pomoc dla Ukrainy
Radni zdecydowali. Karta Nowosądeczanina również dla uchodźców
Uchodźcy z Ukrainy, którzy zdecydują się na dłuższy pobyt w Nowym Sączu, będą mogli korzystać z miejskiej komunikacji za darmo. Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła dziś jednogłośnie uchwałę o rozszerzeniu programu Karty Nowosądeczanina i objęciu nim także Ukraińców uciekających przed wojną. Oprócz darmowej komunikacji, karta daje również prawo do bezpłatnego korzystania z parkingów i wielu innych zniżek.
Do Polski przyjechał prawdziwy Batman!
John Buckland pochodzi z Zachodniej Wirginii w Stanach Zjednoczonych, gdzie od dekady przebiera się za superbohatera. Tam spotyka się z nieuleczalnie chorymi dziećmi, osobami uzależnionymi od narkotyków i weteranami wojennymi. W Polsce chce dać nadzieję, zwłaszcza ukraińskim dzieciom, które wraz ze swoimi mamami musiały uciekać przed wojną. Batman wylądował w Krakowie dziś po południu i dumnie prezentował swój strój:
Policjanci pomogli kobietom z Ukrainy znaleźć schronienie
W miejscowości Damienice (pow. bocheński) funkcjonariusze pomogli znaleźć schronienie dwóm kobietom z Ukrainy, które trafiły tam po przekroczeniu granicy. Przybyłe nie miały w okolicy żadnych znajomych, nie wiedziały też, dokąd się udać.
Ważne dla uchodźców - formy i zakres pomocy
Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski, w tym również do Krakowa. Sprawdź, jak możesz im pomóc oraz o jakich formach wsparcia możesz ich poinformować. Dowiesz się m.in., jak znaleźć dla nich pomoc medyczną, zajęcia dla dzieci, wsparcie psychologicznie.
Galeria Plaza w Krakowie jest już gotowa na przyjęcie uchodźców. ZDJĘCIA
Do dawnej galerii Plaza ma trafić blisko 400 osób z uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Przez ostatnie dni trwały prace, aby przystosować przeznaczony do rozbiórki obiekt.
Oświęcim organizuje kolejny transport darów do Sambora
Sambor to ukraińskie miasto partnerskie Oświęcimia. Tym razem na liście najpotrzebniejszych rzeczy są m.in. konserwy, duże, ciemne plecaki turystyczne, śpiwory, karimaty, środki opatrunkowe, a także kosmetyki osobiste. Dary można przekazywać w trzech punktach: Oświęcimskim Centrum Kultury, Osiedlowym Domu Kultury na Zasoli oraz w Galerii Książki.
Tarnów: trwa rekrutacja do oddziałów przygotowawczych dla dzieci ukraińskich uchodźców
Do końca tygodnia potrwa rekrutacja do oddziałów przygotowawczych do nauki w tarnowskich szkołach dla dzieci ukraińskich uchodźców. Są one przeznaczone dla najmłodszych Ukraińców, którzy na razie w ogóle nie rozumieją nic w języku polskim. Taki oddział przygotowawczy miałby powstać m.in. w szkole podstawowej numer 1 przy ulicy Reymonta w Tarnowie. W niej, w polskich klasach, uczy się już dwanaścioro dzieci uchodźców z Ukrainy.
Do Krynicy przybyła pomoc z Niemiec
Przedstawiciele partnerskiego uzdrowiska Bad Sooden-Allendorf przywieźli leki, sprzęt medyczny, żywność i czek na kilka tysięcy euro. Wszystko oczywiście dla Ukrainy. Delegacja zabrała też do Niemiec 17 osób, bo tamtejsze rodziny zadeklarowały przyjęcie uchodźców.
Prawie 900 uchodźców skorzystało ze specjalnych pociągów do Niemiec
Prawie dziewięciuset uchodźców skorzystało ze specjalnych pociągów do Niemiec, które w weekend odjeżdżały z krakowskiego Dworca Głównego. Poinformowały o tym służby wojewody. Spora część uchodźców nie zamierza zostać w Polsce i chce udać się do innych krajów. Na podróż czekają wiele godzin na dworcu. Aby ułatwić im wyjazd, przygotowano specjalne pociągi.
Tarnów potrzebuje wolontariuszy do pomocy uchodźcom
Wolontariusze nadal poszukiwani. Każdego dnia coraz więcej wojennych uchodźców z Ukrainy decyduje się na pobyt - dłuższy lub krótszy - w Tarnowie. Do ich obsługi i świadczenia im pomocy potrzebni są wolontariusze. Poszukiwane są praktycznie każde ręce do pracy - mówi Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, które zajmuje się koordynacją tworzenia bazy danych wolontariuszy.
Kraków: Stabilna sytuacja na Dworcu Głównym PKP
Stabilna sytuacja panowała w niedzielę przed południem przy punkcie recepcyjnym zlokalizowanym na Dworcu Głównym PKP w Krakowie. Przebywającym tam uchodźcom pomagają służby i liczni wolontariusze. Z peronów od soboty odjeżdżają pociągi specjalne do Niemiec.
Bezpłatna komunikacja dla uchodźców z Ukrainy w gminie Tarnów
Wojenni uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają na terenie gminy Tarnów, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji gminnej. Decyzją wójta nie muszą płacić za bilety w autobusach obsługujących linie podmiejskie.
Polska Misja Medyczna zbiera pieniądze na szpital polowy w Ukrainie
Koszt szpitala z wyposażeniem takim jak lodówki szafki, stoły i generatory prądu, ale bez sprzętu medycznego to około 3 milionów złotych. Szpital ma składać się z kilku namiotów. Małgorzata Olasińska Chart z Polskiej Misji Medycznej wyjaśnia, że jeden to wjazd dla ambulansu, drugi to miejsce oceny stanu pacjenta, a trzeci to tak zwany SOR – mówi.
Politechnika Krakowska chce uruchomić darmowe studia dla uchodźców z Ukrainy
Mowa o dwóch kierunkach: budownictwo i transport. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej – profesor Andrzej Szarata wyjaśnia, że wybór kierunków był oczywisty. Kraj trzeba będzie odbudować. Zajęcia będą prowadzić wykładowcy, którzy posługują się językiem ukraińskim.
Limanowski szpital przekaże dwie karetki dla Centralnego Szpitala Okręgowego w Stryju na Ukrainie
Pojazdy były używane od kilkunastu lat i miały zostać wkrótce wycofane z użytku. Z propozycją placówki zgodziła się Rada Społeczna Szpitala oraz władze powiatu limanowskiego. W szpitalu trwa też zbiórka pieniędzy na zakup leków, drobnego sprzętu medycznego i wyposażenia dla karetek.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - poinformowała PAP szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych. Specustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą.
Niemcy deklarują przyjęcie nawet miliona uchodźców z Ukrainy
Niemcy są gotowe natychmiast przyjmować uchodźców – deklarował dziś w Krakowie Peter Heidt członek Komisji Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej w Budnestagu.
Niemiecki parlamentarzysta przekonywał, że polski rząd musi tylko wystosować odpowiedni wniosek za pośrednictwem Unii Europejskiej. Reporter RK Bartłomiej Bujas pytał, jak dużo uchodźców Niemcy są w stanie przyjąć:
Na Dworcu Głównym w Krakowie więcej wolontariuszy. Także z zagranicy
Zielona kamizelka, identyfikator i ręce pełne roboty. Na Dworcu Głównym w Krakowie do miejskiego punku wolontariatu cały czas zgłaszają się kolejne osoby, które chcą pomagać uchodźcom. To międzynarodowa grupa. Elilia z Ukrainy, która studiuje w Krakowie, rozdaje ulotki z najważniejszymi informacjami dla jej rodaków, Rob ze Stanów Zjednoczonych roznosi słodycze, a Joanna z Polski, choć pomaga pierwszy dzień, już teraz współkoordynuje wydawanie artykułów spożywczych i kosmetyków z jednego magazynu:
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 18
- 19
- 20
- ...
- 29
- 30
- chevron_right
Najnowsze
-
10:41
Sąd Apelacyjny wydał wyrok ws. "Skóry"
-
09:47
Weronika Smarduch: Macierewicz ani nie był dobrym ministrem, ani nie wyjaśnił katastrofy smoleńskiej
-
09:18
Rozpoczyna się policyjna akcja "Znicz". Będzie więcej kontroli drogowych
-
07:25
Żeby wstrząsnąć współczesnym czytelnikiem potrzeba czegoś więcej, niż trzy duchy pojawiające się we śnie
-
06:15
Nielegalne kwatery w gminie Kościelisko można zalegalizować do czwartku. Potem ruszą kontrole
-
06:10
Aktualności komunikacyjne 31.10
-
21:13
"33 listy z Atlasu. Antidotum na religijne barbarzyństwo" - Michał Zioło