Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacje ze smakiem. Osobliwe miejsce: Skamieniałe Miasto

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.08.27 04:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:37 )
Osobliwe miejsce: Skamieniałe Miasto

"Piramidy", "Czarownica" i "Ratusz" z uwięzionymi w środku rajcami. To tylko kilka z wielu skamieniałości, które zobaczymy na ciężkowickim szlaku. Według legendy to pozostałości po grodzie, który wraz z mieszkańcami został zamieniony w skały.
Takie właśnie legendy krążą o powstaniu "Skamieniałego Miasta" w Ciężkowicach.


 

W rezerwacie "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach można podziwiać skałki zbudowane z piaskowca "ciężkowickiego" Jeszcze wieki temu w tym miejscu było morze o klimacie śródziemnomorskim, a skałki te występowały na morskim dnie. Z biegiem lat skamieniałości przybrały różnorodne kształty pod wpływem działania czynników atmosferycznych, między innymi wietrzenia i erozji.

 
Rezerwat "Skamieniałe Miasto jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu na terenie Pogórza. Położony jest ok. 700 metrów na południe od centrum Ciężkowic, na stokach wzniesienia "Skała" (367 m. n.p.m.). Rezerwat przyrody nieożywionej obejmuje obszar około 15 ha leśnego wzgórza z gęstym zgrupowaniem skał. O historii "Skamieniałego Miasta" stworzono wiele legend.

 

Owiane tajemnicą skałki od wieków rozbudzają wyobraźnię miejscowej ludności. Jedna z z legend o powstaniu "Skamieniałego Miasta" mówi, że kiedyś było ono prawdziwym grodem, jednak jego władca Cieszko został ukarany za swoją chciwość. Chciał siłą zdobyć sąsiednią wieś Kąśna Dolna, należącą do Rożena z Rożnowa. Próby układu spełzły na niczym. Pewnego razu pan z Ciężkowic ujrzał jeźdźca zmierzającego do zamku . Była nim dziewczyna, która zdołała uciec z niewoli od pana Rożnowa. Poprosiła ona rycerza Cieszkę o pomoc i schronienie, ponieważ nie chciała poślubić władczego Rożena. Władca Rożnowa zażądał zwrotu kobiety, a gdy spotkał się z odmową, zaproponował panu z Ciężkowic, że w zamian odstąpi mu posiadłości w Kąśnej. Kiedy rycerze podali sobie dłonie na zgodę, cały gród wraz z mieszkańcami został zamieniony w skały.

 

Inna znów legenda podaje, że przyczyną straszliwej kary, jaka spadła na mieszkańców grodu, było ich rozwiązłe życie. Mieszkający w grodzie pustelnik nawoływał miejscową ludność do zmiany swojego postępowania, jednak nikt go nie chciał słuchać. Za karę zostali zamienieni w skałę, a ocalał jedynie pustelnik, który do dzisiaj według legendy mieszka w jednej z nich. Dziś ciężkowickie skałki mają swoje nazwy, które odpowiadają miejskim siedzibom np. "Skałka z Krzyżem" to dawny kościół, "Ratusz" był magistratem, "Baszta", "Warownie" i "Piramidy" to grodzkie kamienice, "Czarownica" zaś miała być więzieniem dla największych łotrów.

 

Wędrówkę po rezerwacie "Skamieniałe Miasto" rozpoczynamy od parkingu przy trasie wojewódzkiej 977 Tarnów - Krynica, Tarnów – Konieczna. Podczas zwiedzania, należy poruszać się po wyznaczonym szlaku w kolorze niebieskim.

 

 
Dojazd
: Ciężkowice leżą w południowo – wschodniej części województwa małopolskiego, w połowie drogi między Tarnowem a Nowym Sączem. Turysta z północnej i środkowej Polski dotrze do Ciężkowic przez Tarnów drogą 977. Z południa dostaniemy się w interesujące nas okolice przez Nowy Sącz do Grybowa drogą krajową nr 28, a następnie należy odbić na drogę nr 981. Tą drogą dotrzemy także do Ciężkowic z Krynicy. Natomiast turysta niezmotoryzowany najłatwiej dostanie się do celu podróży pociągiem lub autobusem. Koleją można dotrzeć do Ciężkowic z kierunku Tarnowa lub Nowego Sącza. W przypadku wyboru komunikacji PKS z Krakowa dotrzemy tutaj bez większego problemu wybierając kierunek na Gorlice lub jadąc przez Tarnów. Z Nowego Sącza także można dojechać do Ciężkowic autobusami, jednak połączenie jest o wiele gorsze. Wątpliwości związane z dotarciem do Ciężkowic na pewno rozwiąże działająca tam Informacja Turystyczna pod numerem telefonu 14 6510032.

Wakacje 2012 - Osobliwe miejsce: Skamieniałe Miasto

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię