniu 2020 podczas uroczystej gali.
Informacje szczegółowe dotyczące gali zamieszczone zostaną na stronie Organizatora: csm.tarnow.pl, na oficjalnym profilu społecznościowym Konkursu https://www.facebook.com/nagrodazrodlo, na oficjalnym portalu internetowym Gminy Borzęcin www.borzecin.pl, a także na oficjalnym profilu społecznościowym Gminy Borzęcin https://www.facebook.com/borzecingok/
Kontakt:
Informacji na temat Konkursu Poetyckiego udziela Biuro Organizacyjne:
Anna Sadowska, tel. +48 14-633-46-11 (poniedziałek - piątek 9.00 – 15.00), e-mail: [email protected]
Aleksandra Kapa e-mail: [email protected]