Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

XXIV Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2014.09.01 09:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:37 )
„Pokryzysowy świat – czas nowych liderów” – pod takim mottem odbywały się między 2-4 września obrady XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Organizowana od ponad 20 lat konferencja jest najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej spotkaniem liderów życia politycznego i gospodarczego. Wśród gości Forum są prezydenci, premierzy, ministrowie, unijni komisarze, parlamentarzyści i przedstawiciele największych koncernów. W ramach samego Forum Ekonomicznego odbywały się też debaty dotyczące kwestii lokalno-samorządowych (Forum Regionów) oraz problemów budowy społeczeństwa obywatelskiego i roli seniorów w procesie demokratyzacji (Forum III wieku).

P. Krawczyk

Posłuchaj rozmowy Jacka Bańki z burmistrzem Krynicy, Dariuszem Reśko
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Dzień drugi
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Gala wręczenia nagród (fot. Paweł Krawczyk)


W ciągu trzech dni Forum odbędzie się ponad 150 wydarzeń – paneli dyskusyjnych, bloków tematycznych, prezentacji raportów.

Obrady tegorocznego Forum otworzył były prezydent Polski, Lech Wałęsa. Do gości forum polityków i biznesmenów zaapelował o stworzenie laickiego dekalogu.



- To by były fundamenty Europy i na tych fundamentach można by rozwiązywać następne problemy. - mówił Wałęsa.

Ze względu na przypadające w tym roku rocznice pierwszych wolnych wyborów w Polsce i dziesięciolecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, uczestnicy wielu debat próbowali podsumować najważniejsze zjawiska społeczne i tendencje gospodarcze ostatnich lat.   „Wspólny sukces! Znaczenie amerykańskich inwestycji w Polsce” to debata dedykowana amerykańskim inwestycjom w Polsce i ich wpływowi na polską transformację gospodarczą połączony z prezentacją raportu firmy doradczej KPMG i Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Udział w debacie wziął m.in. Janusz Piechociński – Wicepremier i Minister Gospodarki. „Polska – Unia – Europa. Doświadczenie 25 lat. Wyzwania następnego ćwierćwiecza” to debata, w której udział wzięli natomiast dziennikarze mający decydujący wpływ na oblicze polskich mediów Bogusław Chrabota,Tomasz Lis czy Jarosław Kurski.
Natomiast Michał Lubieniecki, Wiceprezes Zarządu Polskich Inwestycji Rozwojowych, Jorgen Bang-Jensen, Prezes Zarządu, P4 czy Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Budimexu SA byli z kolei gośćmi debaty: "Gospodarka niewykorzystanego potencjału – jak odblokować inwestycje infrastrukturalne". Podczas dyskusji poruszone zostały problemy barier, jak i zachęt do realizacji inwestycji w Polsce, jakości otoczenia prawnego i  kwestie dostępności źródeł finansowania.
Jak co roku w Krynicy sporo mówiło się o energetyce – inwestycjach infrastrukturalnych, gazie łupkowym,   bilansie energetycznym, bezpieczeństwie dostaw surowców czy współpracy regionalnej. Czym kierować się przy tworzeniu idealnego miksu energetycznego: bezpieczeństwem i niezależnością w produkcji energii czy nakładami finansowymi? I jakie czynniki są ważne przy realizacji projektów nuklearnych? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty "Bezpieczeństwo energetyczne w ramach miksu energetycznego".
O roli węgla, gazu ziemnego i energii atomowej w nadchodzących dekadach, a także o tym jakie powinno być miejsce OZE w systemach energetycznych państw członkowskich dyskutowali z kolei uczestnicy debaty „Nowy wymiar i wyzwania polskiej i europejskiej polityki energetycznej”, m.in. Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Marek Woszczyk, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetyczne i Mariusz Zawisza, Prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
 

Wicepremier Janusz Piechociński w rozmowie z Radiem Kraków


"Unia energii dla Europy – konkurencyjność, wzrost, bezpieczeństwo i solidarność" to tytuł debaty poświęconej inicjatywie powołania unii energii. Podczas debaty omówiona została  konkurencyjność, bezpieczeństwo i solidarność UE w tym sektorze. Debata była prowadzona przez Güntera Verheugena, Honorowego Profesora na Europejskim Uniwersytecie Viadrina.

Forum Regionów jest platformą wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z Europy Środkowo-Wschodniej z biznesem i środowiskiem naukowym. Forum Regionów ma już swoją siedmioletnią tradycję i stało się nieodłącznym elementem europejskiej debaty. Na Forum Regionów były poruszane tematy dot. finansów samorządów, rozwoju regionalnego, polityki spójności, ochrony środowiska, inwestycji w regionach, funduszy europejskich, budowania partnerstw, infrastruktury, informatyzacji i promocji regionów.
Forum stanowiło dodatkową szansę dla przedstawicieli polskich i środkowoeuropejskich samorządów do rozmowy o tym , jak zwiększyć efektywność wykorzystywania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Będzie to jednocześnie okazja do podzielenia się doświadczeniami z tym związanymi oraz nawiązania partnerskich kontaktów. Samorządowcy różnych szczebli z Polski i krajów ościennych dyskutowali z władzami państwowymi i przedstawicielami Komisji Europejskiej o nurtujących ich problemach.
Część debat i paneli dyskusyjnych dotyczyła roli seniorów w społeczeństwie obywatelskim. W Forum III wieku udział wzięli: Władysław Kosiniak-Kamysz , Minister Pracy i Polityki Społecznej, Marek Sowa , Marszałek Województwa Małopolskiego, Wiesława Borczyk , Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW i Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy Barbara Imiołczyk - Główny Koordynator ds. Komisji Ekspertów i Rad Społecznych, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Między 3 a 5 września uczestnicy dyskusji próbowali odpowiedzieć na pytania: Jak możemy wykorzystać procesy demograficzne do kształtowania i wdrażania polityki senioralnej? Jak skutecznie promować edukację i aktywność osób starszych w oparciu o uniwersytety trzeciego wieku i organizacje seniorskie? W jaki sposób wykorzystać potencjał i doświadczenie seniorów? Jaką strategię należy przyjąć dla rozwoju "srebrnej gospodarki" - nowoczesnego rynku, z kompleksową ofertą usług zdrowotnych, opiekuńczych i społecznych dla osób starszych i nowymi miejscami pracy?

Forum Ekonomiczne w Krynicy zostało poniekąd zwieńczone wydarzeniem sportowym. 5 września odbył się V Festiwal Biegowy. W ciągu trzech dni sportowych zmagań zawodnicy mieli do wyboru kilkanaście biegów o łącznej długości ponad 250 km – od minimaratonu dla dzieci, Biegu Kobiet na 600 m i Biegu na 1 km, poprzez Życiową Dziesiątkę i Koral Maraton, aż do Biegu 7 Dolin czyli ultramaratonu na 100 km, wiodącego szlakami Beskidu Sądeckiego. Biegacze rywalizowali w Beskidzie Sądeckim na ponad 20 dystansach. Pula nagród w 2014 roku wyniosła 450 000 złotych.

Więcej: V festiwal biegowy w Krynicy Zdrój
Czytaj także: IX Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
Czytaj: Dariusz Reśko: "Forum nie może zniknąć z Krynicy"
Zobacz także: J. Piechociński: "Zakaz palenia węglem jest potrzebny"



Partner Główny:

 


(inf. mat.prasowe)

 

Forum Ekonomiczne w Krynicy
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię