Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

Festiwal na uchodźstwie. Ukraiński festiwal Docudays UA na Krakowskim Festiwalu Filmowym 

Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ukrainie. Tegoroczna edycja miała rozpocząć się 25 marca w Kijowie. W wyniku ataku Rosji i trwającej wojny, nie jest to możliwe. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili wesprzeć przyjaciół i wbrew okrutnemu losowi zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie w kinie Kijów. 

Polska przekazała ukraińskiej armii armatohaubice KRAB

Ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic KRAB - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Według rozmówcy IAR z kręgów rządowych chodzi o wyposażenie dla trzech dywizjonów artylerii.

Szczególny koncert w Lusławicach. Zagra orkiestra z Charkowa

Już dziś (27.05) w Europejskim Centrum Muzyki imienia Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach niezwykły koncert. Zagra goszcząca tam orkiestra z Charkowa - Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna.

Tarnów: koniec punktu zbiórki dla Ukrainy przy ulicy Gumniskiej

W Tarnowie ponownie zmieniły się zasady udzielania wsparcia rzeczowego dla uchodźców z Ukrainy. Zlikwidowano punkt zbiórki mieszczący się w holu hali widowiskowo-sportowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Teraz działa tylko punkt przy Wałowej. On wydaje i zbiera dary, przy czym wydawanie darów możliwe jest tylko raz w tygodniu.

Nowe godziny pracy magazynu darów dla Ukrainy przy ulicy Bartników 10

Magazyn na dary od grup zorganizowanych jest teraz czynny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. W weekendy będzie zamknięty.

Badania: do Polski z Ukrainy przyjechała głównie klasa średnia, która sama wynajmuje sobie mieszkania i domy

Naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego przy pomocy naukowców z Ukrainy przyjrzeli się dokładniej uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Przeprowadzone badania pokazują, że do naszego kraju przyjechała głównie klasa średnia z wyższym wykształceniem, która sama wynajmuje sobie mieszkania i domy. 18% ankietowanych już znalazło prace w Polsce, a większość pozostałych wciąż jej szuka. Uchodźcy czują się dobrze w naszym kraju, są niezmiernie wdzięczni za otrzymaną pomoc, ale pytani o swoje plany na przyszłość najczęściej odpowiadają, że wrócą do ojczyzny, jak tylko zakończy się wojna.

Staniątki: benedyktynki proszą o pomoc dla uchodźczyń z Ukrainy

Ponad 70 kobiet z dziećmi z Ukrainy mieszka w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach. Siostry przyjęły pierwsze uchodźczynie już w drugim dniu wojny czyli 25 lutego. Benedyktynki pomagają cały czas, ale też proszą o wsparcie.

Ok. 26,5 tys. numerów PESEL nadano w Krakowie uchodźcom z Ukrainy

Ok. 26,5 tys. numerów PESEL wydano dotychczas ukraińskim uchodźcom w Tauron Arenie Kraków – wynika z informacji magistratu, który szacuje, że do miasta przybyło ok. 177,5 tys. osób potrzebujących schronienia i pomocy.

W małopolskich Lusławicach zamieszkała utytułowana Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa

Wojna zabrała im nie tylko bliskich, ale i szanse na rozwijanie swojego talentu. W małopolskich Lusławicach zamieszkała utytułowana Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa. Młodzi muzycy dzięki wsparciu ministerstwa kultury będą mogli w naszym kraju przygotować się do koncertów w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Orkiestra w Małopolsce zagra cykl charytatywnych koncertów na rzecz swojego kraju.

Małopolska wśród województw o największej liczbie przyjętych uchodźców

Ponad 206,8 mln zł przeznaczył do tej pory rząd na kompleksową pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa małopolskiego. Pieniądze te pochodzą z budżetu państwa i Funduszu Pomocy – podał w środę Małopolski Urząd Wojewódzki.

„Karuzela wierszy” w języku ukraińskim w Teatrze Groteska

Pan Hilary, rozśpiewana rodzina Tralalińskich, kotek, który nie chciał iść do szkoły, myszka, co liczyła kocie ogonki to bohaterowie wyjątkowego spektaklu w Teatrze Groteska. W sobotę o 11.00 na scenie zakręci się „Karuzela wierszy” w języku ukraińskim. Przewodnikami po świecie bajek będzie para utalentowanych aktorów z Ukrainy. "Pokażemy dzieciom piękny śwwiat - mówi Denis Lemaikin, aktor i reżyser przedstawienia. - Wiersze będę opowiadały o rodzinie, dzieciach, o tym co przynosi radość. Dziecko ma mieć przyjemność z oglądania tego spektaklu i dobre wspomnienia"

Ile ukraińskich dzieci uczy się w krakowskich szkołach i przedszkolach? Magistrat podał dane

Prawie 6 700 dzieci uchodźców z Ukrainy zostało zapisanych do krakowskich szkół i przedszkoli – podaje magistrat. W szkołach w stolicy Małopolski pracuje 140 nauczycieli władających językiem ukraińskim. Do urzędu miasta wpłynęło natomiast prawie drugie tyle zgłoszeń od nauczycielek z Ukrainy, które chcą pracować w zawodzie.

Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,338 mln osób

Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,383 mln osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 22,9 tys. osób.

Wsparcie dla ukraińskiej armii popłynie z Krakowa

Radni miejscy zdecydowali o zakupieniu z budżetu miasta apteczek taktycznych, butów i odzieży wojskowej, generatorów prądu, dronów rozpoznawczych i tabletów do ich obsługi o łącznej wartości pół miliona złotych. Oficjalnie miasto nie może wesprzeć ukraińskiej armii, dlatego zakupione rzeczy trafią do radnych miejskich w Lwowie, Kijowie i Winohradiwie.

Pomoc dla Ukrainy / Допомога для України

W „Kermeszu” podsumowanie pierwszego miesiąca rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Usłyszycie skondensowany o zwycięstwach ukraińskich sił zbrojnych oraz sytuacji na froncie. Drugim tematem będzie pomoc dla obywateli Ukrainy przebywających aktualnie w Polsce. Szczegółowo opowiemy o tym jak otworzyć rachunek w polskim banku, co należy zrobić by otrzymać numer PESEL oraz do kogo należy zwracać się w sprawach legalizacji pobytu w Polsce.

Książki w języku ukraińskim trafiły do biblioteki w Muszynie

Ponad sto książek w języku ukraińskim trafiło do biblioteki publicznej w Muszynie. Księgozbiór przekazali wolontariusze Fundacji Bratnia Dusza, którzy z kolei otrzymali publikacje od biblioteki we Lwowie, podczas ostatniej wizyty z pomocą humanitarną.

Tarnów: Fundacja Jana Hetmana Tarnowskiego zmienia formę pomocy uchodźcom

Fundacja Jana Hetmana Tarnowskiego zmienia sposób działania punktu wydawania darów uchodźcom przy ulicy Wita Stwosza. Prezes fundacji Tomasz Kita, wyjaśnia, że większość Ukraińców może liczyć na pożywienie w miejscach, w których zamieszkali uciekając przed wojną. Natomiast, jak dodaje Kita, fundacja chce pomagać w bardziej kompleksowy i konkretny sposób.

Minister Adamczyk: Poważną alternatywą dla ukraińskich towarów jest Polska

  • date_range 2022-05-11
Poważną alternatywą dla ukraińskich towarów jest Polska - jej drogi i porty - mówił nasz poranny gość minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ważne jest, by wesprzeć sąsiadów w trudnej sytuacji w eksporcie - dodawał. Minister Adamczyk przypomniał, że rozmawia ze stroną ukraińską już od marca, a w Krakowie premierzy podpisali memorandum w sprawie zorganizowania trwałego transportu i eksportu towarów między naszymi państwami. I trzeba na to patrzeć przez pryzmat biznesu - my będziemy na tym zarabiać i Ukraińcy też - dodawał poranny gość Radia Kraków.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię