Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacje ze smakiem! Rynek w Lanckoronie

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.06.25 08:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
W latach 20. ub. wieku Lanckorona była modnym podkrakowskim letniskiem.

Lanckorona


Rynek w Lanckoronie

Na początku ub. wieku Lanckorona była modnym podkrakowskim letniskiem, przyjeżdżali tam "powietrznicy" ( tak nazywano wówczas letników) z całej Polski. Miasto upodobali sobie szczególnie malarze, artyści i pisarze.

Bez względu na to, gdzie zaparkujemy samochód, wszystkie drogi zaprowadzą nas do rynku. Uważa się, że jest najbardziej stromym rynkiem na Szlaku Bursztynowym (spadek wynosi 9.5 proc). W jego dolnej części znajduje się parking, pośrodku ławki a na górze skwer ze studnią.

Lanckoroński rynek otoczony jest wyjątkowymi domami. Wszystkie mają kryte gontem dachy, podcienia i niewielkie okna. W północnej pierzei warto zwiedzić izbę muzealną, gdzie zgromadzono wiele odnalezionych podczas wykopalisk w latach 60. XX w. zabytków archeologicznych. W południowej pierzei rynku znajduje się z kolei muzeum, gdzie zobaczymy izbę, wyposażoną tak, jak w XIX w. wszystkie lanckorońskie mieszkania. Zobaczymy tam także makietę rynku sprzed wielkiego pożaru.

Posłuchaj o eksponatach w lanckorońskim muzeum: []

[
] Historia:
Według Jana Długosza, początek miastu dał Kazimierz Wielki, wystawiając zamek na szczycie. Miał on chronić granicy ze Śląskiem. Miasto powstało w kolejnych latach u jego podnóża. Rynek i otaczające go piękne, drewniane kamieniczki spłonęły w wielkim pożarze w 1868 r. Kilkadzisiąt lat wcześniej w ruinę popadł sam zamek, zniszczony w czasach konfederacji barskiej. Do 1933 roku Lanckorona była miastem. Obecnie jest wsią letniskową. Mieści się tam siedziba gminy.

Położenie:
Lanckorona jest dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, na Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa. Miejsce słynie z niepowtarzalnego mikroklimatu.

Dojazd:
Z Krakowa drogą na Kalwarię Zebrzydowską, w Izdebniku skręcamy w lewo. Jadąc z Bielska, mijamy Kalwarię, w Brodach skręcamy w prawo w stronę kościoła zwanego Grobkiem, tam albo skręcamy w lewo przy świątyni (najkrótsza trasa), albo jedziemy zgodnie ze wskazaniami drogowskazu. Ta ostatnia droga jest stroma i kręta.

[
Wyświetl większą mapę]

Nocleg:
W Lanckoronie działa kilka pensjonatów. Najstarszy z nich, "Tadeusz", został założony 80 lat temu przez oficera Legionów, leśnika Tadeusza Lorenza. Bywali w niej: Józef Piłsudski, Józef Beck, Ignacy Mościcki, Iwan Koniew. Noclegi trzeba wcześniej rezerwować. W ostatnich latach w Lanckoronie i okolicy pojawiło się sporo ofert agroturystycznych.

Posłuchaj: [ Podziurawione tarnowskie ulice, fot. P. Topolski








WAKACJE2012 Rynki Lanckorona

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię