Według legendy czakram znajduje się w podziemiach najstarszej - liczącej 650 lat - części niepołomickiego zamku. To miejsce w którym podczas wojny Niemcy mieli magazyn amunicji. Król Kazimierz Wielki przywiózł część skały z kaplicy Gereona na Wawelu. Chciał, aby ten magiczny, wawelski kamień stał się kamieniem węgielnym pod budowę zamku w Niepołomicach.
Z kamienia, który zwany jest gruczołem ziemi bije podobno zbawienna dla człowieka i otoczenia energia. Znajdujący się na dziedzińcu niepołomickiego zamku czakram budzi ogromne zainteresowanie.Przyjeżdżający turyści chcą na własnej skórze odczuć oddziaływanie tego magicznego kamienia. Jego obecność potwierdziły przyrządy naukowców i radiestetów. Ci pierwsi zapewniają, że przy czakramie odbywa się terapia naturalnymi polami magnetycznymi, które dobrotliwie wpływają na człowieka. Podobno każdy kto tam się znajdzie czuje się doskonale.
Gotycki zamek król Kazimierz Wielki wzniósł w XIV wieku. Początkowo twierdza pełniła funkcje obronne. Chroniła Kraków od najazdów ze wschodu i strzegła brodu na Wiśle. Za panowania Władysława Jagiełły, miłośnika polowań, twierdza stała się bazą myśliwską. To stąd wyruszano na łowy, a sam Jagiełło bywał tu często. Tutaj także po licznych podróżach spotykał się z Jadwigą, by razem z nią wracać do Krakowa. Tu także przeziębił się stary Jagiełło, słuchając w majowe noce śpiewu słowika.
Na zamku odbywały się zjazdy koronne, urządzano sądy, wydawano statuty. Jan Długosz nazwał wówczas Niepołomice drugą, po Krakowie, stolicą Polski oraz drugą, po Wawelu, siedzibą królewską. Gotycki zamek w XVI w. Zygmunt Stary przebudował na renesansową siedzibę. Przyjeżdżał tu z królową Boną na łowy i dla relaksu. Z inicjatywy królowej przy południowym skrzydle zamku rozkwitły bujnie włoskie ogrody, pełne kwiatów i krzewów.
Jak głosi legenda, pewnego razu podczas polowania niedźwiedź spłoszył konia królowej. Upadając na ziemię, urodziła przedwcześnie syna Olbrachta, który zmarł po kilku dniach. Król Zygmunt August po pożarze w 1550 r. nadał zamkowi obecny kształt czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, otoczonym krużgankami.
Informacje praktyczne
Zamek można zwiedzać codzienne w godzinach 10.00 - 18.00, ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 17.00.
Bilet wstępu: dorośli 7 złotych, dzieci i młodzież szkolna 5 złotych. Rezerwacje dla grup pod nr. tel. 12 281 30 11, 12 261 98 51.
Dojazd:
Zamek w Niepołomicach znajduje się 25 km na wschód od centrum od Krakowa.
- A
- A
- A
Wakacje ze smakiem. Osobliwe miejsce: Czakram Niepołomice
Osobliwe miejsce: Czakram Niepołomice.Wakacje 2012 - Osobliwe miejsce: Czakram Niepołomice
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 7
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:32
Tysiące osób znów kolędowały na krakowskim Rynku Głównym
-
19:31
Hej, kolęda, kolęda. To już 90. edycja lekcji śpiewania
-
19:00
Wigilia w kolorze khaki: "Koledzy przynieśli kawałek uschniętego drzewka, które ubraliśmy w zawleczki od granatów"
-
18:18
Prawie tak piękna jak ta na Rynku!
-
18:15
Dlaczego warto zdecydować się na depilację laserową w Dotyk Piękna Kraków?
-
17:55
Tradycji stało się zadość. Bożonarodzeniowa choinka pod oknem papieskim uroczyście rozświetlona
-
16:16
Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Winni kierowcy i sami piesi
-
15:58
Ewa Szkurłat z nagrodą Marszałka Senatu
-
15:49
Jakiej firmy elektronarzędzia do domu warto wybrać?
-
15:44
Zalety hulajnogi elektrycznej dla rodziców z dziećmi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze