pomoc dla Ukrainy
Sądecczyzna: akcja oddawania krwi dla ukraińskich żołnierzy
W niedzielę na Sądecczyźnie odbędzie się kolejna akcja oddawania krwi dla żołnierzy walczących na Ukrainie. Tym razem zbiórkę zaplanowano w remizie OSP Grybów – Biała Wyżna. - Zapraszamy wszystkie zdrowe i pełnoletnie osoby, które chcą pomóc innym – mówi Dariusz Cieśla, z Polskiego Czerwonego Krzyża.
Od środy osoby, które przyjęły uchodźców do swoich domów, mogą wnioskować o wsparcie finansowe
W tej chwili w rządzie tworzony jest wzór wniosku dla obywateli Polski, którzy przyjęli pod swój dach obywateli z Ukrainy o refinansowanie kosztów ich pobytu i myślę, że będzie on przedstawiony najpóźniej w poniedziałek – powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Szefernaker: system rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL ruszy 16 marca
Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca; od tego dnia można też składać wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców - zapowiedział w sobotę w wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził jeden z punktów pomocy dla uchodźców w Krakowie
Podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc Ukraińcom i podkreślił, że okazywane wsparcie buduje braterstwo między oboma narodami:
Z Krakowa odjeżdżają specjalne pociągi humanitarne do Niemiec
Blisko 200 osób skorzystało przed południem ze specjalnego transportu humanitarnego do Berlina przez Zgorzelec. Kolejny taki pociąg odjedzie wieczorem o godzinie 20.00, zaś o godz. 23.00 uchodźcy będą mogli skorzystać z pociągu do Hanoweru. Także jutro takie specjalne połączenie do Berlina będzie uruchomione.
Sejm przyjął kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Sejm przyjął w sobotę kilkanaście poprawek Senatu do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przyjęta została m.in. poprawka wykreślająca z ustawy przepisy o tzw. bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Wojewoda: Uchodźcy z Dworca Głównego w Krakowie autobusami będą transportowani do mniejszych miejscowości
Na dworcu mają pojawić się psycholodzy, którzy będą przekonywać uchodźców, że nocleg w pozostałych miastach regionu jest bezpieczny - podkreśla Łukasz Kmita. Wojewoda tłumaczył, że „w małych miejscowościach warunki do zamieszkania; warunki do pomocy są o niebo lepsze niż w Krakowie”. Jak dodaje: "w Ukrainie małe miejscowości kojarzą się z biedą, brakiem perspektyw i brakiem pracy. Duże miasta były oazami większych możliwości. Zapanowała taka fałszywa teza, że w Polsce może być tak samo”
Czy już pora na wsparcie psychologiczne dla uchodźców?
Trauma wojenna objawia się pulą zachowań: wycofaniem, milczeniem, płaczem, działaniem itp. Podążaj za gościem - radzi prof. Halina Grzymała - Moszczyńska, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego,profesor psychologii w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum, psycholog kulturowy, i dodaje: "Autodiagnoza gotowości pomagania to pierwszy krok, żeby pomoc nie była rozczarowaniem."
W małopolskich szkołach z dnia na dzień przybywa dzieci i młodzieży z Ukrainy
Tylko w Krakowie jest już półtora tysiąca uczniów, którzy wraz ze swoimi rodzinami uciekli przed wojną. Ci, którzy choć trochę rozumieją język polski, trafiają do ogólnych klas, a pozostali do oddziałów przygotowawczych. Nauczycielom pomagają asystenci, wolontariusze i uczniowie z Ukrainy, którzy już wcześniej zaczęli się uczyć w polskich szkołach. Władze Krakowa przekonują, że do szkół w mieście może zostać przyjętych w sumie 10 tys. osób.
Na Sądecczyźnie znalazło schronienie ok. 4 tysiące uchodźców z Ukrainy
Na Sądecczyźnie nieco ponad 3 tysiące uchodźców znalazło schronienie w hotelach, domach wczasowych i miejscach wskazanych przez samorządy. Dodatkowo blisko tysiąc osób przyjęli pod swoje dachy mieszkańcy regionu.
Dodatkowe pociągi specjalne do przewozu uchodźców
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie z niemieckimi kolejami, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy m.in. do Berlina, Monachium, Hanoweru czy Frankfurtu. Pociągi kursują z Przemyśla, Warszawy, Krakowa i Katowic.
Hiszpanie chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy. Wysłali po nich specjalny autokar
Blisko 50 uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Krakowa zostanie przyjętych przez Hiszpanów. Władze miast Lalin, w pobliżu Santiago de Compostela, wysłali autokar, aby zabrać do siebie część osób uciekających przed wojną.
Sytuacja na Dworcu Głównym w Krakowie ma zostać uporządkowana
Kontrolę będzie sprawować Państwowa Straż Pożarna. Za część zadań odpowiedzialne będą służby wojewody, własne obowiązki ma także miasto. Przypomnijmy, do Krakowa przyjechało już ok. 110 tysięcy uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci.
Urazy nóg spowodowane marszem wśród dolegliwości dzieci uchodźców
Urazy nóg spowodowane długim marszem, przeziębienia, wyczerpanie fizyczne i psychiczne – to niektóre z dolegliwości, z jakimi dzieci uchodźców trafiają do małopolskich szpitali. Tylko z pomocy w lecznicach podległych województwu skorzystało już kilkaset małych pacjentów.
Tarnów pomaga uchodźcom, ale sytuacja jest bardzo trudna. Prezydent apeluje o utworzenie miasteczek dla uchodźców
W Tarnowie z godziny na godzinę kurczą się miejsca, w których można przyjmować uchodźców. I tymczasowe noclegi przygotowane przez miasto, i mieszkania zgłoszone przez tarnowian zapełniają się bardzo szybko, dlatego prezydent apeluje o utworzenie miasteczek dla uchodźców.
W dawnej galerii Plaza otwarto właśnie tzw. Szafę Dobra
Szafa Dobra to miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież. Sklepik został wyposażony w przymierzalnie, kącik zabaw i miejsce dla rodzica z dzieckiem.
Wojewódzki urząd pracy pyta o możliwości zatrudnienia uchodźców
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zwrócił się z zapytaniem do pracodawców o możliwości zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Ankietę zgłaszającą chęć zatrudnienia uchodźców można wypełniać online na stronie WUP.
W sobotę i w niedzielę punkt zbiórki darów dla uchodźców na stadionie Wisły będzie nieczynny
Ważna wiadomość dla mieszkańców Krakowa, którzy planują przywieźć dary dla uchodźców. W sobotę i w niedzielę punkt na stadionie Wisły będzie nieczynny. To ze względu na mecz.
Przez weekend dary należy dostarczać do "Hali Stulecia Cracovii" - po drugiej stronie Błoń.
Punkt będzie czynny od 10 do 15.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 19
- 20
- 21
- ...
- 29
- 30
- chevron_right
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?