ponowne wybory w Tarnowie
Sprawa blamażu wyborczego w Tarnowie nie skończy się na jednym wyroku
Od wyroku odwołał się zarówno magistrat, jak i drukarnia, która wydrukowała karty bez nazwiska jednego z kandydatów do rady miasta. Tarnów wygrał co prawda z drukarnią z Częstochowy 24 tysiące złotych, ale to tylko połowa kosztów powtórki głosowania w okręgu numer 3.
Salomonowy wyrok w sprawie blamażu wyborczego
Urzędnicy pozwali drukarnię z Częstochowy, która wydrukowała karty do głosowania podczas wyborów samorządowych bez nazwiska jednego z kandydatów. Sąd dostrzegł błędy po stronie drukarni, ale uznał także, że urzędnicy nie dołożyli należytej staranności. Pozew został częściowo oddalony, bo sąd stwierdził, że magistrat za późno go złożył. Urząd dostanie ostatecznie połowę kosztów powtórki wyborów, czyli 24 tysiące złotych. Połowę bo drukarnia popełniła błąd, ale urzędnicy jej nie dopilnowali, a zdaniem sądu powinni.
Ponad 60 tysięcy zł za tarnowski wyborczy blamaż. Magistrat zwiększa żądania
Tarnowski magistrat chce od drukarni z Częstochowy wyższego odszkodowania za wyborczy blamaż. Przez brak nazwiska kandydata do rady miasta na kartach do głosowania trzeba było powtórzyć głosowanie w jednym z okręgów. Początkowo urząd pozwał drukarnię z Częstochowy na 13 tysięcy złotych za ponowny druk kart. Jak jednak dowiedziało się Radio Kraków, pozew rozszerzono o 49 tysięcy złotych za zorganizowanie powtórki głosowania. Drukarnia żąda oddalenia pozwu, bo zdaniem radcy prawnego firmy - Artura Wójcika - wina za ten blamaż leży po stronie magistratu.
Wyborczy blamaż w Tarnowie. Prokuratura umarza śledztwo
Tarnowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie blamażu podczas jesiennych wyborów samorządowych do Rady Miasta. W okręgu numer 3 zabrakło nazwiska jednego z kandydatów, przez co trzeba było powtórzyć głosowanie w tej części miasta. Śledczy od kilku miesięcy sprawdzali, czy tarnowscy urzędnicy odpowiedzialni za przygotowanie wyborów dopełnili swoich obowiązków. Prokuratura ustaliła, że pomyłka nastąpiła po stronie drukarni - ta jednak nie poczuwa się do winy. Badaniem tej kwestii zajmuje się sąd w procesie cywilnym. Pozew złożył tarnowski magistrat, który domaga się od firmy z Częstochowy zwrotu ponad 13 tysięcy złotych za druk błędnych kart do głosowania.
Sąd rozstrzyga sprawę błędnych kart do głosowania z Tarnowa. Ruszył proces
Na finał tej sprawy będzie jeszcze trzeba poczekać kilka miesięcy. W tarnowskim sądzie ruszył proces Urzędu Miasta z częstochowską drukarnią. Magistrat domaga się od drukarni 13 tysięcy złotych odszkodowania za błędnie wydrukowane karty do głosowania. Z tego powodu wybory samorządowe w jednym z okręgów trzeba było powtórzyć.
Rozwój, promocja, budżet Tarnowa - priorytety Marka Ciesielczyka w Radzie Miasta
Wczoraj dostał się do Rady Miasta i już wie, czym chciałby się w niej zająć. Marek Ciesielczyk, przedstawiciel Nowej Prawicy i Stowarzyszenia "Oburzeni" po wyborczej dogrywce w Tarnowie wywalczył dla siebie mandat w Radzie Miasta. Jak zapowiedział w rozmowie z Radiem Kraków, już wie na co będzie chciał zwrócić uwagę jako radny.
Wyborczy blamaż w Tarnowie. Miasto pozwało drukarnię z Częstochowy
Jak dowiedziało się Radio Kraków, tarnowski magistrat w środę złożył pozew przeciwko drukarni, która wydrukowała karty do głosowania bez nazwiska jednego z kandydatów na radnego. Przez ten błąd za dwa tygodnie będzie trzeba powtórzyć głosowanie do Rady Miasta w okręgu numer 3. Miasto żąda zwrotu 13 tysięcy złotych, a sama drukarnia pieniędzy nie zamierza oddawać, gdyż przekonana jest, że do błędu doprowadzili urzędnicy z Tarnowa.
W tarnowskim magistracie pełna mobilizacja przed powtórką wyborów
Na drugą pomyłkę już nie mogą sobie pozwolić - w Tarnowie trwają gorączkowe przygotowania do wyborczej powtórki. Po wpadce podczas jesiennych wyborów w mieście trzeba powtórzyć głosowanie w jednym z okręgów. Jesienią na kartach do głosowania zabrakło nazwiska jednego z kandydatów.
Powtórka części tarnowskich wyborów samorządowych odbędzie się jeszcze w kwietniu
Nie podczas wyborów prezydenckich, ani nawet nie w maju. Jak dowiedziało się Radio Kraków, powtórka części tarnowskich wyborów do rady miasta odbędzie się w ostatnią niedzielę kwietnia. Wg komisarza wyborczego i wojewody to najlepszy z możliwych terminów. W ciągu najbliższych tygodni w Tarnowie muszą więc zostać na nowo powołane obwodowe komisje wyborcze. Nowe wybory nie oznaczają jednak, że będą nowi kandydaci.
Powtórka wyborów w tarnowskim okręgu numer 3. Co z mandatami pozostałych radnych?
Jest ostateczna decyzja w sprawie części wyborów do tarnowskiej Rady Miasta. Jak dowiedziało się Radio Kraków, będzie trzeba powtórzyć głosowanie w okręgu numer 3, w którym na kartach do głosowania zabrakło nazwiska jednego z radnych. Co ważne, sąd apelacyjny, zdecydował dziś także, że nie ma przez to potrzeby wygaszania mandatów radnych z pozostałych okręgów. Wybory mogą się odbyć w maju, ale raczej nie w dniu wyborów prezydenckich.
Nie będzie szybkiej powtórki wyborów w Tarnowie
Jak dowiedziało się Radio Kraków, komisarz wyborczy odwołał się od wyroku sądu, który nakazał powtórkę wyborów do Rady Miasta w okręgu numer 3 oraz wygasił mandaty wszystkich radnych. A to oznacza, że do ponownego głosowania na pewno nie dojdzie pod koniec marca jak w optymistycznych wersjach zakładało Krajowe Biuro Wyborcze. Zażalenie może odwlec tę procedurę nawet do połowy roku.
Wyborczy blamaż w Tarnowie ponownie w prokuraturze
Marek Ciesielczyk ze stowarzyszenia "Oburzeni" idzie za ciosem i donosi na swoich politycznych kontrkandydatów ze stowarzyszenia "Tarnowianie", którzy mieli wiedzieć, że nazwiska ich kandydata nie ma na karcie do głosowania - ale nikomu o tym nie powiedzieli.
Kiedy będzie powtórka tarnowskich wyborów? Nie wiadomo
Nadal nie wiadomo kiedy odbędzie się powtórka z wyborów w Tarnowie. Ciągle nie ma oficjalnego terminu ponownego głosowania w okręgu trzecim. Przedstawiciele miejskiej komisji wyborczej cały czas czekają na uzasadnienie wyroku tarnowskiego sądu.
Wyborczy blamaż w Tarnowie: magistrat ujawnia korespondencję z drukarnią
Tarnowski magistrat ujawnił korespondencję z częstochowską drukarnią, która przygotowała karty do głosowania bez nazwiska jednego z kandydatów do rady miasta. Sąd unieważnił przez to wybory w jednym z okręgów oraz wygasił mandaty wszystkich radnych. Jak przekonywali tarnowscy urzędnicy, to wina drukarni, która oprócz zmiany czcionki wykasowała także nazwisko jednego z kandydatów. Prezes Częstochowskich Zakładów Graficznych podkreśla jednak w rozmowie z Radiem Kraków, że karty po zmianach zaakceptowali urzędnicy.
