Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wydarzenia na "Przystanku historia". Wystawa "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej" i "Siła bezsilnych". Dyskusja o buncie więźniów obozu w Treblince

  • Nasze akcje
  • date_range Środa, 2018.11.14 12:41 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:40 )
Zapraszamy na wydarzenia w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Wernisaż wystawy "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej"

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza na uroczystą inaugurację wystawy pt. "Ormianie w służbie Rzeczpospolitej" 14 listopada 2018 r. o godz. 17.00  w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).

Wystawa, zorganizowana przez Armenian Foundation z okazji 100-lecia niepodległości Polski 650-lecia obecności Ormian w Polsce, prezentuje sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli społeczności ormiańskiej działających w obszarach kultury, polityki i wojskowości. Jej otwarciu na "Przystanku Historia" będą towarzyszyć prelekcje oraz pokaz filmu dokumentalnego "Z krwi jestem Ormianinem, z duszy i przekonań Polakiem - Walerian Tumanowicz- Żołnierz Wyklęty". Jako prelegenci wystąpią: Krzysztof Jabłonka z wykładem "Ormianie w Rzeczypospolitej - rys historyczny", dr Renata Mazur-Król z wykładem "Maria Krzeczunowicz "Dzidzi" - wybitna kurierka AK" oraz kurator wystawy Marta Axentowicz-Bohosiewicz z prelekcją "Kulisy powstawania wystawy Ormianie w służbie Rzeczypospolitej".

 

"Siła bezsilnych". Dyskusja o buncie więźniów obozu w Treblince.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej pt. "Siła bezsilnych", które odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską) wyjątkowo w czwartek (zamiast we środę) 15 listopada 2018 r. o godz. 18.00.  Tym razem dyskusja będzie się toczyć wokół książki Michała Wójcika "Treblinka '43. Bunt w fabryce śmierci" (Wydawnictwo Znak - Litera Nova, Kraków 2018). W spotkaniu, prowadzonym przez Romana Graczyka, prócz autora książki weźmie udział dr Martyna Rusiniak-Karwat.

Treblinka była piekłem na ziemi, prawdziwą fabryką śmierci. Michał Wójcik odtwarza kulisy tej przemysłowo zorganizowanej zbrodni, poczynając od postaci komendanta obozu Franza Stangla, poprzez sposób organizacji i statystykę zabijania, służby pomocnicze, topografię obozu, skalę reakcji ludzi przeznaczonych na szybką śmierć i tych, których miano zabić później, a chwilowo przeznaczono do pracy, technologię gazowania ludzi i spalania zwłok. Obcowanie z piekłem na ziemi może wywołać reakcję zobojętnienia - tak bywało zazwyczaj - albo reakcję buntu. Ta druga jest przedmiotem skupionej uwagi autora. Najpierw obozowa konspiracja, potem sam moment buntu. Żydowski bunt w Treblince 2 sierpnia 1943 r. nie dostał polskiej pomocy. Ale powstała, a nawet utrwaliła się w powszechnej świadomości, opinia przeciwna. Dlaczego? Tego także będzie dotyczyć dyskusja 15 listopada na "Przystanku Historia" w Krakowie.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię