- A
- A
- A
Wybór cepra, ceperki i harnasia roku, czyli XX Festyn Białczański
W pierwszy weekend sierpnia, Białka Tatrzańska zamieniła się w tętniące życiem centrum kultury góralskiej a na parkingu pod Kotelnicą odbyła się największa impreza tego lata na Podhalu. Wszystko za sprawą jubileuszowego XX Festynu Białczańskiego. Było tam też mobilne studio Radia Kraków.Festyn Białczański już na stałe wpisał się do kalendarza największych wakacyjnych wydarzeń organizowanych u stóp Tatr. Tegoroczna edycja imprezy była wyjątkowa, bo jubileuszowa. Festyn w Białce Tatrzańskiej odbyła się już po raz dwudziesty, w tym jedenasty raz na terenie Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska, gdzie gości nieprzerwanie od 2006 roku. Tak jak każdego roku i tym razem, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla turystów oraz okolicznych mieszkańców, którzy w tych dniach udali się pod Kotelnicę.
Pierwszego dnia, w sobotę, swój muzyczny repertuar zaprezentowali Strachy na Lachy oraz Agnieszka Chylińska. W niedzielę natomiast na scenie pojawili się Sylwia Grzeszczak oraz zespół Ira. Nocna zabawa trwała w rytmach zespołów Świstoki oraz The Once Band. Przez dwa dni Festynu nie zabrakło również pokazów ludowego tańca i śpiewu w wykonaniu grup Białcanie oraz Zyngierki Białcańskie.
Zanim na scenie pojawiły się gwiazdy muzyki olbrzymie emocje towarzyszyły wyborom Cepra i Ceperki Roku oraz Harnasia Roku. Turyści zmierzyli się o tytuł w sobotę, natomiast góralscy kawalerowie zaprezentowali swoje umiejętności w niedzielę. Wybory od lat cieszą się wielką popularnością a zaplanowane na ten rok konkurencje sprawią, że na każdej twarzy pojawi się uśmiech.
Pierwsi do boju ruszyli kandydaci ubiegający się o miano Cepra i Ceperki Roku. Tym razem podczas eliminacji zwanych Harnasiowymi Próbami rywalizowali w następujących konkurencjach:
"Kosor"- próba Juhasicka na dojenie owiec
Pucenie Łoscypka
Zbójnicki Dart czyli celowanie ciupagami do celu
Ceprostrada - tor przeszkód
Kręgle po góralsku
Strzelanie z procy do celu
dla kandydatek na Ceperke Roku konkurencja na łobieranie gruli
dla kandydatów na Cepra Roku rzut podkową
Harnasiwoy Quiz
Kandydaci, którzy najlepiej poradzili sobie z powyższymi zadaniami zapewnili sobie udział w finale, gdzie czekały na nich kolejne wyzwania: picie wody na czas, tor przeszkód, konkurs wiedzy o regionie oraz dla Ceperek kiernicka, czyli góralski robot kuchenny a dla Ceprów harnasiowe młotki.
Laury dla Cepra i Ceperki roku już przygotowane @RadioKrakow na Podhalu pic.twitter.com/M7M2Lba08J
— Joanna Gąska (@joanna_gaska) 6 sierpnia 2016
Po wrażeniach związanych z wyborami Cepra i Ceperki Roku oraz koncertami gwiazd, pierwszego dnia Festynu organizatorzy przygotowali dla odwiedzających jeszcze jedną wielką atrakcję – pokaz sztucznych ogni. Fajerwerki o wartości przeszło 10 tys. złotych zostały wystrzelone ze szczytu Kotelnicy i rozświetliły niebo nad całą okolicą.
W zawodach na cepra i ceperkę roku zwyciężyli Adrzej i Józefa Chmielowie z Sułkowic koło Andrychowa.
W niedzielę górale wybrali zbójnickiego króla Tatr. W zawodach odbywających się w ramach XX-ego Festynu Białczańskiego w Ośrodku Kotelnica Białczańśka wygrał Jan Stanuch z Zakopanego. Tytuł Harnasia 2016 roku to jedno z najważniejszych wyróżnień wśród góralskiej społeczności.
Nowo wybrany Harnaś przez najbliższy rok będzie reprezentował Podhale na najważniejszych imprezach promujących tradycję i kulturę góralską w Polsce. Według szacunków w weekendowych wydarzeniach u stóp Kotelnicy wzięło udział blisko 13 tys. osób.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:53
Piotr (który nie był biskupem Rzymu) i marionetkowi papieże. Dr Jerzy Szafranowski o tysiącleciu walki o władzę w Kościele
-
21:26
Prof. Bartłomiej Biga: przyszłość Poczty Polskiej na pewno nie jest świetlana
-
20:12
Ekstraklasa piłkarska – Klimek przeszedł z Widzewa do Puszczy
-
19:46
Krzyki, gwizdy, wyzwiska i masa emocji. Ostatnie spotkanie konsultacyjne w sprawie SCT w Krakowie
-
16:50
Kochamy muzykę Bałkanów – Doček Nowe Godine w Krakowie
-
16:31
Koniec sprawy głośnego wypadku przy moście Dębnickim w Krakowie
-
15:59
Obwodnica Nowego Targu. Znamy termin wydania decyzji środowiskowej
-
15:50
Ryjkowiec palmowy – piękny owad, choć groźny dla roślin tropikalnych
-
15:06
Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie
-
12:10
Ekspert ds. prawa: „Ustawa antyhejterska jest ważna, ale wciąż trzeba edukować społeczeństwo”
-
10:00
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze