- A
- A
- A
Wakacje z Radiem Kraków w Zakopanem - 18 sierpnia
Sobotę 18 sierpnia spędziliśmy w Zakopanem, na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Mobilne studio Radia Kraków znalazło się na Górnej Równi Krupowej. Do rozmowy zaprosiliśmy znakomitych gości, którzy w programie na żywo od 11:00 do 13:00 opowiadali o największych atrakcjach jubileuszowej odsłony Festiwalu.
Natomiast od 9:00 do 16:00 działała nasza strefa relaksu z leżakami i atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Można było spróbować gry w kapsle, jojo, hula-hop i piłkę, skakać na skakankach, malować twarze i puszczać wielkie bańki mydlane.
Atrakcji nie zabrakło tym bardziej, że na Festiwal do Zakopanego zjadą górale z całego świata, miłośnicy i znawcy folkloru oraz mieszkańcy i turyści. Jubileuszowa edycja będzie wyjątkowa. Zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Na festiwalowej scenie o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi walczyć będą zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA. Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły, które zakwalifikowały się końcem lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny „Górale Łąccy” z Łącka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej, Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa oraz Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.
W programie oprócz występów konkursowych znalazły się także koncerty, które zabiorą nas w sentymentalną podróż przez historię Festiwalu. Podczas trzech z nich, zatytułowanych „Złote ciupagi”, zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej festiwalowej nagrody z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii, a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie – Zagórzanie”). Wystąpią także regionalne zespoły z Zakopanego (Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Regionalny „Budorze”, Zespół Regionalny „Holny”) oraz połączone zespoły polonijne z USA. Historię przywoła także wspomnieniowy koncert „Złote Gody Festiwalu”, podczas którego wystąpi Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”.
Nie zabraknie stałych punktów programu, takich jak: ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, konferencja naukowa „Sztuka inspirowana górami”, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, Konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci. Będzie także sporo nowości i jubileuszowych niespodzianek, a wśród nich otwarcie po generalnym remoncie nowego miejsca na kulturalnej mapie Zakopanego – dedykowanego twórczości rodzimej „Czerwonego Dworu” oraz warsztaty rękodzieła ludowego.
Więcej informacji na temat programu na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:59
Który wariant obwodnicy Nowego Targu? Decyzja za kilka miesięcy
-
15:50
Ryjkowiec palmowy – piękny owad, choć groźny dla roślin tropikalnych
-
15:06
Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie
-
14:57
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?
-
14:34
Konferencja „Ochrona chomika europejskiego w Polsce – wyzwania i perspektywy”
-
14:34
Oświęcim. Śledczy badają, czy doszło do wyłudzeń dodatków covidowych w szpitalu
-
14:23
Konrad Swinarski w książce i na antenie Radia Kraków. Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie autorskie
-
14:16
"Izrael w Egipcie" - oratorium Haendla w odsłonie Mendelssohna
-
13:49
Czym się różni dezinformacja od propagandy i marketingu politycznego?
-
13:21
Związkowcy Poczty Polskiej zaskoczeni skalą planowanych zwolnień. „Czekamy na wyjaśnienia pracodawcy”
-
12:10
Ekspert ds. prawa: „Ustawa antyhejterska jest ważna, ale wciąż trzeba edukować społeczeństwo”
-
10:00
Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze