Wśród reprezentacji fotograficznych polskich Żydów i tematyki polsko-żydowskiej zwykle dominują czarno-białe zdjęcia, które przedstawiają albo przedwojenną społeczność żydowską, albo Zagładę. Większość z nas zna dorobek takich fotografów, jak Roman Vishniac, Menachem Kipnis czy Alter Kacyzne, których prace przedstawiają to, co dziś nazywamy „światem przed katastrofą” – wizualny zapis życia ponad trzech milionów polskich Żydów tuż przed Zagładą. Fotografie Vishniaca, Kipnisa i Kacyzne są często skontrastowane z tymi, które przedstawiają Holokaust: z dokumentacją prześladowań i poniżenia Żydów i, ostatecznie, z obrazem mordu; bądź z reprezentacjami infrastruktury Zagłady i jej bezpośrednich następstw: gett, obozów, zniszczeń i garstki Ocalałych.

Jednak przedstawienia żydowskiej Polski to znacznie szerszy temat: od XIX-wiecznych fotografii autorstwa Ignacego Kriegera i innych dawnych mistrzów do najnowszych projektów współczesnych fotografików, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W swych pracach czasem nawiązują oni do historii cierpienia i Zagłady, z reguły jednak dokumentują oni  żydowską obecność, bogactwo żydowskiej kultury, trwałość żydowskiej tradycji. Są świadkami odradzania się społeczności żydowskiej we współczesnej Polsce.

Aplikacja mobilna Żydowskiego Muzeum Galicja ma na celu prezentację tego szerokiego spektrum projektów fotograficznych dotyczących Żydów polskich.

Zdjęcie po zdjęciu, chcemy poszerzać świadomość i wiedzę nie tylko o dorobku wielkich artystów fotografii, którzy uchwycili na zdjęciach żydowską Polskę, ale przede wszystkim wiedzę o żydowskiej historii Polski. Fotografie będą regularnie publikowane z towarzyszącymi im opisami, które umieszczą prace w historycznym i społecznym kontekście.

Z czasem ta starannie wyselekcjonowana kolekcja stanie się głosem w dyskusji nad polsko-żydowską historią, wzmocnionym siłą wizualnego przekazu. Pozwoli widzowi na wnikliwe spojrzenie na żydowską przeszłość i teraźniejszość w Polsce, bez ulegania stereotypom i błędnym przekonaniom.

Więcej informacji:

http://www.galiciajewishmuseum.org/pl/photographs-from-jewish-poland

Aplikacji będzie towarzyszył program wykładów i seminariów online, który rozpocznie się w sierpniu, a zakończy w grudniu 2020 roku.

Aplikacja powstała we współpracy z Magnes Collection of Jewish Art and Life.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”.

Aplikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.