Radio Kraków

oszczędzanie energii

„Mrożenie cen energii to jedno, ale powinniśmy się też nauczyć oszczędzania”

„Jak podróżujemy w Europie, to jednak bardzo często jest nam zimno w wielu miejscach, dlatego że ten standard ogrzewania mieszkań jest trochę niższy. W czasie PRL-u przyzwyczailiśmy się do chodzenia w podkoszulkach w mieszkaniach, gdy za oknem zima. To nie jest optymalne ani z punktu widzenia kosztowego, ani tym bardziej z punktu widzenia ochrony środowiska” – przekonywał prof. Łukasz Mamica, prorektor ds. współpracy i projektów Uniwersytetu Ekonomicznego. W programie O Tym Się Mówi o polskim oszczędzaniu i o polskiej biedzie.

Ulice Trzebini będą znowu oświetlone nocą. Kolejne miasta wrócą do zapalania lamp?

Egipskie ciemności czy świetlana przyszłość? Miasta Małopolski Zachodniej, w których od zimy nocą gaszono oświetlenie uliczne, stopniowo wracają do zapalania lamp.

W tarnowskim Pałacu Młodzieży wprowadzono program oszczędnościowy

To jedna z wielu instytucji miejskich, która z powodu budżetowych ograniczeń związanych z rosnącą inflacją musiała wprowadzić restrykcyjne regulaminy związane ze zużyciem energii. Nie wszystkie zalecania magistratu mogliśmy spełnić - przyznaje Jerzy Kosiba, dyrektor tarnowskiego Pałacu Młodzieży.

Nauczanie zdalne na małopolskich uczelniach ma pomóc w oszczędzaniu energii

Na niektóre małopolskie uczelnie częściowo wracają zajęcia zdalne, ale tym razem nie z powodu pandemii, ale ustawowej konieczności zaoszczędzenia w grudniu co najmniej 10 procent energii w stosunku do średniego zużycia w grudniu 2018 i 2019 roku. Obowiązek oszczędności energii dotyczy również m.in. urzędów, kin, teatrów czy sądów.

Kraków nie wyłączy w nocy ulicznych latarni

Jak informuje magistrat, zaważyły względy bezpieczeństwa i brak możliwości takiego wygaszenia latarni, by czynne były te oświetlające newralgiczne miejsca, takie jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych.

Muzeum Krakowa ogranicza działalność z powodu oszczędności energii

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia w funkcjonowaniu wszystkich oddziałów. W wybrane dni placówki pozostaną zamknięte, zespół przejdzie na pracę zdalną, na miejscu nie odbędą się także wydarzenia zewnętrzne.

Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji szuka oszczędności

Rosnąca inflacja i wzrastające niemal z dnia na dzień ceny energii to nie są łatwe warunki do działania dla utrzymywanych z miejskich budżetów instytucji kultury czy sportu. W takich realiach trudno związać miesięczne wydatki z zaplanowanymi na początku roku przychodami. Jak w takich warunkach radzi sobie Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Kraków: w ramach oszczędności krótszy czas działania urzędu miasta

  • date_range 2022-11-23
Od 5 grudnia Urząd Miasta Krakowa skraca godziny obsługi mieszkańców w oddziałach Urzędu Miasta przy al. Powstania Warszawskiego, na osiedlu Zgody i przy ulicy Wielickiej. To kolejny element planu oszczędzania energii elektrycznej przez samorząd. Do tej pory wiele spraw urzędowych można było załatwiać do godziny 18.

Po 23 w Olkuszu gasną światła. Do podobnego kroku szykują się kolejne samorządy. Co na to mieszkańcy? ANKIETA

  • date_range 2022-10-25
Samorządy gaszą światło. W związku z cenami i obowiązkiem ograniczenia zużycia energii o 10 procent kolejne gminy decydują się na wyłączenie oświetlenia ulicznego. Tak jest już w Starym Sączu, Kluczach, Łapszach Niżnych i Szaflarach na Podhalu. Z większych miast na wyłączenie oświetlenia ulicznego nocą zdecydował się też Olkusz.

