Krzew osiąga do około 1-1,5 m wysokości oraz trochę większą szerokość, rośnie wolno. Liście składają się z kilku mniejszych, sztywnych, ząbkowanych i skórzastych liści z niewielkimi kolcami. Na przełomie kwietnia i maja na szczytach pędów pojawiają się groniaste kwiatostany, zachwycające nas zapachem i cytrynową barwą, a pszczoły miododajnością. Późnym latem owoce, lubiane przez ptaki, wybarwiają się na ciemnogranatowo z szaroniebieskim nalotem. Nie są popularne w kuchni, ale zawierają dużo witaminy C i mogą zostać wykorzystane do przyrządzenia konfitur, soku, galaretek. Jesienią też liście mahonii pospolitej przebarwiają się w różnych odcieniach czerwieni i brązu. Liście w większości utrzymują się przez całą zimę, więc są bardzo wartościowe w okresie, kiedy cieszą nawet niewielkie, barwne akcenty w ogrodzie.

Mahonia pospolita najlepiej rośnie w miejscu zacisznym, półcienistym lub zacienionym, choć poradzi sobie także na stanowisku słonecznym, jeżeli zapewnimy jej dostatecznie wilgotne podłoże. Podłoże dla mahonii powinno być żyzne, próchniczne, ale jednoczesnie przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, nie za piaszczyste, nie za lekkie, gdyż w takim podłożu krzewy słabiej rosną i gorzej znoszą okres zimy. Zimą bowiem to nie mróz najbardziej dokucza mahoniom, tylko susza fizjologiczna, wynikająca z niedoborów zapasów wilgoci w podłożu. Starajmy się więc jesienią przed nadejściem mrozów solidnie podlać wszystkie krzewy o zimozielonych liściach, szczególnie jeśli opadów we wrześniu i październiku było niewiele. Troskliwe okrycie zimowe należy także zapewnić krzewom młodym, świeżo posadzonym w ogrodzie. Warto również wiedzieć, że mahonie mają płytki system korzeniowy i nie lubią przesadzania.

fot: Barbara Błaszczyk

Cięcie krzewu jest zazwyczaj zbędne, ewentualnie trzeba czasem wyciąć po zimie zaschnięte lub chore liście lub uszkodzone pędy. Zabieg ten najlepiej wykonać po kwitnieniu. Mahonię rzadko trapią choroby lub szkodniki. 

Krzew sprawdzi się w każdym ogrodzie - bywa wykorzystywana na nieformowane żywopłoty, jak również do obsadzania wolnych przestrzeni pod koronami drzew. Można posadzić ją pojedynczo lub w grupie krzewów. Posadzona w grupie, lepiej sobie radzi w okresie zimy. Wydaje się być nieco staroświecka, ale ze względu na swoją dekoracyjność, niewielkie wymagania, a także dużą mrozoodporność warto ją sadzić w ogrodach.

 

 

 

 

(Barbara Baszczyk/ko)