Zakopiańska Wiosna Jazzowa to tradycja, ukłon w stronę miłośników rozmaitych jazzowych form, stylów, występy tuzów polskiego i zagranicznego jazzu, ale i szansa dla młodych, początkujących artystów, by pokazać się przed szerszą publicznością.
Jubileuszowa edycja wydarzenia symbolicznie rozpoczęła się w tym roku prologiem muzycznym, zorganizowanym pierwszego dnia wiosny. Artyści Anna Gąsienica Byrcyn & Sitkowski Band na scenie Klubokawiarni Stacja Kultura Zakopane zaprezentowali projekt „Jazz Meets The Beatles”.
W Stacji Kultura ponownie spotkamy się jeszcze przed festiwalem: 18 kwietnia odbędzie się koncert Czamanova Jazz Trio – zespołu, który wspaniale nawiązuje do jazzowej tradycji mistrzów: Gershwina, Komedy czy Nahornego.
Wiosna Jazzowa rozpocznie się 30 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Jazzu i potrwa aż do 3 maja. Na początek scena w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, publiczność powita i rozgrzeje gość z Opola – Magdalena Krzemień. Potem oklaskiwać będziemy niezwykły duet gitarzystów – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Z jednej strony maestria, szlachetność, wirtuozeria, a z drugiej wybitne filmowe i serialowe tematy skomponowane niegdyś m.in. przez Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Stańko czy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza – Lalka, Pożegnanie z Marią czy Wojna Domowa w ich interpretacji, to prawdziwe cuda. Finał pierwszego dnia Wiosny Jazzowej 2024 to spotkanie z legendą, wybitnym perkusistą, wokalistą, słowem wspaniałą postacią polskiego jazzu Andrzejem Dąbrowskim. Grywał z Trzaskowskim, Urbaniakiem, Komedą, ale też ze słynnym Stanem Getzem. Wyśpiewał wiele przebojów jazzowych i pop, jest niezrównany jeśli chodzi o improwizację, swing i standardy. Towarzyszyć mu będzie „naszpikowany” gwiazdami Sextet Roberta Majewskiego, z Jagodzińskim, Miśkiewiczem czy Jahrem w składzie.
Przestrzeń miejska lub scena miasta to także świetne miejsce, by posłuchać jazzu i uczestniczyć w Wiośnie Jazzowej. Udowodniły to znakomite występy: Kraków Street Band czy The Lions, podczas poprzednich edycji festiwalu. W tym roku zaprezentuje się pełna wigoru, charyzmy i niebywałej siły wykonawczej orkiestra Dizzy Boyz Brass Band. Najsłynniejsze przeboje polskie i światowe w jazzowej aranżacji, w połączeniu z żywiołem kolektywu sprawią, że zakopiańska ulica długo nie zapomni tego wydarzenia.
Wieczorem w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpocznie się drugi dzień festiwalu i od początku będzie to także ukłon w stronę wybornych, przedwojennych orkiestr jazzowych grających wtedy m.in. w Zakopanem. Młynarski & Masecki Jazz Band to jako żywo łącznik między nowoczesnym XXI wiekiem, a tym co działo się 100 lat wcześniej. Szarm, szlachetność, elegancja, wspaniałe melodyjne tematy, a przy tym genialna gra liderów i całego zespołu. Muzyczna „podróż w czasie” ze szlagierami: How Do You Do Mr. Brown?, Czy wiesz mała miss?, Jadzia i słynnym Nikodemem. Stało się także już niemal tradycją ostatnich odsłon Wiosny Jazzowej, że odwiedzają festiwal wspaniałe damy polskiego jazzu. Po występach sprzed lat: Ewy Bem, Urszuli Dudziak, w tym roku powitamy Hannę Banaszak, która wystąpi na finał drugiego dnia imprezy. Niezależnie czy prezentuje swoje przeboje, standardy czy choćby doskonałe tematy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Pani Hanna zabiera publiczność w rejony niedostępne dla innych, na poziom najwyższy. Legendarny głos, swing, ale także dowcip i tzw. oko puszczone do publiczności – oto zjawiskowy finał drugiego dnia festiwalu.
Festiwal Wiosna Jazzowa w Zakopanem to część United Europe Jazz Festival, a to sprawia, że odwiedzają nas także wyborne osobistości z zagranicy. 2 i 3 maja zaprezentują się na scenie nowego miejsca muzycznego na mapie Zakopanego – Kombinat – Miejsce Wielu Pasji. 2 maja wystąpi m.in. gwiazdorski polsko – amerykański skład pod przewodnictwem znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera – Mike’a Verby. Nowoczesny jazz, nierzadko wsparty elektroniką będzie kolejnym muzycznym pejzażem malowanym podczas tegorocznej edycji. Trzeciego dnia festiwalu pojawią się na scenie muzycy zespołu New Bone, z liderem Tomaszem Kudykiem na czele. Z jednej strony inspiracje muzyką mistrzów – Silvera, Shortera czy Davisa, z drugiej ogromne doświadczenie, własny styl i kompozycje lidera – gwarancja najwyższej jazzowej jakości. Finał całego festiwalu to spotkanie z kolejną legendą – 3 maja w Kombinacie pojawi się Peter Lipa, znakomity wokalista, kompozytor – po prostu Ojciec Słowackiego Jazzu. Bluesowego feelingu, jazzowej szlachetności na pewno nie zabraknie, a nad wszystkim unosić się będzie charakterystyczny wokal Lipy. Wiosnę Jazzową odwiedzi także kolektyw Tamasa Berty.
Tak! To już 20 lat minęło, ale nie bezpowrotnie. Jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych w kraju, zawsze na wiosnę, schodząc z gór pod stopy Giewontu, przypomina o sobie. Kiedy 1 maja 2004 roku Polska wchodziła w szeregi państw Zjednoczonej Europy, właśnie w Zakopanem postanowiono uczcić ten fakt festiwalem radości i nadziei. Jazz nadawał się do tego idealnie i od samego początku był organizowany w niespotykanej do tej pory skali. W Zakopanem doszło do spotkania przedstawicieli czterech miast z państw tzw. Grupy Wyszehradzkiej, na którym powołano do życia międzynarodowy Festival objazdowy grając jednocześnie na scenach takich miast, jak: Hradec Kralove w Czechach, Banskiej Bystricy na Słowacji, Salgotarjan na Węgrzech i w Zakopanem.
I tak, gdy z Tatr umyka zima, na równiny miasta i okolic spływają dźwięki muzyki jazzowej, bluesowej i gospel rodem z Ameryki, Afryki, Europy nie zapominając przy tym o naszym rodzimym folklorze.
Spoglądając wstecz za siebie nie sposób nie zauważyć mieszających się stylistycznie i wykonawczo występów artystów takiej miary jak: Golden Gate Quartet, Joe Murani (ten od Louisa Armstronga), Chris Barber, Bil Evans, The Jackson Singers, Earl Green, Nigel Kennedy, Hirram Bullock, Joe Turner, Malvin Taylor, Livin’Blues,Christoph Titz … No i oczywiście nasi: Jazz Band Ball Orchestra, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Ewa Bem i wielu, wielu jeszcze innych …
Festiwalowe okoliczności to podhalańskie plenery, wyjątkowi artyści, różnorodność jazzowej formuły i wiele miejsc, w których przez cztery dni rozbrzmiewać będzie muzyka.
A zatem – to już tradycja - JEŚLI JAZZ NA SZCZYTACH, TO TYLKO W ZAKOPANEM. ZAPRASZAMY!
Szczegółowy program oraz informacje dotyczące koncertów biletowanych na stronie www.festiwale.zakopane.pl/wiosna-jazzowa