Mimo skromniejszego niż zazwyczaj programu, 27. edycja zaproponuje uczestnikom imprezę w wersji hybrydowej, a jej poziom nie będzie odbiegał od tego, który charakteryzował poprzednie lata.
Centralnym punktem Etiudy&Animy są niezmiennie trzy konkursy. Dwa z nich – konkurs ETIUD zrealizowanych przez studentów szkół filmowych i artystycznych oraz konkurs ANIMA, krótkometrażowych, profesjonalnych, studenckich i niezależnych animacji – mają charakter międzynarodowy. Trzeci konkurs ANIMA.PL to rywalizacja twórców krótkich profesjonalnych, studenckich i niezależnych animacji polskich. Filmy walczące o nagrody dostępne będą w sieci na platformie streamingowej zarówno dla widzów jak i dla jurorów, którzy również w tym trybie przyznają swoje wyróżnienia: Dinozaury, Jabberwocky i Żmije.
Pandemiczne okoliczności sprawiły, że festiwal zostanie niemal w całości przeniesiony do Internetu, ale nie znaczy to, że podczas tegorocznej edycji całkowicie rezygnujemy z tradycyjnej formy imprezy. Mamy nadzieję choć raz spotkać się z widzami i uczestnikami festiwalu podczas inauguracji, w dniu 17 listopada o godzinie 19:00 w krakowskim Kijów Centrum. Filmem otwarcia będzie odnoszący międzynarodowe sukcesy pełnometrażowy film animowany Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta. Podczas uroczystej inauguracji streamingowanej także w sieci, widzowie będą mieli okazję obejrzeć pozakonkursową projekcję najnowszego filmu braci Stephena i Timothy Quay The Doll’s Breath, którego producentem jest Christopher Nolan.
Poważnym programowym ograniczeniem Etiudy&Animy 2020 będzie skromniejszy zestaw imprez towarzyszących projekcjom konkursowym. Publiczność będzie mogła jednak wziąć udział w organizowanych on-line spotkaniach „Q&A” z twórcami filmów konkursowych, jurorami czy gośćmi cyklu „Autoportrety twórców animacji”, którzy z odległości będą uczestniczyć w festiwalu.
W programie znajdzie się pełnometrażowy dokument animowany Moja ulubiona wojna, autobiograficzna historia jego reżyserki, Ilze Burkovska Jacobsen, która dorastała w czasach zimnej wojny na Łotwie. W ramach tegorocznej imprezy przedstawione zostaną również wyniki plebiscytu wśród znanych twórców filmowych na najlepsze krótkie filmy animowane zrealizowane w 6-tej dekadzie istnienia (2011 – 2020) międzynarodowej organizacji ASIFA – Association Internationale du Film d’Animation. Podczas festiwalu zostanie uhonorowany także jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły animacji, obchodzący 90. urodziny Daniel Szczechura.
Wśród imprez okołokonkursowych warto wymienić prezentacje innych festiwali i wybranych szkół europejskich. Przyjrzymy się Włoskiej, Irlandzkiej i Portugalskiej animacji, a program przygotują dla nas partnerskie festiwale: sycylijski Animaphix International Animated Film Festival, Edynburg Short Film Festival, oraz odbywający się w Lizbonie Monstra Animated Film Festival. W planach tegorocznej edycji znajdą się również pokazy krótkometrażowych filmów wyselekcjonowanych przez organizatorów Kraków Green Film Festival, oraz promocja książki dyrektora artystycznego MFF Etiuda&Anima Bogusława Zmudzińskiego pt. Twórczość filmowa Jana Švankmajera. Główne konteksty kulturowe i ideowe.
Zapraszamy na festiwal i trzymajmy kciuki, aby nawrót epidemii nie przeszkodził w planowanej formie imprezy!