„Krzysztof Penderecki przyznawał w nich, że wręcz życzyłby sobie tego, aby każde wykonanie jego awangardowych kompozycji było inne. Odnajdywał tym siebie przetworzonego. Trzymamy się więc tej myśli i staramy się kontynuować tę drogę kompozytora i jego muzyki” – mówił Igor Pudło, jeden z artystów duetu SKALPEL. Muzyk twierdził również: „Twórczość Pendereckiego nie jest jednorodna, ona przez lata ewoluowała. Słucham jej – głównie eksperymentalnych kompozycji z lat 50. i 60. – i jest w niej jakaś eschatologiczna groza i głębia, która współbrzmi z tym, co niestety dzieje się na świecie”.

Projekt powstały kilkanaście lat temu i dedykowany autorowi Trenu Ofiarom Hiroszimy z biegiem czasu się zmieniał. Sam Krzysztof Penderecki podczas jednego z koncertów z uwagą wsłuchiwał się w projekt twórców, którego bazą stały się jego kompozycje. Po śmierci artysty SKALPEL powrócił do projektu w ramach hołdu dla kompozytora. Wówczas w 2020 roku na festiwalu Auksodrone wystąpili w cyklu „Penderecki 2.0”.

Krzysztof Penderecki z wielkim zainteresowaniem spotykał się z młodymi twórcami i śledził ich muzyczną działalność w projektach, w których wykorzystywane były jego utwory. Johnny Greenwood, Pianohooligan, Atom String Quartet, SKALPEL to twórcy, których przedsięwzięcia oparte na kompozycjach Mistrza zyskały największą popularność. W Lusławicach podczas bieżących EMANACJI możemy usłyszeć muzykę właśnie Marcina Cichego i Igora Pudły.

27 lipca 2024, sobota, godz. 18:00
Lusławice, sala koncertowa
Wykonawcy:
Duet producentów SKALPEL: Marcin Cichy, Igor Pudło

Program:
Muzyka inspirowana twórczością Krzysztofa Pendereckiego