Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Weź udział w konkursie. Odpowiedz na pytanie, wygraj miernik jakości powietrza i zestawy gadżetów

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2020.11.30 09:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:42 )
My pytamy – nasi słuchacze odpowiadają i wygrywają. Każdego dnia w popołudniowym programie Co niesie dzień między 16.00 a 18.00 zadajemy jedno pytanie na temat ochrony środowiska i jakości powietrza. Waszym zadaniem jest udzielenie odpowiedzi i przesłanie jej mailowo. Spośród wszystkich nadesłanych danego dnia odpowiedzi jury wybierze jednego laureata. Codziennie, od 30 listopada do 4 grudnia, do wygrania miernik jakości powietrza i zestaw gadżetów.

Dlaczego warto dbać o środowisko? Przeczytajcie!

 

Skraca życie, potęguje COVID. Wciąż lekceważymy zabójczą moc smogu

Cały świat czeka na szczepionkę na COVID-19, ale jest coś, co zabija nas codziennie: zanieczyszczenie powietrza – napisali w tegorocznym raporcie naukowcy z Uniwersytetu w Chicago. Amerykańscy uczeni od kilku lat badają wpływ zanieczyszczeń powietrza na długość życia ludzi, którzy są na nie długotrwale narażeni. Wnioski są alarmujące: smog skraca życie o blisko dwa lata, czyli bardziej niż palenie papierosów. Zawarte w nim substancje - głównie pyły PM10 i PM2,5 – zwiększają ryzyko m.in. chorób płuc i serca, przewlekłych chorób układu oddechowego, udaru, wpływają niekorzystnie na płodność dorosłych i rozwój psycho-fizyczny dzieci.

Z kolei badania Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) pokazują, że na naszym kontynencie zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 13 procent przedwczesnych zgonów. Smog czyni także organizmy ludzi bardziej podatnymi na wirusa COVID-19, komplikuje przebieg wywołanej nim choroby, która atakuje głównie układ oddechowy, i zmniejsza szanse na pokonanie jej. Niestety, Polska od lat plasuje się w europejskiej czołówce krajów o najgorszym stanie powietrza, a w naszym województwie liczba osób oddychających smogiem stanowi prawie 50 proc. populacji.

Przyczyną takiej sytuacji jest przede wszystkim spalanie paliw stałych – głównie węgla – w przestarzałych piecach domowych. Środki zaradcze, przyjęte przez Samorząd Województwa Małopolskiego, to uchwały antysmogowe dla Krakowa i Małopolski oraz obowiązujący od 27 października tego roku Program Ochrony Powietrza (POP). To kompleksowy projekt działań na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie, którego przestrzeganie pozwoli osiągnąć m.in. docelową redukcję emisji pyłów zawieszonych w atmosferze do roku 2023 oraz benzo(a)pirenu do roku 2026. 

Do najważniejszych zadań określonych w POP należą: przyspieszenie wymiany przestarzałych pieców, promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez zapewnienie dla nich wyższego dofinansowania oraz usprawnienie systemu kontroli i ujednolicenie systemu alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. W pozyskaniu dotacji na wymianę pieca pomogą ekodoradcy, którzy już pracują w ponad 60 gminach Małopolski, a docelowo mają służyć mieszkańcom każdej z gmin. Lokalne samorządy zostały zobowiązane do wsparcia osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym, czyli takich, których nie stać na pokrycie kosztów ogrzewania swoich domów.

W zgłaszaniu przypadków naruszenia przepisów środowiskowych, m.in. spalania śmieci i niedozwolonych substancji, pomaga działająca na terenie całego województwa darmowa aplikacja Ekointerwencja. Od początku jej działania, od 10 marca bieżącego roku, wpłynęło już ponad 4 tysiące zgłoszeń.


 

Nagroda główna została ufundowana ze środków Projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla Województwo Małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” realizowanego przez Województwo Małopolskie.


Pliki

download
.pdf (140 KB)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię