Jubileusz oddania do użytku budynku – uznanego już za współczesną ikonę Krakowa – Cricoteka świętuje cyklem wydarzeń od 12 do 15 września z hasłem: „Cricoteka 10 na 10: Tadeusz Kantor, muzeum, wystawy, teatr, taniec, muzyka, performans, wydawnictwa, edukacja, dostępność.
Siedziba Cricoteki została zaprojektowana, aby prezentować sztukę Tadeusza Kantora, a równolegle być miejscem dla działalności teatralnej, muzycznej, tanecznej i performatywnej. Obchody 10-lecia inauguracji budynku są okazją do przyjrzenia się roli Cricoteki w mieście i regionie, kierunkom realizowanego programu i jego relacji ze sztuką Tadeusza Kantora.
W programie jubileuszowym znalazła się debata poświęcona Cricotece i jej budynkowi ale i wiele wydarzeń, zarówno plenerowych na placu Cricoteki od strony Wisły, jak i wewnątrz budynku m.in.: specjalne oprowadzania po budynku, performans, warsztaty, a nawet piknik niemożliwy.
12 września
11:00 – 13:00 – „Cricoteka 10 na 10? ”Debata o budynku
Debata poświęcona Cricotece i jej budynkowi, w której spotka się grono specjalistów
z dziedzin architektury i urbanistyki, by rozmawiać o tym, jak pojawienie się nad brzegiem Wisły Cricoteki zmieniło otoczenie, wpłynęło na rozwój dzielnicy, Krakowa i wspólnotę mieszkańców.
Udział wezmą: Tomasz Malkowski - redaktor i krytyk architektury, Stanisław Mazur - I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Piotr Nawara - projektant budynku, Małgorzata Tomczak - redaktor naczelna czasopisma Architektura i Biznes, prof. Bolesław Stelmach - dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Agnieszka Szultk – projektantka budynku, Michał Wiśniewski - architekt i historyk sztuki, wykładowca, Natalia Zarzecka – dyrektorka Cricoteki. Debatę poprowadzi Magdalena Kursa, dziennikarka Gazety Wyborczej.
18:00 – wystąpienie Zbigniewa Warpechowskiego „Nic”
Urodzony w 1938 roku artysta jest jednym z pierwszych na świecie, którzy zaczęli zajmować się sztuką performance i pionierem tego typu działań w Polsce.
13 września
11.00-17:00 – Oprowadzania Niemożliwe po budynku Cricoteki
Autorskie oprowadzania osób pracujących w Cricotece – zaproszą w miejsca niedostępne, oprowadzą w zaskakujący sposób.
11:00 – „Florencka Cricoteka” - Małgorzata Raczkowska.
12:00 – „Za zamkniętymi drzwiami” – Paweł Panic.
13:00 – „Cricoteka jako ambalaż – o architekturze niemożliwej” - Justyna Droń.
14:00 – „Wątki kantorowskie w przestrzeni budynku” - Tomasz Pietrucha.
15:00 – „Oprowadzanie po zespole Cricoteki” Bogdan Renczyński.
16:00 – „Cricoteka pod ziemią” – Agnieszka Oprządek.
14 września
11:00 – 19:00 – „Strachy na łachy! Szyjemy potwora”
Całodniowa akcja artystyczna. Razem z dziećmi i dorosłymi stworzymy żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin, używanych ubrań i elementów garderoby. Wydarzenie promujące nową publikację Cricoteki „Tadeusz Kantor. Kostiumy” z cyklu Zbiory Cricoteki.
19:00 – 21:00 – Nowe Polifonie: Słuchając losowości – koncert
Reiko Yamada wraz z Arturem Majewskim wzięli na warsztat problem losowości występującej na styku nauki i sztuki – losowość procesów można bowiem zaobserwować w eksperymentach fizycznych i dostrzec zapisaną w równaniach liczbowych. Można ją również usłyszeć.
15 września
10:00 – 20:00 – V Piknik niemożliwy 2024
Otwarte spotkanie rozpoczynające się przy śniadaniowym stole, wypełnione plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych.
W programie:
10:00 - poranny rozruch
11:00 – śniadanie sąsiedzkie na placu Cricoteki
11:30 - „Laboratorium przestrzeni” - spacer architektoniczny dla rodzin
13:00 – 15:00 - warsztatowe szaleństwo
15:00 – 17:00 - pomalujemy samochód marki KIA, który w tym dniu udostępni Autoryzowany Dealer Kia Wadowscy – Sponsor obchodów 10-lecia budynku Cricoteki
17:00 - "Still standing" - performans na bulwarze wiślanym, poniżej Cricoteki.
19:00 - koncert zespołu Körkarlen Trio w składzie: Miłosz Bazarnik - fortepian, Michał Warmusz - elektronika, samplery, bas, Kacper Matuszewski – perkusja.
12 - 15 września (czwartek – niedziela)
11:00-19:00 - REZONANSE – instalacje dźwiękowe w przestrzeniach Cricoteki
Będziemy mogli ponownie usłyszeć jedną z instalacji – muzyczną interwencję w windzie Julka Ploskiego. Podczas wakacji Cricoteka zamieniła się w wielkie pudło rezonansowe - zaprojektowane dla budynku Cricoteki przez uznane polskie kompozytorki i kompozytor muzyki nowej, instalacje dźwiękowe, realizowane były na klatce schodowej, w sali wystaw, archiwum i windzie.
Wszystkie wystawy będzie można zwiedzić w cenie jednego biletu.
Wszystkie wydawnictwa oraz gadżety będą dostępne ze zniżką 40%.
***
Cricoteka – instytucja kultury Województwa Małopolskiego
Parnerzy projektu: Gazeta Wyborcza, Architektura i Biznes, Instytut Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Patronat medialny: Radio Kraków, Radio357, TVP3 Kraków
Sponsor jubileuszu: Wadowscy Autoryzowany Dealer KIA
Specjalne podziękowania dla Sheraton Grand Kraków