Gdy ponad rok temu Dominikański Festiwal Filmowy Slavangard ogłaszał, że hasłem przewodnim 14. edycji festiwalu będzie „Oblicze Ziemi” nikt nie przewidywał, że 2020 będzie rokiem w którym Ziemia pokaże swoją nieznaną twarz. Film krótkometrażowy (do 8 minut) i fotografie - za pomocą takich narzędzi twórcy mogli wyrazić to hasło. Czy ogólnoświatowe zmiany, jakie dokonały się w 2020 roku wpłynęły na efekt ich pracy? Będziemy mogli się przekonać niebawem, w czasie wyjątkowego, bo online'owego rozstrzygnięcia.
Czym jest jedyny w Polsce Dominikański Festiwal Filmowy i Fotograficzny?
DFF Slavangard to inicjatywa o ogólnopolskim zasięgu, skierowana zarówno do twórców indywidualnych, jak też wspólnot chrześcijańskich i grup artystycznych. Na Festiwal składają się: konkurs filmów krótkometrażowych (do 8 minut) i konkurs fotograficzny, ale też warsztaty fotograficzne i filmowe. Festiwal od lat wspiera rozwój twórców sztuk audiowizualnych. Daje też okazję do spotkania się twórców, widzów i sympatyków kina i fotografii z całego kraju.
Rok 2020 został ustanowiony Rokiem św. Jana Pawła II, stąd inspiracją dla tegorocznego hasła Festiwalu, brzmiącego Oblicze ziemi, stały się słowa wypowiedziane przez tego świętego.
Co się zmieniło?
Jak wiele festiwali w tym roku, DFF Slavangard także musiał dostosować swoje ramy do pandemicznych okoliczności, które pojawiły się na krótko przed upływem terminu wysyłania prac. DFF Slavangard przedłużył czas przyjmowania zgłoszeń, co zaowocowało 60 konkursowymi filmami i 197 fotografiami.
W czasie izolacji Slavangard nie zapomniał też o tych widzach, którzy tęsknili za wspólnymi wizytami w kinie i rozmowami. Organizatorzy festiwalu na swoim Facebookowym profilu prowadzili „Widzowiska” - serię spotkań, w ramach których chętne osoby wspólnie oglądały dzieła kinematografii, by później dyskutować o nich online do późnych godzin nocnych.
Niestety sytuacja zmusiła też organizatorów do podjęcia niełatwych zmian w samym przebiegu Festiwalu. Finałowa Gala, która od kilku lat odbywała się w Kinie Kijów, zostanie przeniesiona do przestrzeni on-line. Organizatorzy zapewniają jednak, że pracują nad tym, by listopadowe ogłoszenie wyników nadal miało w sobie ducha Slavangardu i umożliwiło twórcom i sympatykom zebranie się przed ekranami komputerów, by wspólnie (choć każdy w swoim domu) dzielić emocje i radość zwycięstwa.
Znamy finalistów
Ale, aby finał mógł się odbyć, należało zrobić jeszcze jeden krok. Dnia 22 września nadeszła ta chwila, na którą czekało wielu: poznaliśmy finalistów 14. edycji DFF Slavangard. To spośród nich jury wybierze zwycięzców. Oto oni:
Kategoria Film Fabularny:
- Franciszek Arciszewski
- Kacper Elsner
- Błażej Hadro
- Krystian Mleczko
- Jakub Słabek
Film dokumentalny:
- Piotr Cieślak
- Błażej Hadro
- Agnieszka Korycka-Sobotka
Kategoria Animacja/Film eksperymentalny:
- Grzegorz Bąk
- Piotr Kaźmierczak
- Paweł Pauksztełło
- Marta Sawko
Najmniej filmów – 3 – spłynęło w kategorii Film Kręcony Telefonem. W czasie obrad, komisja zadecydowała, że żaden z nich nie zostanie włączony do finałowej 12.
W konkursie fotograficznym jury wybierać będzie zwycięzców spośród wszystkich nadesłanych prac.
Szczegółowe informacje dotyczące Festiwalu znajdują się na stronie www.slavangard.pl. Aktualne informacje publikowane są też na profilach Slavangardu na Facebooku i Instagramie Tam też w pierwszej kolejności umieszczone zostaną szczegóły dotyczące online'owego rozstrzygnięcia festiwalu. W oczekiwaniu na nie zapraszamy na Slavangardowy YouTube, na którym można znaleźć prace finalistów z poprzednich lat.
Organizatorem 14. Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard jest Klasztor Ojców Dominikanów w Krakowie, za pośrednictwem absolwentów i studentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Beczka i z pomocą jego obecnego duszpasterza o. Janusza Pydy OP.
Honorowy patronat nad Festiwalem objęli Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki OP oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.