pomoc dla Ukrainy
Kolejny pociąg humanitarny z uchodźcami przyjechał do Olkusza
Kolejny specjalny pociąg z uchodźcami przyjechał w nocy ze środę na czwartek do Olkusza, korzystając z przebiegającej przez to miasto Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS). Stamtąd przybysze z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, zostali rozwiezieni m.in. do Katowic i Krakowa.
Gminy powiatu krakowskiego wciąż mają miejsca dla uchodźców z Ukrainy
W Krakowie skończyły się już miejsca zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców. Nowe, w budynkach po galerii handlowej Plaza i sklepie Tesco przy Kapelance są jeszcze przygotowywane. Będzie w nich mogło zostać zakwaterowanych około 900 osób. Tymczasem noclegi na naszych gości czekają wciąż w gminach krakowskiego obwarzanka. Z nich jednak Ukraińcy, obawiając się między innymi trudności w znalezieniu pracy, nie chcą korzystać.
Uchodźcy z Ukrainy zamieszkali w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich
Każda parafia Archidiecezji włącza się w pomoc dla Ukrainy i jej mieszkańców. Na plebaniach, w domach pielgrzyma, w zakonach i w budynkach należących do parafii przebywa kilkanaście tysięcy uchodźców. Arcybiskup Marek Jędraszewski przyjął do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich uciekających przed wojną Ukraińców.
Pedagodzy w Małopolsce apelują: rozmawiajmy z dziećmi o wojnie
W związku z trwająca agresją Rosji na Ukrainę - nasza rzeczywistość, wcześniej zdominowana przez pandemię - teraz zdominowana jest przez wojnę i doniesienia o niej. Informacje te wywołują obawy i strach u dorosłych, ale wpływają także na nasze dzieci. Pedagodzy w Małopolsce apelują jednak, aby nie unikać podczas rozmów z najmłodszymi tematu wojny - trzeba zmierzyć się z tą rzeczywistością. W szkołach w Tarnowie, Krakowie i w Nowym Sączu ruszyły więc specjalne godziny wychowawcze oraz lekcje poświęcone wojnie.
„Stawiamy się w ich sytuacji i też chcielibyśmy by nam ktoś pomógł”
Wzruszenie, smutek, strach, nadzieja - o tych emocjach mówią dziś osoby, które pomagają uchodźcom, a także na miejscu w Ukrainie. W obliczu wojny, która toczy się tuż za Polską granicą chyba nie można "nie czuć". Dziś o te uczucia i historie zapytaliśmy właśnie tych, którzy już od dwóch tygodni poświęcają swój czas wolny i zawodowy na to aby nieść dobro. Wśród przeżyć są takie, które na zawsze zostaną w sercach.
Wiadomości po ukraińsku w Radiowej Trójce
Od środy 9 marca na antenie Programu 3 Polskiego Radia można słuchać – trzy razy dziennie – wiadomości w języku ukraińskim. „Serwisy ukraińskie w Trójce” są emitowane o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, a przygotowują je dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
„Sobota informacyjna” w Wydziale Spraw Cudzoziemców
12 marca 2022 r., w godzinach od 8:00 do 16:00, w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (ul. Przy Rondzie 6) odbędzie się „Sobota Informacyjna”.
Już 64 uchodźców z Ukrainy zamieszkało w Domu Rekolekcyjnym tarnowskiego seminarium
W Domu Rekolekcyjnym tarnowskiego seminarium duchownego w Błoniu zazwyczaj przygotowują się do kapłaństwa klerycy z pierwszego roku. Teraz jednak zamieszkały tam głównie ukraińskie kobiety i dzieci, które uciekają przed wojną. Sporą część z nich przywiózł osobiście z granicy ks. Piotr Barczyk, dyrektor gospodarstwa Wyższego Seminarium Duchownego w Błoniu koło Tarnowa.
Kraków: w piątek zostanie wstrzymane wydawanie pakietów pomocowych z miejskiej zbiórki
W piątek zostanie wstrzymane wydawanie pakietów dla uchodźców, które od początku marca były rozdawane na Stadionie Miejskim im. H. Reymana w Krakowie. Pochodziły one z pomocy przekazanej przez mieszkańców miasta. Do tej pory wydano ok. 1,5 tys. takich paczek.
Szpital imienia Narutowicza przekaże do Lwowa karetkę z pełnym wyposażeniem
W pojeździe znajdzie się między innymi specjalny fotel do transportu pacjentów oraz instalacja tlenowa. Karetka pierwotnie była przeznaczona na sprzedaż, jednak władze szpitala uznały, że zdecydowanie bardziej będzie potrzebna teraz w kraju objętym wojną.
Blisko 200 mieszkańców wzięło udział w demonstracji poparcia dla Ukrainy na gorlickim rynku
Mieszkańcy Ziemi Gorlickiej bardzo aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom. Cały czas zbierane są dary i prowadzone zbiórki do puszek. W poniedziałek swoją obecnością zamanifestowali jedność i solidarność z naszymi sąsiadami.
Ponad 550 dzieci ukraińskich uchodźców przyjętych do szkół w Krakowie
Od początku wojny w Ukrainie ponad 550 dzieci uchodźców zostało przyjętych do szkół samorządowych w Krakowie – wynika z informacji przekazanych PAP przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Dane na temat uczniów zza wschodniej granicy przesyłają do magistratu dyrektorzy szkół. Dotychczas informacje takie przekazało do urzędu 261 z 274 jednostek.
Ratownicy TOPR włączyli się w pomoc dla Ukrainy
W ramach wsparcia ratownicy przygotowali paczki, w których znalazły się niezbędne środki medyczne oraz racje żywnościowe, które mają zostać przekazane między innymi ukraińskim ratownikom górskim.
Władze Krakowa apelują do sieci handlowych o przekazywanie produktów z krótkim terminem ważności
Władze Krakowa apelują do sieci handlowych, by nie wyrzucały produktów spożywczych, którym kończy się termin ważności. Zamiast tego, można takie produkty przekazać uchodźcom.
Pentagon: Nie widzimy uzasadnienia dla polskiej propozycji ws. MiG-ów
Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców. Jak dodał, nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.
Tarnów uruchomił drugi miejski punkt noclegowy dla uchodźców
Do tej pory uchodźcy trafiali do domów oraz mieszkań tarnowian, którzy chcieli ich przyjąć oraz do dawnej bursy międzyszkolnej przy ul. św. Anny. Ta jednak już się wypełniła około 100 uchodźcami. Wprawdzie w bazie noclegowej jest jeszcze 190 mieszkań prywatnych w Tarnowie oraz 160 w najbliższej okolicy, ale miasto zdecydowało się uruchomić drugi miejski punkt noclegowy dla uciekających przed wojną Ukraińców. Znajdzie się on w hali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 6 przy ulicy Bandrowskiego w Tarnowie.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 21
- 22
- 23
- ...
- 29
- 30
- chevron_right
Najnowsze
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
10:00
Czy komicy są smutni?