ogród
"Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości... pielęgnuj ogród chryzantemowy"
Do tego będziemy dziś namawiać. Wierzymy, że to stare, azjatyckie przysłowie ma rację. Chryzantemy świetnie wyglądają postawione przed wejściem do domu lub jako jedna z roślin w kompozycji w donicy na tarasie czy balkonie. Odmiany niskie są doskonałe do uzupełnienia rabat bylinowych, a te które używamy jako kwiat cięty odznaczają się niebywałą trwałością w wazonie – nawet przez cztery tygodnie.
Dyniowy zawrót głowy
Pojawiają się od czerwca do września. Duże, kuliste, lekko spłaszczone owoce ze zwartym, soczystym i smacznym miąższem, zawierającym mnóstwo witamin i minerałów. Owoce można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów – na surowo, ale także pieczone, używane do ciast, placuszków, dżemów, zup i różnych warzywnych gulaszy.
Czas na jesienne porządki w ogrodzie
Początek jesieni to okres wzmożonych prac w ogrodzie – nie dość, że na ten miesiąc przypadają zbiory warzyw i owoców, to dochodzą jeszcze zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe. W naszym klimacie jest to z reguły okres pięknej pogody, babiego lata, trzeba więc rozsądnie podzielić sobie czas spędzony na ogródku na ostatnie chwile wypoczynku oraz czas na jesienne prace ogrodowe.
Trawy ozdobne - królowe jesiennych rabat
Jesienią , gdy w ogrodach coraz mniej barwnych kwiatów, trawy ozdobne królują na rabatach. Coraz bardziej je lubimy, nie tylko za to, że cudnie szumią i falują na wietrze, ale i za to, że tak niewiele trzeba by spełnić ich wymogi. Ich nieco niesforne, swobodne i lekkie kępy świetnie pasują zarówno do ogrodów wiejskich, stylizowanych na naturalistyczne, ale także do tych bardzo nowoczesnych, miejskich.
Grzybobranie... w naszym ogrodzie
Jedną z przyjemności schyłku lata i początków jesieni są wyprawy na grzybobrania. Kusząca zatem wydaje się możliwość uprawy grzybów mikoryzowych w naszych ogrodach. Uprawa grzybów kapeluszowych, które chętnie znajdujemy na naszych stołach, to sprawa wcale nie tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Symbioza pomiędzy grzybami a roślinami to obustronnie korzystna zależność, polegająca na tym, że grzyby nie mając chlorofilu nie mogą same wytwarzać węglowodanów i pobierają je z korzeni gospodarza, a w zamian dostarczają im wodę i składniki mineralne. To zjawisko dość złożone i nawet kiedy wydaje się, że spełniliśmy wszystkie warunki może się okazać, że pełnego sukcesu, czyli koszy pełnych grzybów, brak.
Nowość na balkonie i tarasie: begonie Dragon Wing
Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – nawet upalne lato nie daje im się we znaki, powiedziałabym nawet, że kwitną wtedy jak szalone!
Żurawki - rośliny przebojowe
Żurawki. Chętnie są uprawiane nie tylko w ogrodach, ale i w skrzynkach balkonowych, jako dodatek o kolorowych liściach. Posłuchaj:
Majowy czas konwaliowy
W piśmiennictwie europejskim XV i XVI wieku konwalia nazywana była lilią dolin, co przetrwało do dziś w języku angielskim (Lilly of the Valley). W warunkach naturalnych, w cienistych lasach i na ich skrajach, spotkać ją można w całej niemal Europie...
Marzenia o angielskim trawniku...
Wielokrotne koszenie trawników (w sezonie co najmniej co 7 dni) sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa, dlatego tak ważne jest wspomaganie za pomocą nawozów. Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje najbardziej wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu.
Kolorowy powab powojników
Zanim kupimy powojniki, musimy ocenić czy mamy dla nich podpory, mury, pergole, ponieważ bez tego nie będą właściwie rosły, a pokładały się na ziemi. Dla powojników botanicznych trzeba przeznaczyć o wiele bardziej stabilne podpory, ponieważ ich ciężar po latach może być znaczny.
Gipsówka przede wszystkim weselna. O ślubnych kwiatowych wiązankach
W audycji "Zielono mi" spełniamy prośbę słuchacza Radia Kraków Michała, a ponieważ jest ona związana z jednym z ważniejszych dni w życiu, więc tym bardziej jest nam miło. Pan Michał we wrześniu bierze ślub i razem z narzeczoną wpadli na pomysł, aby tematem przewodnim była gipsówka. Co to takiego?
Zielono mi: pachnące kaliny
Rozmawiamy o kolejnych roślinach zwiastujących nadejście wiosny, kalinach (wonnej bodnantskiej) kwitnących już wtedy kiedy inne rośliny jeszcze zupełnie nie mają ochoty wychylać pączków na świat. Wystarczy, że kaliny te poczują pierwsze ciepło i od razu kwitną – czasem już w połowie lutego, najpóźniej w kwietniu. Zdarza się też – zwłaszcza wtedy, gdy zima jest wyjątkowo łagodna – że obsypują się kwiatami już w grudniu, napełniając ogród mocnym, słodkim, miodowym aromatem.
Zielono mi: pachnące kaliny
Rozmawiamy o kolejnych roślinach zwiastujących nadejście wiosny, kalinach (wonnej bodnantskiej) kwitnących już wtedy kiedy inne rośliny jeszcze zupełnie nie mają ochoty wychylać pączków na świat. Wystarczy, że kaliny te poczują pierwsze ciepło i od razu kwitną – czasem już w połowie lutego, najpóźniej w kwietniu. Zdarza się też – zwłaszcza wtedy, gdy zima jest wyjątkowo łagodna – że obsypują się kwiatami już w grudniu, napełniając ogród mocnym, słodkim, miodowym aromatem.
Pierwsze zwiastuny wiosny, czyli wszystko o przebiśniegach
Przebiśniegi to prawdziwe zwiastuny fenologicznej wiosny, potrafią pokazać się w ogrodzie nawet jeśli jeszcze zalegają resztki śniegu. Lub tak jak w tym roku – już na początku lutego, kiedy o wiośnie zaczynamy dopiero nieśmiało marzyć. Można się na nie natknąć w lasach liściastych południowej Polski, ale na takich naturalnych stanowiskach są pod całkowitą ochroną. Na szczęście możemy nimi cieszyć się w naszych ogrodach. Nazwa łacińska pochodzi od słów gala – mleko oraz anthos – kwiat.
Siewy na pograniczu zimy i wiosny
Z nadejściem pierwszych kwietniowych dni powinniśmy zadbać o wysianie nasion kwiatów jednorocznych, które w tym roku będą zdobiły nasze ogrody. Zimowe, śnieżne dni w lutym poświęcamy na przeszukiwanie ofert sklepów z nasionami i wybór odpowiednich gatunków i odmian. Jedni ogrodnicy specjalizują się w kwiatach, inni w warzywach. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Pora na pierwsze cięcia drzew i krzewów
Koniec zimy to pora pierwszego cięcia drzew i krzewów. Zimowe cięcie wykonujemy zazwyczaj w czasie pełnego uśpienia roślin - czyli w lutym, gdy minie już ryzyko największych mrozów, w temperaturze nie niższej niż -5 st C. Ma ono na celu ich pielęgnację. Usuwamy podczas niego chore, uschnięte, przemrożone i połamane gałęzie oraz takie, które nadmiernie zagęszczają koronę. Prace te wykonujemy o tak wczesnej porze roku, gdyż rośliny jeszcze nie zbudziły się po zimowym śnie i nie będą „płakać”, czyli z powstałych ran nie będą wyciekały soki. Wyjątkiem są klon, grab i brzoza, które po przycięciu „płaczą”, dlatego formuje się je od czerwca do września.
Jak pielęgnować zimowe rośliny?
Zima to czas spoczynku dla roślin uprawianych w domach, ale nie możemy w tym czasie zaniedbać ich pielęgnacji. Musimy zapewnić im odpowiednie warunki – zaczynając od światła. W ciemne, pochmurne i krótkie dni zimowe roślinom może doskwierać brak światła, potrzebnego do fotosyntezy. Jeśli to możliwe przestawmy je więc jak najbliżej okien, na parapety lub zamontujmy system oświetleniowy ze specjalnymi żarówkami.
Zadbajmy o dobre zimowanie dla roślin
Choć aura nie sprzyja długiemu przebywaniu w ogrodach, to jednak nasza ogrodnicza kontrola przydaje się od czasu do czasu, by rośliny dobrze zimowały.
Najnowsze
-
22:30
Co to jest Rurytania?
-
20:30
Minimalistyczny schron dla sztuki w długim cieniu Pałacu
-
18:57
11 mln zł z KPO na zielone inwestycje w Krakowie
-
18:53
Jest nas coraz mniej. "To nie powód do zmartwienia"
-
17:10
Kraków pożegnał Elżbietę Zającównę
-
16:57
Kłody rzucane pod nogi nowej gminie. Radni nie chcą pomagać w tworzeniu urzędu
-
16:24
Pałac Wodzickich: do środka zajrzeć nie można, ale fasada godna uwagi
-
15:46
Kończy się globalizacja, jaką znamy
-
15:20
5. edycja festiwalu Moc Listopadowa: Więzi, relacje i wzajmene wsparcie
-
15:05
"Postpamięć " - reportaż Ewy Szkurłat
-
14:46
5. edycja festiwalu Moc Listopadowa: Więzi, relacje i wzajmene wsparcie
-
08:05
WoWaKin, czyli jak w XXI wieku zbłądzić pod strzechy