pomoc dla Ukrainy
Tarnów: 30 sierot z Ukrainy zamieszka w internacie Szkoły Mistrzostwa Sportowego
Najprawdopodobniej jeszcze przed świętami zakończy się remont I piętra szkolnego internatu, w którym docelowo zamieszkać ma 30 sierot z objętej wojną Ukrainy. Na pomysł takiej inwestycji wpadli nauczyciele i uczniowie z tarnowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Na od lat nieużytkowanym piętrze trwają prace murarskie, które realizują więźniowie z mościckiego zakładu karnego, ale swoją pomoc zadeklarowali także inni. Docelowo chcemy, by dzieci nie tylko tu nocowały, ale by na trwałe związały się z Tarnowem i szkołą - przyznaje Tomasz Matyjewicz, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Tarnowie.
Kraków wydał już na pomoc dla uchodźców 20,5 miliona złotych
Chodzi o organizację noclegów, wyżywienie, obsługę punktu recepcyjnego na dworcu, punktu opieki nad dziećmi w Tauron Arenie, koszty transportowe świadczone przez MPK, czy wypłatę świadczeń pieniężnych.
Krakowski MOPS chce stworzyć DPS dla uchodźców i ośrodek dla sierot. Jest prośba o wsparcie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, chce wybudować dom pomocy społecznej dla osób starszych i samotnych z Ukrainy, a także ośrodek opiekuńczo-wychowawczy dla wojennych sierot. Na razie nie wiadomo, czy placówki powstałby w nowych budynkach, czy na te potrzeby zaadaptowane zostaną już istniejące miejsca.
Tir książek dla dzieci uchodźców przyjechał z Ukrainy do Polski
Prawie 15 tys. nowych książek od ośmiu ukraińskich wydawców dotarło w czwartek tirem do Polski. Książki trafią do dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Kolejne tysiące egzemplarzy są zbierane we Lwowie.
Kraków nie ustaje w pomaganiu Ukraińcom
W mieście wciąż są organizowane zbiórki, zarówno dla tych, którzy zostali w swoim kraju, jak i uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Małopolsce. Wciąż potrzebna jest żywność, środki higieny i leki, ale też pieniądze na wojskowy sprzęt ochronny. Jak się bowiem okazuje, młodzi Ukraińcy trafiają na front bez hełmów i kamizelek kuloodpornych. Jest też zbiórka na Dom Pomocy Społecznej dla chorych i niepełnosprawnych uchodźców.
UNHCR otwiera w Krakowie centrum wsparcia finansowego dla uchodźców ukraińskich
UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w czwartek w Tauron Arenie Kraków centrum wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy. To druga tego typu placówka w Polsce. UNHCR planuje uruchomienie kolejnych centrów w całym kraju.
Tarnów: trwa zbiórka rowerów dla uchodźców z Ukrainy
Mieszkańcy Tarnowa dzielą się z uchodźcami nie tylko produktami spożywczymi, ubraniami czy dachem nad głową - w mieście trwa zbiórka używanych rowerów dla Ukraińców, którzy tu zamieszkali. Już po pierwszych dniach akcji okazało się, że jednoślady bardzo przydają się uchodźcom.
Olena z Winnicy znalazła schronienie w Tarnowie. Ciągle uczy ukraińskie dzieci
Uciekła przed wojną do Tarnowa i stąd przez internet kontynuuje nauczanie ukraińskich dzieci. Pani Olena pochodzi z Winnicy w centralnej części Ukrainy. Przyjechała do Tarnowa z dwiema córkami, bo tu ma rodzinę. Jest nauczycielką języka ukraińskiego, literatury oraz wychowawcą klasy. Podobnie jak wielu innych ukraińskich nauczycieli-uchodźców próbuje za pomocą laptopa, telefonu oraz internetu kontynuować naukę swoich uczniów z ukraińskiej Winnicy. Uczy z mieszkania rodziny, u której się zatrzymała, z parku, a nawet z urzędu.
Sposób prowadzenia punktu z darami dla uchodźców przy ulicy Wałowej w Tarnowie do zmiany?
Krytyka spadła na sposób prowadzenia punktu z darami dla uchodźców przy ulicy Wałowej 37 w Tarnowie. Część uchodźców oraz goszczących ich osób narzeka na zbyt wolną obsługę tego miejsca przez wyznaczony do tego przez miasto Związek Emerytów i Rencistów. Uchodźcy mieliby stać długo w kolejkach przed punktem i otrzymywać tylko niektóre rzeczy spośród dostępnych.
Pediatrzy: wiele dzieci uchodźców zamiast do POZ trafia do szpitala z błahymi infekcjami
Wiele dzieci uchodźców zamiast do POZ trafia na szpitalną izbę przyjęć z błahymi infekcjami, przez co wydłużają się kolejki. Ukraińcy są niedoinformowani, jeśli chodzi o to, gdzie mogą się zgłaszać z problemami zdrowotnymi – wynika z obserwacji pediatrów ze szpitala św. Ludwika w Krakowie.
Pracuj z Nami Ukraino to propozycja Małopolskiego Fablabu dla uchodźców
Propozycja dla uchodźców z Ukrainy, którzy szukają miejsca i narzędzi, by rozpocząć działalność zarobkową. Fablab to miejsce w Krakowie, gdzie może przyjść każdy, kto nieprofesjonalnie potrzebuje użyć specjalistycznego sprzętu - jak hafciarka, laser do wycinania, drukarka 3D, czy choćby maszyna do szycia. Teraz warsztat zaprasza także Ukraińców, którzy potrzebują miejsca lub urządzeń, by zacząć zarabiać na usługach, rękodziele czy np. poradach prawnych. Zaczęło się od pani Vity, która oferuje drobne przeróbki krawieckie - opowiadają Urszula Młodnicka i Aleksandra Bialecka z Fablabu
W Krakowie zatrudnienie znalazło już ponad tysiąc uchodźców
Pracują głównie w handlu, produkcji i gastronomii. Ciągle pojawiają się też nowe oferty pracy - w tej chwili jest ich ponad 1300. Naszych wschodnich sąsiadów oprócz prywatnych firm zatrudniają też szpitale, uczelnie i miejskie jednostki. Część Ukraińców planuje również załozyć własny biznes i dać zatrudnienie swoim rodakom.
Krakowski Fablab wspiera uchodźców z Ukrainy, którzy chcą rozpocząć działalność zarobkową
"Pracuj z Nami Ukraino" - to propozycja Małopolskiego Fablabu dla uchodźców z Ukrainy, którzy szukają miejsca i narzędzi, by rozpocząć działalność zarobkową. Fablab to miejsce w Krakowie, gdzie na co dzień może przyjść każdy, kto nieprofesjonalnie potrzebuje użyć specjalistycznego sprzętu takiego jak: hafciarka, laser do wycinania, drukarka 3D, czy choćby maszyna do szycia. Teraz warsztat zaprasza także Ukraińców, którzy potrzebują miejsca lub urządzeń do tego, by zacząć zarabiać na usługach, rękodziele czy np. poradach prawnych.
W Krakowie rozpoczęła się kolejna miejska zbiórka pomocowa
Tym razem zbierane są dary dla Lwowa. Zbiórka odbywa się pod hasłem "nakryjmy wspólnie wielkanocne stoły polskich rodzin". Dary dla Polaków ze Lwowa zbierane są od dziś do przyszłej środy w dwóch miejscach: w Pawilonie Wyspiańskiego na placu Wszystkich Świętych od 8 do 15:30 w dni powszednie i od 10 do 14 w soboty oraz w miejskim magazynie pomocy przy ulicy Bartników w dni powszednie od 9 do 17 i w soboty od 9 do 15.
Raport Szlachetnej Paczki: 56 proc. społeczeństwa zaangażowało się w pomoc uchodźcom
56 proc. społeczeństwa włączyło się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie, wynika z raportu "Polacy o pomocy uchodźcom", który powstał na zlecenie Szlachetnej Paczki. 87 proc. z już zaangażowanych planuje pomagać uchodźcom tak samo albo nawet bardziej.
W oknach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach zawisły dziesiątki papierowych serc
Papierowe serca tworzą nietypową wystawę, która powstała w ramach ogólnopolskiej akcji bibliotecznej "Serce dla Ukrainy". Autorami prac są uczniowie Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach.
W tarnowskich klasach przygotowawczych uczy się ponad setka dzieci uchodźców z Ukrainy
Ponad setka dzieci uchodźców z Ukrainy uczy się w zorganizowanych przez Tarnów klasach przygotowawczych. Zostały utworzone w Szkole Podstawowej numer 1 i numer 8, oraz w I Liceum Ogólnokształcącym. Decyzja o tworzeniu takich oddziałów została wydana przez Ministerstwo Edukacji w połowie marca. Dla dyrektorów szkół oznaczało to konieczność utworzenia dodatkowych klas niemal z dnia na dzień, w połowie roku szkolnego. Jak sobie poradziły z tym zagadnieniem tarnowskie szkoły?
Kursy języka polskiego i ukraińskiego dla nauczycieli
W poniedziałek ruszył przyspieszony kurs języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli i asystentów wielokulturowych, zatrudnionych w krakowskich szkołach. Trwają również zapisy dla polskich nauczycieli, chcących nauczyć się języka ukraińskiego.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 11
- 12
- 13
- ...
- 29
- 30
- chevron_right
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?