pomoc dla Ukrainy
W obiektach przygotowanych przez Kraków jest już ponad tysiąc uchodźców
Nasi goście prosto z dworca rozwożeni są między innymi do akademików i hosteli. Miasto próbuje zorganizować kolejne lokale, które mogą przyjąć większą liczbę Ukraińców. Od dziś trafiają oni też do Hali 100-lecia Cracovii, gdzie przygotowano dla nich łóżka polowe. Jest to miejsce tymczasowe, skąd krakowianie, którzy chcą przyjąć uchodźców, mogą ich odbierać.
Wiceprezydent Krakowa: Mamy coraz więcej uchodźców, potrzebujemy więcej żywności
Żywność długoterminowa i krótkoterminowa oraz leki - to jedne z najpilniejszych potrzeb Krakowa, do którego każdego dnia przyjeżdżają setki kolejnych uchodźców z Ukrainy. Apelujemy o przekazywanie darów, bo narastają problemy z zaopatrzeniem - mówił wiceprezydent miasta Andrzej Kulig.
Ratownicy medyczni z Krakowa włączają się w pomoc Ukrainie
W pomoc Ukrainie włączają się nie tylko miasta i obywatele, ale także ratownicy medyczni. Krakowskie pogotowie ratunkowe po raz drugi wysłało na granicę transport ze specjalistycznym sprzętem oraz opatrunkami potrzebnymi załogom karetek oraz szpitalowi w Iwano-Frankowsku.
Z jakiego wsparcia mogą skorzystać w Tarnowie uchodźcy z Ukrainy?
Setki darów, otwarte domy i transport z granicy - taką pomoc co dzień oferują uchodźcom z Ukrainy mieszkańcy Tarnowa. W mieście już schronienie znalazło kilkaset osób uciekających przed wojną. Z jakiego wsparcia mogą skorzystać?
Olkusz: rozbudowa punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy
Jeszcze kilka dni temu był nieczynny, a w czwartek okazał się punktem przesiadkowym dla niemal 1,7 tysiąca osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Tylko w piątek nad ranem przyjął ponad tysiąc pasażerów jadących ze Lwowa. Już niebawem olkuski peron LHS i jego okolice będą przygotowane do przyjmowania jeszcze większej liczby osób.
Tatrzański Park Narodowy chce przyjąć 70 uchodźców z Ukrainy
Możliwość przyjęcia około 70 uchodźców z Ukrainy zgłosiła do wojewody małopolskiego dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uciekający przed wojną znajdą schronienie w dawnym budynku straży granicznej na Palenicy Białczańskiej.
Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy w Gorlicach
Władze miasta i starostwa w Gorlicach uruchomiły punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy. Znajduje się on na płycie rynku w Pawilonie Historii Miasta.
Polskie Radio udostępniło częstotliwość DAB+ Ukraińskiemu Radiu
W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy wskutek napadu Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia – poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.
Student UJ stworzył medyczną platformę dla uchodźców z Ukrainy
Platforma stworzona przez studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, Witolda Wydmańskiego ma łączyć lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy. Strona jest dedykowana chorym, którzy potrzebują konsultacji lekarskiej, przerwali leczenie na Ukrainie lub kończą im się lekarstwa. Uciekający przed wojną mogą na niej wyszukać odpowiedniego specjalistę i umówić się na darmową wizytę. Jeżeli stan zdrowia będzie wymagać hospitalizacji, osoba taka zostanie skierowana do odpowiedniego szpitala.
Kolejny pociąg humanitarny dotarł do Olkusza. Przywiózł głównie kobiety i dzieci
Kolejny specjalny pociąg humanitarny z Ukrainy dotarł w piątek nad ranem do Olkusza. Przyjechały nim głównie kobiety z dziećmi, wiele rodzin miało ze sobą zwierzęta. Uchodźcy są zmęczeni, ale szczęśliwi, że są bezpieczni i zbliżają się do kresu podróży.
Uchodźcy z Ukrainy będą mogli czasowo parkować za darmo w Krakowie
Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie umożliwiające obywatelom Ukrainy uzyskanie czasowego, bezpłatnego abonamentu na postój w Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie.
Powiat limanowski czeka na uchodźców z Ukrainy
Małopolska przyjmuje kolejne transporty uchodźców, ale zapas miejsc, gdzie mogą się bezpiecznie zatrzymać, jest nadal duży. W czwartek pociągi humanitarne dotarły do Olkusza i Tarnowa. Przyjechało nimi ponad tysiąc osób, głównie kobiety i dzieci. Do przyjęcia uchodźców cały czas gotów jest powiat limanowski, który zabezpieczył ponad 200 miejsc.
Ukraińcy studenci: dziś wolontariat, nauka na dalszy plan
Wielu ukraińskich studentów w Krakowie angażuje się w wolontariat, by w ten sposób pomóc rodakom. Nauka schodzi na dalszy plan. U niektórych pojawiają się objawy syndromu ocalonego – choć są w bezpiecznym miejscu, to mają poczucie winy, bo ich bliscy w ojczyźnie cierpią.
Pociąg z uchodźcami dojechał do Tarnowa reaktywowaną linią kolejową. Były jednak małe problemy
Pierwszy pociąg z uchodźcami przejechał po reaktywowanej linii kolejowej z granicy polsko-ukraińskiej koło Ustrzyk Dolnych z problemami, ale dotarł w czwartek w nocy do Tarnowa. Żeby ułatwić transport uchodźcom przekraczającym granicę w Krościenku, Polskie Linie Kolejowe w ekspresowym tempie próbowały reaktywować nieczynną od 11 lat linię kolejową z Krościenka do Zagórza. Pierwszy pociąg należący do województwa podkarpackiego, z 241 uchodźcami z Ukrainy, wyruszył w czwartek około godziny 15.00. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów, w miejscowości Ustjanowa Dolna z szyn wypadł jednak pierwszy zestaw kołowy pociągu. Nikomu nic się nie stało. Pasażerowie przesiedli się do innego składu, który przyjechał po nich od Zagórza i ostatecznie przed 23.00 dotarli do Tarnowa.
Ukraiński biznes w Krakowie. Wspierając pomagamy
Od kilku lat Kraków jest ich domem. Przyjechali ze Lwowa, z Krymu, z Kijowa. Przed rosyjską agresją, w stolicy Małopolski mieszkało i pracowało sto tysięcy Ukraińców. Wielu z nich mieszka w Krakowie od lat, świetnie porozumiewa się w języku polskim, pracuje w usługach, prowadzi i rozwija swoje firmy. Teraz po wybuchu wojny pomagają swoim rodakom, którzy przyjeżdżają do Małopolski, prowadzą zbiórki potrzebnych rzeczy. W Radiu Kraków rozmawialiśmy z dwoma małżeństwami, które właśnie w Krakowie odnalazły swoje miejsce na ziemi.
Kraków: w Tauron Arenie powstanie żłobek dla dzieci z Ukrainy
W Tauron Arenie Kraków powstanie żłobek dla najmłodszych dzieci z Ukrainy - zapowiedział 3 marca wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Opiekę dla małych uchodźców organizuje też między innymi Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana. Z kolei centrum kultury na Ruczaju zaprosiło dziś rodziny z Ukrainy, które zamieszkały na tym osiedlu na spotkanie integracyjne. Przygotowano je głównie z myślą o dzieciach, by choć przez chwilę mogły nie myśleć o wojnie.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 24
- 25
- 26
- ...
- 29
- 30
- chevron_right
Najnowsze
-
21:53
Piotr (który nie był biskupem Rzymu) i marionetkowi papieże. Dr Jerzy Szafranowski o tysiącleciu walki o władzę w Kościele
-
21:26
Prof. Bartłomiej Biga: przyszłość Poczty Polskiej na pewno nie jest świetlana
-
20:12
Ekstraklasa piłkarska – Klimek przeszedł z Widzewa do Puszczy
-
19:46
Krzyki, gwizdy, wyzwiska i masa emocji. Ostatnie spotkanie konsultacyjne w sprawie SCT w Krakowie
-
16:50
Kochamy muzykę Bałkanów – Doček Nowe Godine w Krakowie
-
16:31
Koniec sprawy głośnego wypadku przy moście Dębnickim w Krakowie
-
15:59
Obwodnica Nowego Targu. Znamy termin wydania decyzji środowiskowej
-
15:50
Ryjkowiec palmowy – piękny owad, choć groźny dla roślin tropikalnych
-
15:06
Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie
-
12:10
Ekspert ds. prawa: „Ustawa antyhejterska jest ważna, ale wciąż trzeba edukować społeczeństwo”
-
10:00
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?