Poronin wymieni oświetlenie uliczne. Szaflary i Rabka wyłączają lampy

W ramach oszczędności energii elektrycznej Gmina Poronin wymieni całe oświetlenie uliczne na ledowe. Gmina Szaflary oraz Gmina Rabka-Zdrój ograniczają nocne oświetlenie ulic. W Szaflarach latarnie zgasną o godz. 22., a w Rabce-Zdroju ulice będą oświetlone do północy.

Właścicieli stacji narciarskich liczą na rządowe wsparcie

Właścicieli stacji narciarskich uważnie wsłuchują się w zapowiedzi rządu dotyczące wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi o objęcie także tego sektora narzędziami, które mają złagodzić skutki wzrostu cen energii.

Uniwersytet Jagielloński: będzie nauczanie zdalne, żeby zaoszczędzić na prądzie

Rektor zarządził zdalną naukę od 29 października do 6 listopada - czyli w tym okresie, kiedy wypada uroczystość Wszystkich Świętych i część dni jest wolna. Podobnie będzie tuż przed i po okresie świąt Bożego Narodzenia. Jak zaznaczają władze UJ - uczelnia dostała ofertę na dostawę prądu wyższą o 700 procent. To o 154 miliony więcej niż płaci obecnie.

Szkoły uczą, jak oszczędzać energię. "Na razie teoria nie przekłada się na praktykę"

Krakowskie szkoły edukują uczniów, jak oszczędzać energię. Nauczyciele prowadzą zajęcia o tematyce inflacji i ekologii. Wiedzę w tym zakresie dzieci wynoszą także z domu. Rodzice tłumaczą im, żeby gasiły światła, wyłączały komputery, bo muszą płacić coraz więcej i stać ich na coraz mniej.

Patryk Wicher o nocie dyplomatycznej do MSZ Niemiec: Stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno

Można powiedzieć "nareszcie stało się to, co powinno się wydarzyć już dawno" - tak o nocie dyplomatycznej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w sprawie reparacji wojennych mówił na naszej antenie poseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher. Szef MSZ podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma być przekazana MSZ Niemiec. Uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne. Nie odcinamy się od Niemiec, ale dobre relacje polegają na tym, że mamy uregulowane wszystkie sprawy - wszystkie zadry z przeszłości - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Wicher.

Uniwersytet Jagielloński będzie płacił 700 procent więcej za prąd. Chodzi o ponad 180 milionów złotych rocznie

700 procent więcej - czyli ponad 180 milionów złotych rocznie ma płacić Uniwersytet Jagielloński za energię elektryczną. Jak mówi rektor UJ profesor Jacek Popiel nawet uczelnia z tak dużą subwencją nie jest w stanie udźwignąć tych kosztów. Od nowego roku akademickiego uczelnia zamierza zaciskać pasa, aby płacić mniejsze rachunki.

Urszula Rusecka: gdybyśmy ten prąd, który produkujemy u siebie w kraju, mogli sprzedawać poza giełdą towarową, to byłaby możliwość obniżenia cen

To jeszcze jedna możliwość obniżenia cen za prąd - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. A chodzi o projekt ustawy znoszący tzw. obligo giełdowe w sprzedaży energii elektrycznej. Projekt wprowadza też kary za prowadzenie manipulacji rynkowych.

Jak sądeckie gminy zamierzają oszczędzać energię?

Od najbliższej soboty, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, samorządy mają zacząć oszczędzać energię. Chodzi o zmniejszenie zużycia prądu o 10 procent. Niektóre gminy na Podhalu, takie jak Nowy Targ, Szaflary czy Łapsze Niżne zdecydowały o wyłączaniu nocą ulicznego oświetlenia. W jaki sposób do nowych zaleceń zamierzają się dostosować gminy z regionu sądeckiego?

Gmina Nowy Targ wyłączy oświetlenie uliczne; rachunki wzrosły o 700 proc.

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej Urząd Gminy Nowy Targ podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 22 do 5. Rachunki wzrosły o 700 proc. – powiedział PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię