Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacje ze smakiem! Dwór na Wysokiej

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.08.27 04:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:37 )
Dwór w Wysokiej

Dwór na Wysokiej

Renesansowy dwór położony jest na ponad pięćsetmetrowym wzgórzu we wsi Wysoka, ok. 4 kilometry od Jordanowa. Istnieje o nim wzmianka w starych dokumentach przechowywanych na Wawelu jako "rezydencja pańska z kamienia i cegły na wapnie murowana o jednym piętrze ze sklepami dwoma i piwnicami dwiema pod temi murowanemi".

Dwór został zbudowany na planie prostokąta z łamanego kamienia oraz cegły. Naroża budynku wzmocniono szkarpami co nadało mu charakter obronny. Piętrowy, podpiwniczony nakryty wysokim, czterospadowym dachem ceramicznym. Piękno dwóru uzupełnia otoczenie zieleni i starych drzew.

Historia dworu rozpoczyna się po 1580 roku kiedy to został wybudowany w związku z małżeństwem córki kasztelana krakowskiego Spytka Wawrzyńca Jordana z wojewodą kaliskim Kasprem Zebrzydowskim. Początkowo pełnił funkcję lokalnej rezydencji, z której zarządzano przynależnymi do niego wsiami. Później dwór był w rękach wielu szanownych rodzin min. Sierakowskich, Stadnickich, Larnischów, Wąsików. Ostatnimi, którzy tu gospodarowali, byli Żeleńscy, z czasem dwór stracił na znaczeniu, rezydowali w nim zarządcy aż do czasu gdy właściciele przemienili dwór w spichlerz.

Podczas wojny na dwór spadła bomba częściowo go niszcząc, odbudowany tuż po wojnie został przejęty przez państwo. Przez kilka lat we dworze funkcjonowała szkoła podstawowa, później biuro podróży. Ostatecznie kilka lat niszczał samotnie, aż do końca lat 80 XX wieku, gdy został zakupiony przez prywatnych właścicieli. Dwór był odnawiany w duchu barokowo-renesansowym aż do dzisiejszego wyglądu, gdzie oprócz domu pełni rolę siedziby Bractwa Lutni.

Po renowacji posiada dwie reprezentacyjne kondygnacje: na parterze obszerną kuchnię, po drugiej stronie sieni świetlicę mieszczącą kilkadziesiąt osób. Nad kuchnią na piętrze znajduje się biblioteka i sypialnie mieszkańców. Na poddaszu urządzono pokoje gościnne, a w piwnicy kaplicę.

Jeśli ktoś chcą odpocząć w cieniu starych drzew, oddetchnąć sielską atmosferą, posłuchać muzyki średniowiecznej, renesansowej, barokowej lub dworskiej to nie ma lepszego miejsca niż dwór na Wysokiej.


Dojazd:
Z Rabki – Zdroju ul. Kilińskiego i dalej szosą na Chyżne, w Spytkowicach skręt w prawo na Jordanów i po 5 km we wsi Wysoka skręt w prawo tuż za przystankiem autobusowym koło szkoły.

WAKACJE2012 - Dwór w Wysokiej

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię