Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Wakacje z duchami”. Zamek Królewski w Niepołomicach – czterech królów i jeden czakram

Co Wy wiecie o Niepołomicach? Mają zamek, mają Puszczę Niepołomicką i Puszczę Niepołomice, niezłe lody na rynku. A może nigdy nie byliście w tym miasteczku? Za chwilę tam pojedziemy i sprawdzimy dla Was atrakcje, dostaniecie mnóstwo przydatnych informacji. Powiemy Wam, co nas w miasteczku zachwyciło, a co wystraszyło, w końcu to „Wakacje z duchami”... Zamek w Niepołomicach i samo miasteczko są pierwszym miejscem na naszej mapie. Słuchajcie relacji naszych wysłanników na antenie Radia Kraków przez cały piątek i sobotę. W niedzielę podsumujemy cały wyjazd!

fot: Marek Lasyk

Elektromagnetyzm

Wiktor Zin, architekt, konserwator zabytków, genialny rysownik i równie wybitny gawędziarz (autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”) opowiadał o zamku w Niepołomicach:

„Kazimierz Wielki buduje niewielki myśliwski zameczek. Nie był to obiekt drewniany, jak sądzono. Na pewno wyniosły gotycki dach, jakiś niewielki dziedzińczyk i jedna baszta. Założenie bardzo niewielkie, wyłaniające się zapewne z drzew. (…). Później dobudowuje Władysław Jagiełło do tego małego kazimierzowskiego zameczku większy korpus, tak jakby chciał powiększyć i nacieszyć się możliwością przebywania właśnie w tym obiekcie podczas swoich pobytów w Krakowie” – tę pełną pasji opowieść wciąż można zobaczyć w archiwach TVP.

Zamek w Niepołomicach miał szczęście – prof. Zin nie tylko o nim opowiadał na wizji, ale równocześnie rysował go. Niewiele zamków trafiło na szklany ekran, poza tym, który zagrał w serialu „Wakacje z duchami” (więc już wiecie, skąd wzięliśmy tytuł naszej akcji).

Co takiego wyjątkowego jest w tym zamku? Taka historia rzadko się zdarza – dba o niego czterech władców, a każdy stara się lepiej od poprzednika i dokłada coś od siebie (za Kazimierza Wielkiego był gotycki, za Zygmunta Augusta - renesansowy). Tu planowali wyprawy wojenne, stąd wyruszali na polowania, tu zapraszali gości, podejmowali ważne dla państwa decyzje. Królowa Bona tutaj właśnie założyła ogrody włoskie.

Był niepołomicki zamek rezydencją królewską jeszcze za panowania króla Stefana Batorego, a potem przyszli Szwedzi, którzy wywieźli z zamku całe wyposażenie. Po nich zjawili się Austriacy, rozebrali drugie piętro, resztę zamienili w koszary.

A wiecie, że w Niepołomicach też podobno jest czakram (najsłynniejszy miał Wawel, ponoć). Niby to legenda, ale naukowcy wykryli na Zamku Królewskim w Niepołomicach promieniowanie elektromagnetyczne „ekstremalnie niskiej częstotliwości”, dokładnie takie samo, jak na Wawelu. Czy czakram ma jeszcze moce? Sprawdzimy dla Was i to.

fot: Marek Lasyk

fot: Marek Lasyk

„Niepołomy”

Ale skąd wzięła się nazwa miasteczka? Zapewne od słowa „niepołomy” oznaczającego drzewo, którego nie dało się złamać. Takimi właśnie drzewami porośnięta była Puszcza Niepołomicka.

O Niepołomicach pisał Jan Długosz, tyle że historycy mieli kłopot z ustaleniem daty powstania miejscowości. Pierwszy przekaz o wsi Niepołomice pochodzi z 1349 roku, a istnienie dworu królewskiego potwierdza dokument z 1358 roku (a potem rachunki dworu królewskiego).

Długosz nazywał Niepołomice drugą, po Krakowie, stolicą Polski. Kronikarz używał tego określenia często i z lubością, po współczesnemu: lansował je.

Gdzie jeszcze zajrzymy? Na kopiec Grunwaldzki – sprawdzimy, co widać z góry, czy to widok lepszy niż z krakowskich kopców. Będziemy też w Puszczy Niepołomickiej, Małopolskim Centrum Dźwięki i Słowa, Osadzie Podegrodzie, kościele p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników (oczywiście zapytamy, dlaczego akurat dziesięciu tysięcy) i w miejscach, w których być trzeba.

Zapytamy też mieszkańców o inne adresy, miejscowi swoje wiedzą. Damy Wam znać.

fot: Marek Lasyk

fot: Marek Lasyk

Co, gdzie, jak, za ile?

Nasze letnie wędrowanie nazwaliśmy „Wakacje z duchami”, potrwa aż do 2 września. Zaczynamy od Niepołomic, potem będą kolejne małopolskie zamki – w Dobczycach, Muszynie, Niedzicy, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Wieliczce. Do wszystkich tych miejscowości dotrzemy przed Wami, opowiemy o nich na antenie i w internecie. Jak dojechać, gdzie spać, co zjeść (i ile to wszystko kosztuje), atrakcje, szlaki turystyczne, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, oferty dla seniorów...- będziemy waszymi przewodnikami. Każde z tych miejsc ocenimy w 10 kategoriach.

Do usłyszenia i poczytania!

”Wakacje z duchami” – letnia akcja Radia Kraków, czyli odwiedź z nami małopolskie zamki

Tematy:
Autor:
Renata Radłowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię