Dzięki nim poznajemy fragmenty historii Krakowa, które wiążą się z konkretnymi miejscami na mapie miasta. Tym samym wystawa jest podróżą zarówno przez czas, jak i przestrzeń. Poruszamy się po Krakowie, w obszarze wyznaczonym wydarzeniami z lat 1939–1945, a prowadzą nas relacje bohaterów. Wystawa jest także uniwersalną opowieścią o mieście – wielokulturowym zjawisku, w którym zachodzą wspólne dla wszystkich metropolii procesy, a których wzorce możemy odczytywać naprzykładzie Krakowa. Max Ehrmann w Dezyderacie napisał: „każdy ma swoją opowieść”. Co jednak zrobić z tymi, którzy cudze historie przyjęli za własne i spletli je ze swym życiem? Jak należy je opowiadać? Jak ich słuchać? Do kogo właściwie należą teraz te „obce-własne” opowieści? Do tych, którzy byli pierwszymi? Czy do tych, którzy wciąż pozwalają im trwać? A może są wspólne, a tym samym należą też do nas – słuchających? Zastanówmy się nad tym wspólnie, słuchając opowieści bohaterów wystawy Ślady.

Bohaterów / świadków /opowiadających jest wielu. Jedenaście osób, kilkanaście adresów, kilkadziesiąt przedmiotów – z których część jest rodzajem parspro toto pamięci bohaterów. I jest jedno miasto – Kraków, w którym wydarzyły się – i dzieją się wciąż – wszystkie opowiadane na wystawie historie. 

Wystawa, którejkuratorem jest Marta Śmietana, będzie czynna już od 13 sierpnia 2020 roku w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4).

Zapraszamy dośledzenia naszego wydarzenia w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/events/300761007732043/ oraz do zapoznania się z trailerem: https://www.youtube.com/watch?v=EImzdkwm7Oo