Od domu do domu. Opowieść o wojennej tułaczce i przetrwaniu rodziny Pisków

Wirtualne zwiedzanie wystawy z jej kuratorką, Pauliną Banasik

Gdybyśmy dziś zdecydowali się pokonać trasę o długości ponad 12 000 km, musielibyśmy przez 15 godzin lecieć samolotem albo przez 153 godziny siedzieć za kierownicą samochodu. Dla piechura to około 2300 godzin ciągłej wędrówki, czyli blisko 100 dni nieprzerwanego marszu. Taką trasę w ciągu ponad trzech lat, od końca sierpnia 1939 r. do grudnia 1942 r., pokonała rodzina Pisków. Wyruszyli z domu i do domu dotarli. Mieli wyjechać tylko na chwilę i niezbyt daleko, ale wojenna zawierucha pognała ich w nieznane, przez połacie Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. To nie była łatwa droga. Niełatwo było też o niej opowiadać. Irenie Pisek udało się to – za pomocą obrazów i słów – dopiero kilka dekad po zakończeniu wojny. Cykl wykonanych przez nią pasteli oraz odręcznie zapisane po polsku wspomnienia dały początek tej wystawie.

 

Zapraszamy do udziału w wirtualnym zwiedzaniu wystawy z jej kuratorką, Pauliną Banasik (w języku angielskim). Specjalne zaproszenie kieruje do Was wnuk Ireny Pisek, Amichaj Pardo:

https://www.facebook.com/watch/?v=657476468361605

oraz wicedyrektor i główny kurator muzeum, Tomasz Strug:

https://www.facebook.com/watch/?v=160366895158985

Pierwszy odcinek wirtualnego zwiedzania znajdziecie tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=ukAmERQW8TY&feature=youtu.be

Kolejne odcinki będą publikowane w nadchodzących dniach na kanale YouTube i na facebookowej stronie muzeum.

Zachęcamy do oglądania!

 

-----

Wtorek, 7.04.2020, godz. 17.00

Spotkanie z Ocalałą z Holokaustu, prof. Anitą Panek

Żydowskie Muzeum Galicja od wielu lat współpracuje ze Świadkami historii – ocalonymi z Holokaustu, byłymi więźniami obozów, Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Dzięki tej współpracy, goście odwiedzający Muzeum mają okazję spotkać się ze Świadkami, wysłuchać ich historii i – w co głęboko wierzymy – wynieść z ich doświadczeń lekcję dla siebie. Tego typu spotkania mają ogromną wartość edukacyjną, pozwalają skupić się na osobistej historii, a dzięki temu lepiej zrozumieć tragiczne wydarzenia z przeszłości oraz ich wpływ na doświadczenia konkretnych osób.  Nie chcemy, aby ten ważny głos zamilkł, zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Na razie nie możemy spotkać się w murach Muzeum, ale w dalszym ciągu możemy uczyć się od Świadków – zgłębiając ich biografie np. opublikowane przez Żydowskie Muzeum Galicja i dostępne tutaj: http://www.galiciajewishmuseum.org/pl/swiadkowie-polsko-zydowskiej-historii, a także biorąc udział w specjalnym spotkaniu na żywo, transmitowanym na muzealnej stronie na Facebooku: www.facebook.com/zydowskiemuzeumgalicja

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu online (w języku angielskim). Naszym i Państwa gościem będzie pani profesor Anita Panek, ocalała z Holokaustu. W czasie spotkania będzie możliwość zadawania pytań.

---

Wirtualne zwiedzanie terenu dawnego KL Plaszow

Pomiędzy ulicami Wielicką i Kamińskiego leży obszar, który był w czasie II wojny światowej miejscem tragicznym i strasznym. Dziś pozostało tam niewiele śladów dawnego obozu i popełnionych w nim zbrodni. Podczas wirtualnego oprowadzania, na które Państwa zapraszamy, przybliżymy topografię i historię dawnego obozu płaszowskiego, pokazując to, czego nie zobaczylibyśmy gołym okiem, zwiedzając jego teren.

 

Śledźcie naszą stronę na Facebooku – nagranie wirtualnego zwiedzania będzie dostępne od 19.04.2020

Wydarzenie w języku polskim.

Przewodnik: Bartosz Wencel

---

Wirtualny spacer po Kazimierzu

W czasie wirtualnego spaceru opowiemy o krakowskim Kazimierzu, o którym można opowiadać w nieskończoność, wciąż odkrywając jego tajemnice. Co widać z lotu ptaka? Jakie ślady najdawniejszej historii wciąż można dostrzec uważnie przyglądając się satelitarnej mapie i cyfrowym modelom? Jak Kazimierz się zmieniał i zmienia? Jaki Kazimierz można zobaczyć w obiektywie fotografów – twórców wystawy „Śladami pamięci”?

 

Śledźcie naszą stronę na Facebooku – nagranie wirtualnego spaceru będzie dostępne od 24.04.2020

Wydarzenie w języku polskim.

Przewodnik: Bartosz Wencel

---

Co Ty sobie wyobrażasz? – dziecięca wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja

Niech małe dzieła sztuki, stworzone przez wasze pociechy, zawisną wśród prac prawdziwego mistrza wyobraźni – Jana Marcina Szancera, któremu poświęcamy naszą najnowszą ekspozycję. Zapraszamy do wzięcia udziału w dziecięcej wystawie „Co Ty sobie wyobrażasz?”.

Wyrażenie „co ty sobie wyobrażasz?” wcale nie musi mieć negatywnych konotacji – to po prostu pytanie o to, co siedzi w czyjejś głowie. My pytamy, co wyobrażają sobie wasze dzieci i jak daleko sięgają ich marzenia. Z ich małych arcydzieł stworzymy galerię, która zawiśnie obok prac polskiego mistrza rysunku i wyobraźni – Jana Marcina Szancera.

Nie narzucamy konkretnych technik twórczych, ale zachęcamy do inspirowania się dziełami, które ilustrował Jan Marcin Szancer. Nadesłane prace oprawimy i pokażemy na dziecięcej wystawie „Co Ty sobie wyobrażasz?” w Żydowskim Muzeum Galicja. Zapewniamy dorosły wernisaż, flesze, wywiady i szampana piccolo – pozwólcie waszym dzieciom wejść na artystyczną drogę jak najwcześniej. W najbliższych tygodniach spróbujemy pokazać kilka pomysłów, jak z pozornie błahych rzeczy zrobić małe dzieła sztuki – wszystkich informacji szukajcie na facebookowej stronie muzeum.

Dziecięca wystawa „Co ty sobie wyobrażasz?” to wydarzenie towarzyszące przygotowywanej przez Żydowskie Muzeum Galicja wystawie „Szancer, wyobraź sobie!”, opowiadającej o życiu i twórczości wybitnego polskiego ilustratora, Jana Marcina Szancera. Jego rysunki ukształtowały wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków, dlatego warto o nich pamiętać i odkrywać je na nowo.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1073786286327578/

-----

Druga edycja projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”

Ostatnie badania statystyczne, przeprowadzone zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej wykazały niepokojący trend, który można zaobserwować w skali globalnej. Według badania przeprowadzonego przez stację CNN w roku 2018, jeden na dwudziestu Europejczyków nigdy nie słyszał o Holokauście. 25% Europejczyków wierzy, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na biznes i finanse. Jeden na pięciu jest przekonany o tym, że antysemityzm stanowi odpowiedź na działanie Żydów. Braki w wiedzy są szczególnie widoczne w najmłodszych grupach wiekowych. Jeden na pięciu Francuzów w wieku od 18 do 34 lat twierdzi, że nie wie, czym była Zagłada. Tak samo mówi 12% młodych Austriaków. W Polsce 32% młodych odpowiedziało w badaniu, że o Holokauście nie wie nic, lub prawie nic. Jednocześnie ponad 30% Europejczyków uważa, że Żydzi wykorzystują Holokaust do osiągnięcia własnych celów lub lepszej pozycji. W Polsce twierdzi tak aż 50% respondentów.

Przytoczone powyżej badania ukazują nie tylko brak podstawowej wiedzy, ale także powszechność antysemickich stereotypów i błędnych przekonań, które kształtują to, jak postrzega się Żydów i Zagładę.

W Polsce, stereotypy są powielane i utrwalane przez niektórych polityków, a także niektóre media, prezentujące wybiórcze podejście do polsko-żydowskiej historii i sprzyjające nacjonalistycznym postawom.

Nasilenie takich postaw, wzrost antysemityzmu, związane są z głębszym kryzysem – kryzysem demokratycznych wartości, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach. W całej Europie, a w szczególności w Europie Środkowo-Wschodniej, obserwujemy odwrót od fundamentalnych, demokratycznych wartości oraz rosnącą popularność partii nacjonalistycznych, populistycznych i eurosceptycznych. W kształtowaniu opinii publicznej coraz większą rolę odgrywają fake news i różne formy propagandy, zataczającej coraz szersze kręgi dzięki nowym mediom. Antysemityzm, rasizm, ksenofobia, niejednokrotnie stają się orężem walki politycznej.

W odpowiedzi na opisane powyżej niepokojące procesy, Żydowskie Muzeum Galicja prezentuje drugą edycję projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich” – cykl dyskusji, oraz powiązanych z nimi materiałów edukacyjnych, poprzez które chcemy przeciwdziałać stereotypom, dementować półprawdy i tzw. fake-news, powtarzane w mediach podczas ostatnich kryzysów w relacjach polsko-żydowskich. Cykl dyskusji, angażujący wybitnych ekspertów i ekspertki, jest też próbą nauczania o skomplikowanej polsko-żydowskiej historii poprzez przekazanie opinii publicznej rzetelnej wiedzy.

Ponad 850 uczestników dyskusji w ramach pierwszej edycji cyklu oraz ponad 5000 osób, które obejrzały nagrania z dyskusji sugeruje, że jest na tę wiedzę duże zapotrzebowanie.

W drugiej edycji projektu pogłębimy część zagadnień poruszanych w edycji pierwszej, dotkniemy też problemów, które nie były dotąd omawiane. Dyskusje będą dotyczyć m.in.:

• mienia (po)żydowskiego w Polsce

• pogromów Żydów na ziemiach polskich

• antypolonizmu w Izraelu

• polsko-żydowskiej rywalizacji w pamięci o II wojnie światowej i Zagładzie

• odpowiedzialności za dziedzictwo żydowskie w Polsce

• tożsamości polskich Żydów

• filosemityzmu w Polsce

• wizerunku Żydów i innych mniejszości w mediach.

Projekt realizowany jest we współpracy z Evens Foundation i Koret Foundation.

Partner merytoryczny: Instytut Judaistyki UJ.

Patroni medialni: „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, „Chidusz”, „New Eastern Europe”, Radio Kraków, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Kraków”.

https://www.youtube.com/watch?v=IO-n3xx6shE

 

Informacje o terminach wydarzeń w ramach drugiej edycji cyklu podamy już wkrótce, tymczasem przypominamy o materiałach edukacyjnych z pierwszej edycji dostępnych na naszej stronie internetowej:

http://www.galiciajewishmuseum.org/pl/cykl-dyskusji-nie-rozlaczni-trudne-tematy-w-relacjach-polsko-zydowskich

oraz na Youtubie:

https://www.youtube.com/user/galiciajewishmuseum