Drukarnia w Częstochowie nie widzi swojej winy w wyborczym zamieszaniu w Tarnowie
Zgodnie z zapowiedzią w porannej rozmowie Radia Kraków z prezydentem Tarnowa Romanem Ciepielą magistrat ma o godzinie 13 ujawnić korespodencję z drukarnią. Ma to jednoznacznie uciąć spekulacje, kto popełnił katastrofalny w skutkach błąd podczas przygotowywania części kart do głosowania do tarnowskiej Rady Miasta. Przez brak jednego z kandydatów na liście komitetu wyborczego Tarnowianie sąd unieważnił wybory w okręgu numer 3 oraz wygasił mandaty wszystkich radnych. Podczas porannej rozmowy prezydent Ciepiela przekonywał, że błąd popełniła drukarnia. Prezes Częstochowskich Zakładów Graficznych przekonuje jednak, że to wina magistratu.
Tarnowska "biała księga" wyjaśni wyborcze zamieszanie w Tarnowie?
"Każdy kto kiedykolwiek coś drukował, wie ile razy trzeba to sprawdzić. My dzisiaj opublikujemy białą księgę w tej sprawie. Będzie tam cała korespondencja. Czy będzie odszkodowanie? Najpierw trzeba znaleźć winnych" - powiedział poranny gość Radia Kraków, prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Przypomnijmy, z kart do głosowania zniknęło nazwisko jednego z kandydatów na radnego. Prawdopodobnie doszło do tego w drukarni, przy drukowaniu kart. Teraz wybory do tarnowskiej rady miasta trzeba częściowo powtórzyć.
Roman Ciepiela: "Brak rady miasta to utrudnienie, ale sobie poradzimy"
"Może to być pewne utrudnienie" - tak wygaszenie mandatów wszystkich tarnowskich radnych komentował na antenie Radia Kraków prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Sąd zdecydował o wygaszeniu mandatów radnych po tym jak unieważnił wybory w jednym z okręgów miasta. Na listach do głosowania zabrakło tam nazwiska jednego z kandydatów. Zdaniem Ciepieli przerwa w kadencji Rady Miasta potrwa około czterech, pięciu tygodni.
Za wyborczy blamaż w Tarnowie zapłacą wszyscy podatnicy
Za powtórkę wyborów w Tarnowie zapłacą wszyscy podatnicy - nie tylko tarnowianie. Jak wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Cyz, szef tarnowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie, pieniądze na zorganizowanie ponownych wyborów nie będą pochodzić z budżetu tego miasta.
Najnowsze
-
22:10
Kochany pamiętniczku, jestem dziś w Polsce… Amerykanka zatrzymana na lotnisku w Balicach
-
21:39
Pracownicy Elektrowni Siersza w Trzebini jadą protestować do Warszawy
-
21:18
Zmarł Wacław Janicki, współtwórca Teatru Cricot 2, aktor spektakli Kantora
-
20:57
Dariusz Nowak, były policjant: Być może na Olszy mamy do czynienia ze zorganizowaną przestępczością
-
18:51
Urzędnicy z powiatu nowotarskiego, w tym były starosta, oskarżeni o łapówkarstwo
-
18:16
Dziki Zachód na krakowskiej Olszy - włamania, kradzieże, pobicia. Kto zaprowadzi porządek?
-
17:14
Ślimakami do nowego parkingu P&R w Bronowicach. Aktywiści: to zniechęci kierowców
-
15:31
Waży 600 ton, ma 5 metrów średnicy i przybyła aż z Chin, żeby wydrążyć kolejowy tunel
-
15:20
W gminie Niedźwiedź pora na niedźwiedzie
-
12:10
Co przyniesie nam 2024 rok i jak będą wyglądać konsumpcyjne zwyczaje Polaków?
-
10:40
2025 to numerologiczna 9, czyli koniec zmartwień i trosk
-
10:00
"Jeśli poradziłeś sobie w życiu, pomóż też innym". Lekarze Nadziei po godzinach swojej pracy pomagają ubogim