pomoc dla Ukrainy
W Myślenicach działa "Sklep za zero złotych"
Do sklepu mogą przyjść uchodźcy, którzy zamieszkali na terenie gminy, a także osoby, które przyjęły ich do domów. Mogą przyjść i wybrać sobie to, czego potrzebują. Niby to samo, co w zwykłym magazynie darów, ale atmosfera jest zupełnie inna.
Ciepły posiłek dla uchodźców przed budynkiem Dworca Głównego
Przed budynkiem Dworca Głównego, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie, stoi biały namiot Caritas Archidiecezji Krakowskie przygotowany przez Wojewodę Małopolskiego, w którym uchodźcy mogą zjeść ciepły posiłek.
Uchodźcy mogą w tramwaju poznać podstawowe zwroty w języku ukraińskim i polskim
Na monitorach zamontowanych w tramwajach i autobusach w Krakowie są wyświetlane podstawowe zwroty w języku ukraińskim i polskim. Wybrane tłumaczenia słów i wyrażeń mają pomóc obywatelom Ukrainy, którzy korzystają z komunikacji miejskiej i nie znają języka polskiego w uzyskaniu informacji związanych między innymi z poruszaniem się w Krakowie.
Sądeccy sportowcy jednoczą siły i wspólnie chcą pomóc dzieciom z Ukrainy zapomnieć o wojennej traumie
Dziesięć klubów z Nowego Sącza zaprasza małych uchodźców na bezpłatne zajęcia ze swoimi polskimi rówieśnikami. W akcję włączyli się piłkarze, rugbyści, siatkarze, czy koszykarze.
Dawna galeria handlowa Plaza zostanie otwarta dla uchodźców w przyszłym tygodniu
Dopiero od przyszłego tygodnia uchodźcy będą mogli korzystać z miejsc noclegowych, które powstały w dawnej galerii handlowej Plaza. W budynku trwają ostatnie prace, dzięki którym będzie w nim mogło tymczasowo zamieszkać 300 osób. Dla osób uciekających przed wojną przygotowywany jest też dawny hipermarket Tesco przy Kapelance.
Myślenice zapraszają do siebie uchodźców
Poza Krakowem też są dobre warunki dla uchodźców. Gości z Ukrainy zapraszają na przykład Myślenice. Do podobnych miejscowości uchodźcy są kierowani po przyjeździe do Krakowa czy Olkusza.
Codziennie od 1 tys. do 1,5 tys. osób w konsulacie Ukrainy, pytają o pracę
Każdego dnia od 1 tys. do 1,5 tys. osób przychodzi do konsulatu generalnego Ukrainy w Krakowie. Załatwiają sprawy związane z dokumentami tożsamości, prawie każdy pyta o możliwość pracy – poinformował w czwartek konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.
Liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła w Krakowie 100 tys.
Przedsiębiorcy, którzy przyjęli do swoich hoteli, pensjonatów i hosteli uchodźców mogą już rozliczać ich pobyt. Właściciele prywatnych mieszkań, którzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, muszą jeszcze chwilę poczekać. Sejm właśnie uchwalił przygotowaną przez rząd specustawę, która zapewnia takim osobom świadczenie w kwocie 40 zł za dobę na jedną przyjętą osobę.
Tymczasem wciąż trwa poszukiwanie obiektów zbiorowego zakwaterowania w Małopolsce, bo w dotychczasowym już nie ma miejsc, bądź są na wyczerpaniu. Wojewoda zwrócił się też do samorządów, by kontaktowały się z miastami partnerskimi w sprawie relokacji rodzin z Ukrainy.
Trudna sytuacja na Dworcu Głównym w Krakowie
Na dworcu kolejowym cały czas są tłumy, wolontariusze przekonują, że brak organizacji ze strony instytucji publicznych, a urzędnicy przyznają, że Kraków nie jest w stanie przyjąć większej liczby uchodźców. Miasto cały czas próbuje sobie poradzić z napływem ludzi z ogarniętej wojną Ukrainy.
Morawiecki podczas spotkania z Trudeau: musimy być silni i zjednoczeni
Musimy być silni i zjednoczeni; musimy pracować nad tym, w jaki sposób można faktycznie uniezależnić się od rosyjskiej ropy i gazu, w jaki sposób można doprowadzić do tego, żeby sankcje były skuteczne - oświadczył w czwartek podczas spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau premier Mateusz Morawiecki.
Wiceprezydent USA: dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra
Świat obserwuje Polskę, przywódców Polski i ludzi tu mieszkających; dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra - powiedziała w czwartek w Warszawie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
Pluszowy Komitet Powitalny umila ukraińskim dzieciom przyjazd do Polski
Pluszowy Komitet Powitalny - w skrócie PKP czekał w sobotę na dworcu kolejowym w Przemyślu na najmłodszych uchodźców. Trójka znajomych z Małopolski przebrała się za postacie z bajek, by w ten sposób umilić ukraińskim dzieciom trudny przyjazd do Polski. Z Bartoszem Dembińskim - pomysłodawcą akcji - rozmawiała Katarzyna Jabłońska.
Zebrane przez gorliczan artykuły trafiły do miasta partnerskiego Kałusz w Ukrainie
Samochód z artykułami pomocowymi był wypełniony po brzegi. Na przejściu granicznym w Krościenku dary odebrali partnerzy z Kałusza.
ZUS uruchomi infolinię w języku ukraińskim, w placówkach będą tłumacze
Na podstawie specustawy ZUS uruchomi infolinię w języku ukraińskim, w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku - zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
W Myślenicach od czwartku działa "Sklep za 0 złotych" dla uchodźców
Goście z Ukrainy albo osoby, które przyjęły ich do swoich domów, mogą przyjść i wziąć to, co jest im potrzebne: żywność, środki higieniczne i ubrania.
Aplikacja Ratownik z nowymi funkcjami. Można dzięki niej zlokalizować punkty pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Do tej pory służyła do wzywania pomocy i lokalizacji defibrylatorów na terenie Polski. Teraz można dzięki niej zlokalizować punkty pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Aplikacja działa także w języku ukraińskim.
Ustawa o wsparciu obywateli Ukrainy uchwalona niemal jednogłośnie
Uchwalona w środę wieczorem ustawa ws. wsparciu dla obywateli Ukrainy została poparta niemal przez cały Sejm, przeciw byli wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie Konfederacji. O przyjęciu lub odrzuceniu poprawek ws. bezkarności urzędniczej decydowały pojedyncze głosy, przede wszystkim posłów Kukiz'15.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 20
- 21
- 22
- ...
- 29
- 30
- chevron_right
Najnowsze
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Częsci mieszkańców się nie podobają, ale czy slusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?