Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

Tarnowski szpital im. E. Szczeklika przekazał karetkę dla Połtawy

Z Tarnowa do ukraińskiej Połtawy pojedzie specjalistyczna karetka ratunkowa. Mercedes to dar tarnowskiego szpitala imienia Edwarda Szczeklika w Tarnowie dla szpitala w Połtawie, do którego trafiają najciężej ranni z Charkowa, Ługańska i Doniecka. Szpital udziela pierwszej pomocy poszkodowanym, którzy później rozwożeni się do innych szpitali. Właśnie w tym transporcie pomóc ma ambulans, który od kilku lat był użytkowany przez tarnowską placówkę.

Stopniowo zmniejsza się liczba uchodźców korzystających z bazy noclegów w Małopolsce

Stopniowo zmniejsza się liczba uchodźców z Ukrainy korzystających z bazy miejsc noclegowych prowadzonej przez wojewodę małopolskiego. Obecnie pomoc taka udzielana jest ponad 17,3 tys. osobom, a w czerwcu było ich ponad 22 tys. Baza obejmuje blisko 28,2 tys. miejsc.

Centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy w galerii Bonarka działa już miesiąc

W lipcu z oferty punktu skorzystało łącznie 200 osób. Między innymi 40 uchodźców wzięło udział w spotkaniach integracyjnych, 31 skorzystało ze spotkań zawodowych, ale największym zainteresowaniem i tak cieszyły się lekcje języka polskiego.

Uchodźcy z Ukrainy muszą opuścić akademiki UJ. Takie oczekiwanie przedstawiła im uczelnia

Ponad 150 uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli dach nad głową w dwóch akademikach Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma je opuścić do końca miesiąca. Takie oczekiwanie przedstawiła im uczelnia - pisze "Gazeta Krakowska".

Bezpłatne badania ukraińskich dzieci w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

Miasto Kraków w porozumieniu z UNICEF zaprasza do udziału w bezpłatnej akcji badań diagnostycznych dla dzieci z Ukrainy prowadzonej w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SPZOZ w Krakowie na Osiedlu Na Skarpie 66. Rejestracja dzieci na badania startuje już jutro – 27 lipca o godz. 10.

Do Krakowa przyjechał pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy

Raport: pomoc udzielona przez Polskę Ukrainie jest warta 25 miliardów złotych

25 miliardów złotych jest warta pomoc udzielona przez Polskę Ukrainie - to dane z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Według badań przeprowadzonych przez autorów, w jakąkolwiek pomoc zaangażowało się 70% dorosłych Polaków. Prawie co piąty dorosły Polak poświęcił swój czas na pracę wolontaryjną lub bezpośrednią pomoc w załatwianiu spraw dla uchodźców. 25 miliardów złotych to blisko 1 procent naszego PKB. W tej kwocie jest 16 miliardów wydanych z budżetu państwa i blisko 10 z prywatnych portfeli.

Ciężko ranni ukraińscy żołnierze będą leczeni w Małopolsce

Na piąty peron Dworca Głównego w Krakowie w czwartek o 17.45 wjechał pociąg humanitarny z rannymi żołnierzami z Ukrainy. 15. żołnierzy trafiło na leczenie do małopolskich szpitali.

Co dalej z tarnowskimi klasami przygotowawczymi dla uchodźców? Wszystko się okaże po sierpniowym egzaminie

Powstały niemal od razu po agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Mowa o klasach przygotowawczych dla uczniów - uchodźców wojennych, którzy osiedlali się w Polsce. W wielu szkołach w całym kraju utworzono specjalne oddziały klasowe, w których młodzi Ukraińcy mogli się uczyć. Czy od września będą nadal działały? Jak to będzie wyglądało w Tarnowie?

Co dalej z pomocą dla Ukraińców?

Czas na zmianę formy pomocy dla uchodźców z Ukrainy - to było jedno z najczęściej powtarzanych zdań podczas konferencji "Pomoc dla Ukrainy, jej odbudowa i europejska perspektywa", która odbyła się w Centrum Kongresowym Ice w Krakowie.

