Wiosna! Ptaki coraz intensywniej śpiewają i szukają dogodnych miejsc na swe lokum. Aby im pomóc, wywiesza się specjalne budki (skrzynki) lęgowe. Budki są ważnym elementem zwiększającym bioróżnorodność w różnych ekosystemach. Szczególnie ważne są na terenach zurbanizowanych, gdzie, niestety, w coraz szybszym tempie ubywa naturalnych miejsc lęgowych dla ptaków.
Jak pomóc ptakom w tym okresie? Jak dobrze robić budki? Kiedy i jak je wieszać? Jakie typy ptasich domków stosuje się dla sów a jakie dla sikor? Jakie stosuje się zabezpieczenia przed drapieżnikami i czemu niektóre wyglądają jak królewska korona? Dla czego musimy czyścić budki? Dla czego budka dla pełzacza ma kształt klina a na budkę dla sowy pójdźki dziennikarze mówią „trumienka”?!
Pokażemy min. unikalne budki dla pliszki siwej, familijne dla wróbli czy naturalną dziuplę wykutą przez dzięcioła, a dla miłośników szpaków - budka „full wypas” z zabezpieczeniami! Będą także prezentowane nietypowe budki dla jerzyka, kawki i inne.
Na wszelkie zapytania dotyczące budek lęgowych, chętnie udzieli odpowiedzi Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne w trakcie trwania Dnia Otwartego, który odbędzie się 30 marca (sobota) w siedzibie Radia Kraków, al. Słowackiego 22, w godz. 10.00-13.00 (hol na parterze).
Na miejscu będzie można oglądnąć różne typy budek lęgowych, zapoznać się z literaturą tematu, uzyskać fachowe informacje, opłacić składkę członkowską. O Dniu Otwartym - budki lęgowe będzie także tego dnia w programie na żywo „Klinika Zdrowego Chomika” Radia Kraków, w godz. 9.00-10.00.
W @RadioKrakow trwa Dzień Otwarty Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Do 13 można spytać o wszystko związane z budkami dla ptaków, a nawet taką kupić. Można też zobaczyć specjalny strój maskujący (pod którym tu skrył się @GBernasik) i sprzęt do fotografii tych zwierząt. pic.twitter.com/lo7hb5Aa5P
— Bartek Grzankowski (@BartG_ski) 30 marca 2019