Nazywano ją „perłą pięciolatki” i „młodszą siostrą Magnitogorska” – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały się nowohuckie murarki i architektki, przodowniczki pracy i artystki, działaczki i opozycjonistki? Jesteśmy świadkami bicia rekordów i antyreżimowych demonstracji. Poznajemy dziewczyny - te, które kładły cegły i te, które rzucały petardy.

 

Zofia Włodek jest pierwszą murarką Nowej Huty, przodowniczką pracy, gwiazdą propagandy, a potem… przepada bez śladu.

 

Marta Ingarden projektuje nowe miasto na desce kreślarskiej, ale nie poświęca mu ani słowa.

 

Jadwiga Beaupré uczy nowohucianki rodzić bez bólu w jednej z pierwszych polskich szkół rodzenia.

 

Krystyna Skuszanka tworzy dla robotników teatr, gdzie „proletariatu nie karmi sie szmira”.

 

Wiesława Ciesielska, opozycjonistka, słyszy, jak ubek mówi do jej męża, działacza „Solidarności”: „z wami to jeszcze można jakoś wytrzymać, gorzej z waszymi żonami!”.

 

Jeśli chcecie poznać historię budowy Nowej Huty oraz dowiedzieć się, jak to się stało, że symbolem Nowej Huty jest mężczyzna, a nie kobieta, to w ramach cyklu liteARTura zapraszamy na wirtualne spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk autorką książki „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. 

Transmisja LIVE na fb Nowohuckiego Centrum Kultury w poniedziałek, 23 listopada o g. 18.00.

 

Katarzyna Kobylarczyk – autorka kilku reporterskich książek (Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie czy Strup. Hiszpania rozdrapuje rany, za którą otrzymała Nagrodę im. R. Kapuścińskiego), dziennikarka. Pochodzi z Nowej Huty i do dziś tam mieszka.

 

 

 

liteARTura
KOBIETY NOWEJ HUTY. CEGŁY, PERŁY I PETARDY - spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk

23 listopada (poniedziałek), g. 18.00

wydarzenie w formie WEBINARU – transmisja live na Facebooku NCK

 

Rozmowę poprowadzi: Paulina Małochleb