Koniec działania ostatniego punktu dla uchodźców w Tarnowie

Tylko do piątku uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają w Tarnowie i regionie, mogą korzystać z bezpłatnego punktu darów przy ulicy Wita Stwosza. To miejsce, gdzie wydawane były ubrania i produkty spożywcze dla uciekających przed wojną w Ukrainie. Punkt jest ostatnim miejscem świadczącym taką pomoc na mapie Tarnowa. Przez ostatnie miesiące skorzystało z niego blisko 6 tysięcy uchodźców.

Politycy Młodego Krakowa przygotowali specjalną akcję ulotkową dla Ukraińców

Z folderów można się dowiedzieć jakie prawa i obowiązki przysługują uchodźcom szukającym pracy w Polsce. Jak mówi Karol Trzaska, jeden z organizatorów akcji, pracodawcy coraz częściej wykorzystują niewiedzę uchodźców.

Poręba Wielka: uchodźcy z Ukrainy zamieszkali w "Pozytywnym Dworku"

  • date_range 2022-07-03
W Porębie Wielkiej koło Oświęcimia powstał "Pozytywny Dworek", w którym schronienie znalazły kobiety i dzieci uciekające przed wojną w Ukrainie. XIX-wieczny dwór był rezydencją rodziny Bobrowskich. Ostatnio mieściła się w nim szkoła podstawowa.

Czwartek to ostatni dzień funkcjonowania punktu dla uchodźców w Tauron Arenie

Punkt będzie czynny tylko do 16:00. Od piątku wszystkie sprawy obywatele Ukrainy będą musieli załatwiać w poszczególnych jednostkach urzędu miasta - takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Pracy, ZUS, Wydziału Edukacji czy Wydział Spraw Administracyjnych.

Koniec bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity

Obecne zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do 30 czerwca; od 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity - przypomniał w piątek narodowy przewoźnik.

Putin zbiera na karetkę dla Chersonia w Ukrainie

Chodzi o ukraińskiego piłkarza Unii Tarnów Viktora Putina, który od 7 lat mieszka w Polsce i ma zbieżne nazwisko z prezydentem Rosji. W przeszłości wywoływało to żarty, ale skończyły się one po napaści Rosji na Ukrainę. Viktor Putin postanowił jednak wykorzystać swoje nazwisko do promowania różnych zbiórek na rzecz Ukrainy. Teraz chce zebrać pieniądze na zakup używanej karetki dla Chersonia w Ukrainie, z którego pochodzi.

Od lipca w Krakowie uchodźców czekają spore zmiany

Osoby, które korzystają z ciepłych posiłków w namiocie na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a wciąż jest ich ponad 2 tysiące, nie będą już mogły tego robić. Jadłodajnia organizacji World Central Kitchen zostanie zamknięta. Jej rolę przejmą bary mleczne. Zamknięty zostanie też punkt wydawania numerów PESEL w Tauron Arenie Kraków. Co więcej kończy się świadczenie dla osób przyjmujących uchodźców. I tu nasuwa się pytanie, czy to oznacza, że Ukraińcy będą musieli szukać nowego lokum. I czy miasto jest w stanie im je zapewnić.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla przyjechały do Krakowa i spotkały się z uchodźcami z Ukrainy

Przyjechały do Krakowa, żeby przyjrzeć się sytuacji bytowej uchodźców oraz poznać historie rodzin ukraińskich uciekających przed wojną. Laureatki pokojowej nagrody Nobla: Leymah Gbowe, Jody Williams ze Stanów Zjednoczonych oraz Tawakkol Karman z Jemenu odwiedziły we wtorek jeden z czterech ośrodków pomocy uchodźcom przy ul. Kapelanka, prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przy wspólnym stole usiadły z kobietami i dziećmi. Spotkanie pełne było emocji i wzruszeń.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię