Radio Kraków

ogród

Skrzydlaci przyjaciele liczą na nas w zimie

  • date_range 2015-11-27
Podczas gdy śnieg i mróz goszczą w naszych ogrodach, warto ze szczególną troską dbać o naszych skrzydlatych sprzymierzeńców – czyli ptaki. Zima to bardzo trudny dla nich czas, więc miło będzie jeśli zaprosimy ich na posiłki do karmników.

Egzotyka oswojona, czyli storczyki

  • date_range 2015-11-20
Trudno znaleźć dom czy mieszkanie, w którym nie rósłby choć jeden storczyk. Co prawda, uprawą w warunkach domowych gatunków bardziej wymagających zajmuje się wąskie grono „storczykomaniaków”, ale już taki falenopsis to gatunek bardzo popularny, choć zdarza się, że uprawa na dłuższą metę sprawia kłopoty.

Czas grabienia liści

  • date_range 2015-11-13
Jesienią dużo czasu w ogrodzie zajmuje nam grabienie liści opadłych z drzew i krzewów.

Na ratunek roślinom doniczkowym

  • date_range 2015-11-06
Często spotykam się z pytaniami dociekającymi przyczynę złego stanu roślin doniczkowych. Okazuje się, że nadmiar opieki jest dla roślin bardziej szkodliwy niż drobne zaniedbania. Trzeba umieć znaleźć złoty środek, by nasza troska o rośliny naprawdę powodowała ich rozwój, dzięki współdziałaniu czterech czynników - wody, światła, temperatury oraz nawożenia.

Czas złotych kwiatów

  • date_range 2015-10-30
W Polsce chryzantemy są symbolem żałoby i śmierci. Kupowane są przeważnie z okazji dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zmarłych, dlatego też nie zawsze wywołują miłe skojarzenia. Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami w donicach ozdabiać nie tylko nagrobki, lecz również przydomowe ogrody i tarasy.

Okrywamy rośliny na zimę

  • date_range 2015-10-23
Najgroźniejsze dla roślin w ogrodzie są bezśnieżne i mroźne zimy z długo utrzymującym się mrozem, bez okresów odwilży. Wrażliwsze na mróz rośliny mogą nie przetrwać takich warunków, dlatego wcześniej należy je okryć.

Jesienne porządki czas zacząć

  • date_range 2015-10-16
Październikowe temperatury tym roku nas wcale nie rozpieszczają, poranny szron w każdej chwili może ozdobić nasz ogród, bo zima zbliża się nieuchronnie. Korzystajmy zatem z każdej wolnej chwili i dobrej pogody, bo od uporządkowania ogrodu i odpowiedniego przygotowania roślin do zimy zależy, jak przezimują i czy będziemy się nimi cieszyć w przyszłym sezonie. Co zatem powinniśmy zrobić w ogrodzie?

Dynie - słońce zaklęte w roślinie

  • date_range 2015-10-09
Pojawiają się od czerwca do września. Duże, kuliste, lekko spłaszczone owoce ze zwartym, soczystym i smacznym miąższem, zawierającym mnóstwo witamin i minerałów. Owoce można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów – na surowo, ale także pieczone, używane do ciast, placuszków, dżemów, zup i różnych warzywnych gulaszy.

Jesienny urok traw

  • date_range 2015-10-02
Teraz jesienią, gdy w ogrodach coraz mniej barwnych kwiatów, trawy ozdobne królują na rabatach. Popularność swą zawdzięczają temu, że ich nieco niesforne, swobodne i lekkie kępy świetnie pasują nie tylko do ogrodów wiejskich, stylizowanych na naturalistyczne, ale także do tych bardzo nowoczesnych, miejskich. Nie są szczególnie wymagające – nawet początkującemu ogrodnikowi nietrudno będzie stworzyć z nich efektowne kompozycje.

Milin amerykański - ogrodowe pnącze zachwycające barwnymi kielichami

  • date_range 2015-08-31
Milin amerykański (Campsis radicans, syn. Bignonia radicans) należy do rodziny bignoniowatych, podobnie jak katalpy. W warunkach naturalnych milin rośnie w południowo-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych (stąd jego nazwa amerykański). Pierwsze miliny amerykańskie dotarły do Europy już w XVII wieku, początkowo były sadzone jedynie w ogrodach przypałacowych i botanicznych.

Budleja - roślina o niewątpliwej urodzie

  • date_range 2015-08-25
Budleja jest żelazną pozycją w zestawach roślin, które przywabiają do ogrodu motyle w ciągu dnia, a nocą ćmy. Nie jest to jedyna zaleta tego niezwykłego krzewu. Ma gałęzie szeroko, łukowato rozpostarte i kiedy kwitnie, przypomina wielki bukiet. Główną ozdobą są drobne pachnące kwiaty zebrane w długie przewisające wiechy. Pojawiają się na szczytach pędów od lipca do października. Można je spotkać w wielu odcieniach - od białej do ciemnofioletowej. Dzięki niewątpliwej urodzie, niewielkim wymaganiom i zdolności przywabiania motyli budleje zyskują sobie u nas coraz więcej wielbicieli i są coraz bardziej poszukiwane.

Mirtowy wianek

  • date_range 2015-07-31
Mirt pospolity, to jedna z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach i jest trochę zapomniana, a przecież bardzo dekoracyjna i na dodatek o wielu cennych właściwościach. Często jest nazywany mirtem panny młodej, co odzwierciedla symbolikę - mirt jest symbolem płodności i czystości, dlatego często można było spotkać pannę młodą z wiązanką tego krzewu.

Sztuka podlewania roślin

  • date_range 2015-06-26
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż podlewanie roślin, ale okazuje się, że miewamy w tym względzie całkiem sporo wątpliwości i popełniamy błędy, których naprawienie niestety nie zawsze jest możliwe. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka ogólnych zasad, których poznanie ułatwi rozprawienie się z tym problemem.

Piękno żywopłotów

  • date_range 2015-06-19
Jedną z zalet formowanych żywopłotów jest to, że zajmują mało miejsca. Poza tym chronią i zdobią. Wykonane ze starannie dobranych roślin mogą zaskakiwać urodą przez cały sezon i stanowią tło dla innych roślin. Służą nie tylko ludziom. Regularnie przycinane pędy rozrastają się i stają się bardzo mocne. Taki gąszcz chętnie zasiedlają ptaki, które znajdują w nich schronienie i miejsce do budowania gniazd. Dzięki temu ogród zyskuje sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami.

Niewiele krzewów może rywalizować z hortensjami

  • date_range 2015-06-11
Niewiele krzewów może rywalizować podczas kwitnienia z pięknymi hortensjami, które kwitną od czerwca do września i mogą rosnąć w półcieniu, a nawet cieniu. Hortensje pochodzą z południowej i wschodniej Azji (Chiny, Japonia, Korea, Himalaje, Indonezja), Ameryki Północnej i Południowej. Lubimy je głównie z powodu kwiatów, pojawiających się pod koniec czerwca lub na początku lipca i zdobiących rośliny aż do jesieni. Niektóre mają także ładnie przebarwiające się jesienią ulistnienie.

Lilia dolin - jak uprawiać konwalie

  • date_range 2015-05-22
Konwalie to niewymagające i odporne na mróz byliny – rozrastają się dzięki kłączom, tworząc duże łany. W dobrych warunkach mogą nawet zagłuszyć inne rośliny, bo potrafią się rozplenić niby perz. Potrzebują miejsca ciepłego, półcienistego i wilgotnego, można je sadzić pod drzewami (nawet orzechem włoskim), czyli tam, gdzie niewiele roślin da sobie radę z powodu niedoboru światła.

Lokatorzy na naszych balkonach

  • date_range 2015-04-30
Maj to miesiąc miłości - również dla wielu ptaków. Na naszych balkonach pojawiają się gruchające pary. Jak się pozbyć tych - często nieproszonych - lokatorów?

Ozdabiamy nasze balkony i tarasy

  • date_range 2015-04-24
To jedna z najprzyjemniejszych czynności wiosennych związanych z naszymi tarasami i balkonami – decydowanie o tym, jakie rośliny będą nam umilały wypoczynek. Wybór odmian i gatunków jest tak ogromny, że co roku możemy mieć zupełnie inny zestaw, w innych kolorach.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię