Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

W Gorlicach powstała świetlica dla ukraińskich dzieci

W dawnym budynku przedszkola przy ulicy Wyszyńskiego w Gorlicach powstała świetlica dla ukraińskich dzieci. Docelowo obiekt ma zostać przeznaczony na potrzeby miejskiego żłobka. Z uwagi na chęć niesienia pomocy naszym sąsiadom plany czasowo zostały zmienione - mówi Łukasz Bałajewicz zastępca burmistrza Gorlic.

Gubernator obwodu winnickiego na Ukrainie w Krynicy: "dziękuję za pomoc moim rodakom"

Przyjechał do Polski, by osobiście podziękować za pomoc swoim rodakom. Krynicę odwiedził były gubernator obwodu winnickiego na Ukrainie. To właśnie z tego regionu najwięcej osób znalazło schronienie w uzdrowisku, ponieważ samorząd od lat współpracuje z Winnicą, jak również z pobliskim Chmielnikiem.

Oświęcim: lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy w miejskiej bibliotece

  • date_range 2022-04-04
Galeria Książki w Oświęcimiu zaprasza na konwersacje w języku polskim dla obywateli Ukrainy.

Łukasz Kmita: Do tej pory proces relokacji uchodźców przebiega bardzo sprawnie

Proces relokacji musi się odbywać bardzo delikatnie. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, apelujemy do mieszkańców, którzy przyjmują uchodźców pod swój dach, żeby kontynuowali tę formę pomocy - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Jak podkreśla wojewoda Małopolski, nie ma już tak dużego napływu uchodźców. Część z nich decyduje się także na zorganizowaną relokację - takie wyjazdy były już organizowane między innymi do Włoch czy Szwajcarii. Cały czas otwarta jest też propozycja Stanów Zjednoczonych dotycząca przyjęcia uchodźców.

Koleje Małopolskie zmieniają zasady nieodpłatnych przejazdów dla uchodźców

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie od poniedziałku 4 kwietnia zmienia zasady odbywania jego pociągami nieodpłatnych przejazdów przez obywateli Ukrainy.

"Ciacho za ciacho"dla Ukrainy

Po raz 17. - po dwóch latach pandemicznej przerwy - rusza akcja charytatywna "Ciacho za ciacho" na krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie.

Na Małym Rynku można było skosztować wyjątkowych dań i pomóc uchodźcom

  • date_range 2022-04-02
Kilka tysięcy pierogów, barszcz ukraiński kapusta z żeberkami. W sobotę na Małym Rynku można było spróbować smakołyków. Panie z Ukrainy, które aktualnie mieszkają w akademikach Uniwersytetu Rolniczego, przygotowywały dania przez dwa dni. Dochód w całości zostanie przekazany na pomoc uchodźcom.

Skrzyszów: Ukraińskie uchodźczynie przygotowały pierogi i barszcz w ramach akcji charytatywnej

Dwadzieścia kobiet z Ukrainy, która znalazły schronienie przed wojną w podtarnowskiej gminie Skrzyszów, przygotowało tradycyjne potrawy ukraińskie. Były pierogi - wareniki, barszcz ukraiński i pieróg jaworowski. Każdy, kto odwiedził szkołę w Skrzyszowie i wsparł finansowo akcję charytatywną, mógł spróbować tych wyjątkowych, domowej roboty specjałów.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej prosi o pomoc rzeczową dla uchodźców

Punkt socjalny w Brzegach przyjmie każdą ilość długoterminowej żywności – informuje krakowska kuria. Caritas chce zorganizować transport na granicę i do Kijowa, gdzie ludzie zaczynają borykać się z głodem. Potrzebne są produkty z długą datą ważności oraz takie, które mogą stać się szybkim posiłkiem, np. dania instant, budynie, kisiele, konserwy rybne i mięsne, woda, mleko, batony energetyczne.

Potrzebne są mieszkania dla uchodźców w Tarnowie

Na terenie miasta i w najbliższej okolicy mogło zamieszkać od 2 do 3 tysięcy Ukraińców. Po ponad miesiącu spędzonym w hotelach i u tarnowian uchodźcy szukają teraz nowego schronienia. Jest z tym problem. Wprawdzie w bazie jest tysiąc adresów, ale większość jest już zajęta lub te deklaracje są nieaktualne.

Trwają przygotowania do akcji "Pomagamy Ukrainie ze smakiem"

240 kg żeberek, prawie 400 kg kapusty kiszonej, czy 70 kg twarogu. Takie ilości składników zostaną wykorzystane do przygotowania potraw ukraińskich, których będzie można skosztować na Małym Rynku w Krakowie 2 kwietnia. Degustacja będzie połączona ze zbiórka datków dla uchodźców.

Miejska Biblioteka Publicznie w Gorlicach włączyła się w pomoc uchodźcom

Miejska Biblioteka Publicznie w Gorlicach włączyła się w pomoc osobom, uciekającym przed trwającą wojną. Wszystkim, którzy przebywają na terenie Gorlic i okolic zapewnia bezpłatny dostęp do sprzętu, którym dysponuje

Uchodźcy będą mogli nadal korzystać z bezpłatnych przejazdów tarnowską komunikacją miejską

Już na samym początku agresji Rosji na Ukrainę, prezydent Roman Ciepiela zapowiedział, że uchodźcy, którzy znaleźli się w Tarnowie, będą mogli bezpłatnie podróżować autobusami tarnowskiego MPK. Teraz tarnowska rada miejska usankcjonowała to w przepisach, przyjmując uchwałę w tej sprawie.

Punkt dla uchodźców w Tauron Arenie Kraków będzie dziś czynny krócej

Punkt dla obywateli Ukrainy w Tauron Arenie Kraków, gdzie składają wnioski o nadanie numeru PESEL, będzie w piątek czynny krócej. Od 8.00 do 16.00. Skrócenie godzin pracy ma związek z koncertem organizowanym w arenie głównej hali w krakowskich Czyżynach.

Uchodźców zakwaterowanych w hotelach, pensjonatach i domach wczasowych czeka przeprowadzka

Uchodźców, którzy zostali zakwaterowani w hotelach, pensjonatach i domach wczasowych, ze względu na zbliżający się sezon turystyczny, czeka w najbliższym czasie przeprowadzka do obiektów przygotowanych przez samorządy. Wojewoda zobowiązał włodarzy miast, gmin i powiatów, by poszukali na swoim terenie miejsc zbiorowego zakwaterowania dla naszych gości z Ukrainy. Chodzi między innymi o remizy, nieużywane budynki szkół czy hale. Takie miejsca są potrzebne również z tego względu, że część osób, które przyjęły pod swój dach Ukraińców, z różnych przyczyn nie może lub nie chce ich dalej gościć.

Ruszyła bezpłatna infolinia z pomocą prawną dla ofiar wojny w Ukrainie

Pod numerem +48 800 088 544 osoby pokrzywdzone wojną na Ukrainie mogą szukać bezpłatnej pomocy prawnej. Samorząd radców prawnych i inne zawody prawnicze uruchomili bezpłatną infolinię w kilku językach m.in. polskim, ukraińskim i angielskim.

„Pomagamy Ukrainie ze smakiem” – w sobotę na Małym Rynku

Prezentacje potraw kuchni ukraińskiej, jak i muzyki nawiązującej do kultury ukraińskiej, znajdą się w programie akcji „Pomagamy Ukrainie ze smakiem”, zaplanowanej na sobotę na Małym Rynku w Krakowie. Wydarzenie ma służyć integracji Ukraińców i Polaków, ma też wspierać uchodźców.

Jak będą wyglądać przyszłe obozy dla uchodźców?

Architektura humanitarna zmienia dotychczasowe oblicze obozów dla uchodźców. W jaki sposób projekty architektów odpowiadają na wyzwania rzeczywistości ? Wyjaśniają: Martyna Obarska, antropolożka miasta, badaczka i dziennikarka, wice redaktorka naczelna „Magazynu Miasta" i dr Hubert Trammer architekt, wykładowca i krytyk architektury, ekspert Nowego Europejskiego Bauhausu i koordynator systemu papierowych jednostek pomocowych autorstwa japońskiego architekta Shigeru Bana, który powstał w Chełmie.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię