ogród
Sadzimy rośliny z gołymi korzeniami
Wczesnowiosenne sadzenie roślin z odkrytym korzeniem dotyczy przede wszystkim drzewek owocowych (jabłonie, grusze, śliwy, orzechy itp.), a także krzewów – porzeczki, agrestu, malin, jeżyn, leszczyn. O tej porze roku zakładamy także żywopłoty z ligustrów, berberysów, tawuł, a także grabów, klonów, czy buków. Z odkrytymi korzeniami kupujemy też róże, śnieguliczki, forsycje, jaśminowce, a więc rośliny, które mnoży się przez sadzonki.
Pomidory - zdecydowanie ciepłolubne warzywa
Potrzebują ciepła nie tylko w okresie dojrzewania owoców, ale podczas całego okresu wegetacji, czyli od momentu wysiania nasion. Dlatego, jeśli chcecie uprawiać pomidory w ogrodzie albo w skrzynkach czy donicach na tarasie, musicie pomyśleć o tym już dziś i wysiać je w domu, aby spokojnie mogły urosnąć.
Sprzątamy w ogrodzie po zimie
Zima minęła i tak marzymy, by trawnik szybko się zazielenił. Tymczasem murawa gdzieniegdzie pożółkła i straszą puste miejsca. Co robić? Nie załamujmy rąk. Wszystkie szkody, jakie wyrządziła zima, da się naprawić. Najlepiej ułożyć plan działania i przystąpić do jego realizacji punkt po punkcie.
Kilka rad, jak zadbać o ogród wiosną
Czy macie Państwo już swoje pierwsze doniczkowe dekoracje z wiosennymi roślinami kwitnącymi? Niech pojawią się w nich pędzone rośliny cebulowe, bratki, stokrotki, pierwiosnki i niech zdobią miejsca, gdzie mamy okazję obserwować je z bliska – ustawmy je przy oknie balkonowym, przed wejściem do domu, na zewnętrznym parapecie kuchennym.
Wysiew kwiatów czas zacząć
W lutym wysiewamy: begonię wiecznie kwitnącą i petunię. Na przełomie lutego i marca: żeniszek, lobelię, werbenę, gatunki jednoroczne szałwii i celozję. Pod koniec marca wysiewamy do pojemników: kleome ciernistą, kosmos, ostróżki, groszek pachnący, aminek, szałwię otwartą, szałwię błyszczącą oraz szałwię powabną, drakiew, cynię, tabakę ozdobną, rudbekię i oczywiście przeróżne odmiany słoneczników.
W audycji "Zielono mi": zadbajmy o nasze azalie
Zanim zakwitną azalie gruntowe, możemy w domach gościć ich azaliowe kuzynki, wywodzące się z chińskiego gatunku Rhododendron simsii, którym w naszych ogrodach zimą jest za zimno.
Zielono mi: Jak odróżnić amarylis od zwartnicy?
Imponujące wielkością, egzotyczne kwiaty, kwitną w naszych domach w zimowe, szare dni. Czy wiecie jednak jak rozróżnić amarylis (Amaryllis belladonna) od zwartnicy (Hippeastrum), bo to dwie bardzo podobne, ale jednak różne rośliny cebulowe. Obie mają bardzo podobne kwiaty, tworzą organ zapasowy (cebulę) i przechodzą okres spoczynku.
W audycji "Zielono mi": jak uprawiać storczyki Cymbidium?
Mieszańce Cymbidium to piękne, egzotyczne rośliny i stosunkowo łatwe w uprawie, choć częściej goszczące w naszych domach w formie ciętych kwiatostanów niż jako rośliny doniczkowe. Kwiatostany Cymbidium w wazonie wyglądają świeżo nawet przez cztery tygodnie.
Jak pielęgnować poinsecje?
Poinsecje są dość łatwymi w pielęgnacji i niezbyt wymagającymi roślinami. Ustawione w odpowiednim miejscu i właściwie podlewane będą odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi. Wbrew powszechnej opinii jej kwiatami nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, lecz małe pąki, znajdujące się w samym środku.
Jak można wykorzystać opadłe liście?
Ziemia liściowa powstaje na skutek samoistnego rozkładu liści, który postępuje z upływem czasu. Jest to rodzaj kompostu, który otrzymujemy z liści drzew i krzewów. Różnica pomiędzy typowym kompostem a ziemią liściową wynika z zawartości składników odżywczych. Kompost posiada ich znacznie więcej, ponieważ powstał z odpadów organicznych bogatych w azot. Ziemia liściowa zaś to głównie związki węgla, które są budulcem blaszek liściowych.
Jak uprawiać chryzantemy?
Nazwa chryzantema oznacza „złoty kwiat". Jest to połączenie greckich słów "chrysos" (złoty) i "anthemon" (kwiat). Nazwa ta zatem nawiązuje do barwy kwiatów, który u wielu odmian tej rośliny jest w kolorze żółtym. Pierwsza pisemna wzmianka o chryzantemach pochodzi z Chin około 500 lat przed naszą erą. W Europie chryzantemy pojawiły się stosunkowo niedawno, bo około 300 lat temu. Od początku chryzantemę traktowano jako roślinę ozdobną, uprawianą ze względu na swoje piękne kwiaty oraz na termin kwitnienia – późną jesień.
Jesienne przeprowadzki w ogrodach
Kończy się powoli czas kiedy rośliny domowe mogliśmy cieszyć się na tarasach i balkonach. Wystawione na zewnątrz lantany, agapanty, agawy, oliwki, oleandry, bugenwille i cymbidia trzeba wnieść do pomieszczeń.
Astry - rośliny o gwiazdorskiej urodzie
Już nazwa – aster – w pełni oddaje gwiazdorską urodę tych kwiatów i ich niezawodną pozycję wśród innych roślin w ogrodzie. Zawsze można liczyć na ich spektakularne kwitnienie na jesiennych rabatach – kwitną pięknie i obficie, zachwycając nas mnóstwem kwiatów o żółtych środkach w całej gamie fioletów, różów i czerwieni. Ich wielką zaletą jest to, że to rośliny niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie.
- chevron_left
- 1
- 2
- 3
- 4
Najnowsze
-
15:02
Tarnowskie maszkarony ogrzane na czas zimowy
-
14:39
Samotni, bezdomni i potrzebujący spotkali się na wspólnej Wigilii
-
14:01
Świąteczne potrawy mogą być groźne dla zwierząt
-
13:52
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
13:37
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
12:37
Jak co roku w Wigilię. Kwiaciarki z Rynku złożyły kwiaty pod pomnikiem A. Mickiewicza
-
11:49
600 osób na podziemnej Pasterce. W Kopalni Soli „Wieliczka” spotkali się pracownicy
-
11:32
Jej rozkładanie trwało kilka godzin! Szopka Krakowska zawędrowała do Nowego Sącza
-
11:28
Strzelanina przy ul. Dietla: prokuratura wszczęła śledztwo
-
10:45
Jak wyglądają święta w placówce opiekuńczo-wychowawczej? "Jest rodzinnie, są kolędy". Są też trudne pytania
-
22:30
Historyczna pamięć i walka o tożsamość Irlandii i Ukrainy // Історична пам'ять і боротьба за ідентичність Ірландії та України