7 i 8 marca w Gmachu Głównym MNK odbędzie się finisaż wystawy poświęconej twórczości Jana Hrynkowskiego. Z tej okazji w weekend odbędą się specjalne oprowadzenia po wystawie, a także koncert jazzowy. Natomiast w Dzień Kobiet wstęp na ekspozycję dla kobiet będzie bezpłatny.
Jan Hrynkowski, reprezentant krakowskiej grupy formistów, był malarzem, grafikiem, scenografem i animatorem życia artystycznego. Wystawa będąca swoistą monografią artysty przenosi nas do rzeczywistości początku XX wieku, ukazując oblicze polskiego środowiska artystycznego.
7 marca (sobota) 2020 o godz. 16.30 – MNK zaprasza na oprowadzanie po wystawie, które będzie prowadzić Magdalena Schuster. W ramach wystawy Jan Hrynkowski. Opowieść artysty o godz. 18:00 odbędzie się koncert zespołu Mark Shepherd Trio. Mark Shepherd to angielski muzyk, kompozytor i tekściarz, który rozpoczął swoją karierę sceniczną 30 lat temu. Oczarowany nutą swingu i ekspresją jazzu, stał się wiernym miłośnikiem tego gatunku muzyki, a trąbka jest jego wiernym kompanem i przyjacielem. Muzyka to dla niego część jego samego. Inspiracje czerpie jak większość artystów z życiowych doświadczeń i przeżyć oraz wewnętrznej energii i są one wyczuwalne w jego głosie, muzyce i tekstach. Wstęp wolny.
Z kolei 8 marca (niedziela) w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 odbędzie się ostatnie oprowadzanie kuratorskie, które o godz. 12:00 poprowadzi autor wystawy – Światosław Lenartowicz. Natomiast o godz. 14:00 oprowadzenie poprowadzi Magdalena Schuster. Udział w ramach biletu wstępu do galerii.
8 marca, z okazji Dnia Kobiet, wszystkie panie bilet na wystawę kupią za 1 zł.
Nowa wystawa w Domu Jana Matejki Matejkowie. Następne pokolenie
Już od 6 marca w Domu Jana Matejki będzie można oglądać nową wystawę poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Oddział MNK zaprasza na ekspozycję pt. Matejkowie. Następne pokolenie.
Wystawa jest zbiorem pamiątek związanych z dziećmi Jana Matejki, tj.: Tadeuszem (1865–1911), Heleną po mężu Unierzyską (1867–1932), Beatą po mężu Kirchmayer (1869–1926), Jerzym (1873–1827) i Reginą (1878–1878) oraz wnukami.
Poznajemy rodzinę Matejków za pośrednictwem karykatur i szkiców kompozycyjnych do portretów autorstwa samego Mistrza. Bogaty zbiór pamiątek rodzinnych uzupełniają prace stworzone przez jego dzieci. Zaangażowanie w rozwój artystyczny latorośli ujawniają liczne próby malarskie, rzeźbiarskie, rękopisy utworów literackich i poetyckich z uwagami ojca, który angażował się w rozwój swoich dzieci na każdym etapie ich dojrzewania.
Ponadto, na ekspozycji znajduje się bogaty zbiór fotografii rodzinnych, listy, oficjalne dokumenty, pamiątki jubileuszowe, wyrazy uznania, a także przedmioty z prywatnej kolekcji rodzinnej.
Poza działalnością artystyczną wystawa ilustruje działalność i zaangażowanie patriotyczne, społeczne i obywatelskie rodziny Matejków. Odwiedzający może poczuć atmosferę domu,
w którym kształtowały się postawy kolejnego pokolenia. W hołdzie artyście poznajemy też drogę jaka towarzyszyła dzieciom Matejki w misji tworzenia poświęconego mu muzeum biograficznego.