Radio Kraków

niż Boris nad Małopolską

Poszkodowani we wrześniowej powodzi w Małopolsce otrzymali już część odszkodowań

Ponad pół miliona złotych trafiło do tej pory do małopolskich gmin Oświęcim, Osiek i Brzeszcze, które poniosły największe straty podczas wrześniowej powodzi. To głównie pieniądze na pomoc doraźną i remonty budynków, ale także fundusze na utylizację odpadów z zalanych domów.

Jak pomóc powodzianom i nie dać się oszukać? Mamy listę ponad 100 punktów zbiórek

Ponad 100 punktów zbiórek darów dla powodzian jest we wstępnym wykazie, przedstawionym w czwartek przez Małopolski Urząd Wojewódzki. Lista będzie aktualizowana.

Wielka woda w Małopolsce pokonana. Zakończono wypompowywanie w ostatniej gminie

W gminie Brzeszcze odwołano ostatnie pogotowie przeciwpowodziowe w województwie małopolskim - poinformował w czwartek późnym wieczorem wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Inspektorzy budowlani z Małopolski pojadą na tereny powodziowe

Blisko 50 inspektorów budowlanych z Małopolski z uprawnieniami do szacowania strat jest gotowych do pomocy na terenach walczących z powodzią – podał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W czwartek czterech inspektorów pojedzie do powiatu głubczyckiego w woj. opolskim.

Z Krakowa ruszył pierwszy transport darów dla powodzian

20 ton żywności i chemii, w sumie - 33 palety. Pierwszy tir z darami dla powodzian od mieszkańców Krakowa wyjechał w okolice Wałbrzycha i Wrocławia.

Oszuści próbują wykorzystać tragedię powodzian. Uwaga na fałszywe zbiórki i alerty

W związku z dramatyczną sytuacją powodziową w Polsce uruchomione zostały różnego rodzaje akcje pomocowe dla osób dotkniętych tragedią. Niestety już żerują na tym oszuści. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami pomocowymi, ale i przed fałszywymi alertami.

Krakowianie z pomocą powodzianom

Uzdrowiska – uzdrowiskom! Wsparcia udzieli m.in. Muszyna

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP ruszyło ze wsparciem dla kurortów poszkodowanych przez powódź. Organizacja uruchomiła internetową zbiórkę pieniędzy dla powodzian z Lądka - Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej. Finansowa pomoc popłynie też z budżetów samorządów na odbudowę zniszczonych przez żywioł miast. Takiego wsparcia chce udzielić m.in burmistrz Muszyny i prezes stowarzyszenia zrzeszającego polskie gminy uzdrowiskowe.

Wrocław czeka na falę. W Małopolsce jest już raczej spokojnie

Kulminacyjna fala powodziowa na Odrze ma dotrzeć w środę do Oławy na Dolnym Śląsku. Całą noc przy umocnieniach wałów pracowali tam strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann poinformował na antenie TVP Info, że fala nadejdzie w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, będzie niższa niż wcześniej zakładano i może mieć wysokość 7 metrów i 70 centymetrów. Służby szacują, że nie powinna przelać się przez wały. Do Wrocławia fala kulminacyjna na Odrze ma dotrzeć w czwartek wieczorem, a jej wysokość ma wynosić 6,5 metra.

W Małopolsce powstanie zbiornik retencyjny większy niż ten w Raciborzu

W województwie małopolskim z kolei powstanie zbiornik retencyjny większy niż ten w Raciborzu. Ma ochronić przed powodzią ogromną część Małopolski. Zbiornik o pojemności aż 200 milionów metrów sześciennych powstanie na granicy powiatów brzeskiego i proszowickiego, na styku gmin Szczurowa i Koszyce.

Woda w Wiśle opada. Prezydent Krakowa odwołał pogotowie przeciwpowodziowe

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski odwołał we wtorek rano pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta. Woda w Wiśle w punkcie pomiarowym na Bielanach opadła poniżej stanu ostrzegawczego.

Dramat w Lewinie Brzeskim, Nysa ciągle walczy, Wrocław czeka na falę. W Małopolsce woda opada

Zalane ulice i ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego na Opolszczyźnie. W nocy Nysa Kłodzka przelała się przez wały. W Nysie z kolei nie ustają prace przy wzmacnianiu wału przeciwpowodziowego. Biorą w nich udział dwa wojskowe śmigłowce. Istnieje ryzyko zalania całego miasta. Według IMGW, poziom Nysy Kłodzkiej w mieście opada, jednak wciąż są przekroczone stany alarmowe.

Miał chronić Nową Hutę przed powodzią. Rozpadł się... po deszczu

Zbiornik retencyjny w krakowskiej Nowej Hucie przy ulic Folwarcznej dosłownie się rozpadł. Po ulewnym weekendzie mieszkańcy dostrzegli, że konstrukcja jest zniszczona Płyty pękły i zapadły się, a woda – zamiast się gromadzić – przecieka.

Kąpiel w Sole? Policja ostrzega przed niebezpiecznymi zachowaniami nad rzekami

Oświęcimscy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia o młodych ludziach, którzy niebezpiecznie zachowywali się nad brzegami wezbranej Soły i Wisły – podała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Na terenach objętych powodzią będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z projektem stan klęski żywiołowej ma zostać wprowadzony na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

W Małopolsce trwa sprzątanie po ulewach. "Z wnukiem na zmianę pracujemy". ZDJĘCIA

Najgorsza sytuacja wciąż utrzymuje się w powiecie oświęcimskim. W niedzielę został zalany cmentarz komunalny w miejscowości Brzeszcze, a podczas odpompowywania stamtąd wody podtopione zostały okoliczne domy.

Most między Brzeszczami i Pszczyną znowu otwarty, ale dwie ulice w okolicy ciągle są nieprzejezdne

Przywrócony został ruch na przebudowywanym moście nad Wisłą w ciągu ruchliwej drogi wojewódzkiej 933. To trasa pomiędzy Brzeszczami i Pszczyną – podała w poniedziałek rano rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Powódź w południowej Polsce. Jak wygląda sytuacja po nocy?

Szpital w Nysie ewakuowany, opadająca woda w Kłodzku, alarm przeciwpowodziowy ogłoszony we Wrocławiu, pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie - tak wygląda sytuacja na południu kraju, które zmaga się z powodziami. Dotychczas potwierdzono trzy ofiary śmiertelne żywiołu.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię