Jakie tajemnice kryje magazyn kolekcji syberyjskiej? Jak przechowywane są unikatowe, na co dzień niedostępne dla zwiedzających obiekty? Co skrywają w sobie nazwy „kamlejka” czy „kuklanka”? Co zabezpieczało mieszkańców dalekiej Syberii przed deszczem i chłodem? Z czego szyli odzież? Jakiej broni używali na polowaniach?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy uczestnikom specjalnej wizyty w magazynie kolekcji syberyjskiej MEK.

W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 350 unikatowych przedmiotów, które trafiły do Krakowa dzięki przebywającym na Syberii Polakom. Żyli tam jako zesłańcy po powstaniu styczniowym albo poszukiwacze przygód czy uczeni, bywało, że role te się przenikały. Weszli w kontakt z rdzennymi mieszkańcami tamtych stron: Nieńcami, Selkupami, Ewenami, Ewenkami, Koriakami, Czukczami, Aleutami i innymi – jak dziś o sobie mówią – rdzennymi narodami Północy.

Zwycięzca aukcji, wraz z rodziną lub przyjaciółmi, odwiedzi niewielki magazyn studyjny, gdzie w kameralnym gronie będzie mógł przyjrzeć się wybranym obiektom z bliska, od podszewki i od spodu.

Link do aukcji na allegro:

https://allegro.pl/oferta/zwiedzanie-magazynu-kolekcji-syberyjskiej-muzeum-etnograficznego-w-krakowie-15071144845

Ważne informacje:

  • Zwycięzca aukcji może zaprosić na zwiedzanie wybranych przez siebie gości. Grupa może liczyć do 7 osób.
  • Termin zwiedzania zostanie indywidualnie ustalony ze zwycięzcą.   
  • Termin realizacji – do 31 marca 2024 r.

Zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie to najstarsza i największa kolekcja etnograficzna w Polsce. Prócz obiektów pochodzących z terenów dawnej i współczesnej Polski (zabytków folkloru, rzemiosła, rękodzieła, budownictwa drewnianego, sztuki ludowej), w muzealnej kolekcji znajdują się także unikatowe zbiory z innych krajów Europy i pozaeuropejskie. Swoje powstanie w 1911 roku Muzeum zawdzięcza wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa-amatora, kolekcjonera. 

www.etnomuzeum.eu