Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

To miasto idealne na weekend! Z Krakowa dojedziesz tu miejskim autobusem

Za nami pierwszy wyjazd z tegorocznej, wakacyjnej trasy Radia Kraków „Wakacje z Duchami”. W planach 10 małopolskich zamków i królewskich miejscowości. Chcemy pokazać, jak ciekawie, aktywnie, nieszablonowo spędzić urlop, a może tylko weekend. Każde miejsce, które odwiedzamy, oceniamy w 10 kategoriach w skali od 1 do 5. W pierwszej odsłonie dziennikarze Radia Kraków Elżbieta Raczyńska i Marcin Koczyba odwiedzili Niepołomice. Miasto otrzymało w sumie 49 na 50 możliwych punktów! A o to nasz radiowy przewodnik.

Zamek w Niepołomicach. Fot. M. Lasyk

Posłuchaj wrażeń naszych dziennikarzy z pobytu w Niepołomicach

Wakacje z duchami:  letnia akcja Radia Kraków

1. Czym dojechać do Niepołomic? - ocena 4,5

POCIĄG - Mamy do wyboru dwie stacje kolejowe: Podłęże i Staniątki. Ze stacji jest od 3 do 5 kilometrów pieszo do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Uwaga, ze stacji Staniątki trasa prowadzi przez... puszczę! Małym minusem jest to, że nie ma stacji kolejowej w samych Niepołomicach. Z Krakowa pociągi jeżdżą co godzinę, koszt przejazdu to około 8 złotych. Z Tarnowa częstotliwość połączeń jest podobna, koszt biletów to około 15 złotych. Z Nowego Sącza do Niepołomic pociągiem dojedziemy rano i po południu, za około 22,50 złotych. Nie ma bezpośrednich połączeń z Nowego Targu. Najlepiej dojechać pociągiem do Krakowa i potem komunikacją miejską.

KOMUNIKACJA MIEJSKA Z KRAKOWA

Autobusem komunikacji miejskiej z Krakowa dojedziemy do samego centrum Niepołomic. Szukajmy linii:

- 301 z Nowego Kleparza do przystanku Niepołomice Dworzec

- 211 z Pleszowa w Krakowie Nowej Hucie do Chobotu

- 221 z Małego Płaszowa w Krakowie do Niepołomic

ROWER

Z Krakowa do Niepołomic można dojechać Wiślaną Trasą Rowerową. To około 24 kilometry pięknej i malowniczej trasy.

letnia akcja Radia Kraków, czyli odwiedź z nami małopolskie zamki

SAMOCHÓD OSOBOWY

Dla posiadaczy aut nie ma problemu z dojazdem z każdej części Małopolski i Polski. Gminę Niepołomice przecinają ważne szlaki komunikacyjne:

- od południa: autostrada A4, najbliższe zjazdy to Szarów oraz Podłęże;

- od południa: Droga Krajowa nr 94 łącząca Zgorzelec przy granicy z Niemcami z Korczową przy granicy z Ukrainą;

- z północy na południe: Droga Krajowa nr 75 z Krakowa Nowej Huty, przez Kłaj, Bochnię Brzesko, Nowy Sącz do Krynicy (pokrywa się ona na pewnym odcinku z autostradą A4);

- z zachodu na wschód: Droga Wojewódzka nr 964, łącząca drogę DK28 w Kasinie Wielkiej z drogą DW975 w miejscowości Biskupice Radłowskie – umożliwia łatwy dojazd z Krakowa.

PARKINGI:

W Niepołomicach jest wiele parkingów zarówno przy centrum, jak i przy Puszczy Niepołomickiej. Duży plus za darmowy parking tuż przy Zamku, z którego bez problemu dotrzemy do wszystkich atrakcji.

Szczegóły dotyczące dojazdu są na stronie internetowej Miasta Niepołomice.

Centrum Niepołomic

Centrum Niepołomic. Fot. M. Lasyk

2. Noclegi – ocena 4,5

W Niepołomicach bezproblemowo znajdziemy nocleg, swoje oferty mają hotele, ośrodki, są mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Spać można też… na Zamku! Znajduje się tam hotel z 20 pokojami. A z samego Zamku mamy już niedaleko do wszystkich atrakcji w Niepołomicach. Dwie osoby dorosłe za nocleg zapłacą około 315 złotych.

WIĘCEJ

3. Gdzie można zjeść? – ocena 5

Na Zamku Królewskim w Niepołomicach znajduje się ogólnodostępna restauracja. Są przystawki, dania główne, zupy i desery. Kucharze bazują na regionalnych i sezonowych produktach jak grzyby, szparagi, buraki, truskawki, jagody. To idealne miejsce, aby zjeść posiłek po całym dniu zwiedzania. Ceny są umiarkowane.

A co dla fanów słodkości? Niepołomice lodami stoją, w miasteczku znajduje się mnóstwo lodziarni z wieloma smakami. I my nie mogliśmy się oprzeć – zdaniem naszych dziennikarzy najlepsze smaki to czekolada i truskawka. Cena za gałkę to około 7 złotych, czyli podobnie jak w większych miastach.

Oprócz tego w Niepołomicach spotkamy kuchnię ormiańską, włoską, polską i turecką.

SPRAWDŹ

Najlepsze restauracje w Niepołomicach według Trip Advisor

4. Atrakcje dla dzieci - ocena 5

Niepołomickie Błonia to świetne miejsce na spacer z dziećmi i wózkiem w plenerze. Znajduje się tam plac zabaw i pumptrack. W lipcu otwarte zostanie tam kino plenerowe, w repertuarze są też filmy i bajki dla najmłodszych.

Warto zajrzeć do Osady Podegrodzie, tuż obok Zamku, gdzie znajduje się piaskownica pod żaglem, odbywają się warsztaty dla dzieci, malowanie twarzy, gry i zabawy. Z kolei w centrum Piekarnia Sztuki odbywają się warsztaty plastyczne oraz te z ceramiki; jest też sala do tańca.

Z dziećmi można zwiedzać również sam Zamek w Niepołomicach i tamtejsze wystawy historyczne. To stały punkt wycieczek dla szkolnych kolonii przebywających w okolicy. Warto też udać się na niepołomicki Rynek.

A jeśli chcielibyśmy spędzić z rodziną czas na świeżym powietrzu, czeka na nas Puszcza Niepołomicka. Z uwagi na asfaltowe ścieżki, bez problemu można tam spacerować z wózkiem.

Puszcza Niepołomicka. Trasy

Puszcza Niepołomicka to także świetne trasy dla rolkarzy. Fot. K. Orski

5. Gdzie na spacer w Niepołomicach? – ocena 5

Wyżej wspomniana Puszcza Niepołomicka to idealne miejsce na spacer – tym bardziej w upały! Cisza, świeże powietrze, wokół śpiew ptaków. Nietrudno o spotkanie z dziką zwierzyną - łosiem, sarną lub lisem! Jak spacer, to koniecznie kierunek Niepołomickie Błonia. 6 hektarów zielonych terenów. Warto wziąć ze sobą koc i urządzić piknik. Spacerowiczów zadowolą również bulwary wiślane oraz niepołomicki Rynek.

6. Gdzie na rower w Niepołomicach? – ocena 5

- Przez Puszczę Niepołomicką. Trasa długości ok. 7 km, wytyczona wzdłuż drogi Niepołomice – Bochnia, torów kolejowych linii Kraków – Tarnów, tzw. drogi „gruszeckiej” oraz drogi leśnej zwanej „Na palach”. Prowadzi przez najciekawsze miejsca puszczy w tym rejonie.

- Rowerowy Szlak Bursztynowy. Wytyczony został w ramach programu Zielone Szlaki – Greenways. Prowadzi z Nowej Huty doliną Wisły, po północnej stronie rzeki, mostem, który przekraczamy wraz z drogą nr 75, następnie wzdłuż ul. Wimmera (zachodnia obwodnica Niepołomic) i ul. Kolejowej do centrum miasta, i dalej Drogą Królewską do leśniczówki Przyborów.

- Rowerowy Pierścień Solny Salina Cracoviensis - Obejmuje łącznie 141,3 km szlaków rowerowych, w tym trasę główną o długości 85,5 km, oznakowaną kolorem niebieskim oraz trasy łącznikowe o łącznej długości 76,8 km znakowane kolorami: czerwonym, zielonym i czarnym.

- Rowerowa ścieżka rekreacyjna – szlak zielony. Powstała dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach, Urzędu Gminy w Kłaju oraz Nadleśnictwa Niepołomice. Ścieżka rowerowa o długości 7 km ma charakter pętli, zaczyna się i kończy przy parkingu obok drogi nr 75; prowadzi przez leśnictwo Sitowiec do Szarowa (gmina Kłaj), skąd wraca do Niepołomic.

- Wiślana Trasa Rowerowa. Część ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które łączy osiem województw. Przebiega po najbardziej interesujących miejscach doliny Wisły i jej dopływów. Biegnie od źródeł Wisły aż do jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Biegnie przez całą gminę Niepołomice, od Woli Zabierzowskiej aż do mostu na Podłężance w Podgrabiu.

(źródło: https://www.niepolomice.eu/informator/trasy-rowerowe/)

A jeśli nie chcemy wytyczać konkretnej trasy, świetnym pomysłem jest wyprawa do Puszczy Niepołomickiej. Niezliczona ilość ścieżek asfaltowych, żwirowych, leśnych o łatwym poziomie trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie i każdy da radę – dzieci, osoby starsze, zaawansowani rowerzyści.

Co ciekawe, rowerem można przyjechać do zamku w Niepołomicach i wjechać na sam dziedziniec zamkowy.

7. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i seniorów – ocena 5

Cała oferta Niepołomic przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnościami i dzieci. W Zamku znajduje się winda, która umożliwia wjechanie na 1 piętro i zwiedzanie muzeum, windą wjedziemy do hotelu. Osoby niepełnosprawne bez problemu mogą udać się do restauracji.

Wózkiem wjedziemy też do Piekarni Sztuki i Muzeum Fonografii.

Błonia Niepołomickie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych i osób z dziećmi – można poruszać się po specjalnych podestach lub ścieżce asfaltowej. Bezproblemowo zwiedzimy też Niepołomickie Chaty.

8. Dla podróżujących ze zwierzętami - ocena 5

Do hotelu można przyjechać z psem lub kotem. Nie można ze zwierzęciem wejść jednak na wystawy muzealne ze względu na ryzyko uszkodzenia eksponatów. Natomiast nie ma przeszkód, byśmy spacerowali z psem po zamkowym dziedzińcu.

Świetnymi miejscami na spacery z pupilami są Niepołomickie Błonia oraz Puszcza Niepołomicka.

Z pieskiem możemy także zajrzeć do Niepołomickich Chat.

Chaty w Niepołomicach

Niepołomickie chaty. Fot. M. Lasyk

9. W razie niepogody - ocena 5

W Niepołomicach warto udać się pod dwa adresy – to Muzeum Niepołomickie znajdujące się w Zamku oraz Muzeum Fonografii. To pierwsze oferuje wystawy sztuki współczesnej, wystawę „Pocztówka z Niepołomic” oraz wystawę łowiectwa. Muzeum Fonografii zaprasza z kolei na wystawę dawnych odbiorników radiowych, gramofonów. W stylizowanych na konkretne epoki pomieszczeniach znajdziemy sprzęty, z których najstarsze mają nawet 130 lat!

Warto też zwiedzić kościół parafialny Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Gotycką budowlę z połowy XIV wieku zbudowano z donacji Kazimierza Wielkiego w ówczesnej wsi królewskiej Niepołomice.

10. Czy zamek w Niepołomicach zachwyca? TAK!

Zamek Królewski w Niepołomicach, zwany małym Wawelem, w pełni zachwycił ekipę Radia Kraków. Samo miejsce zadbane, a pracownicy zamku pomocni, uprzejmi, dzielący się z gośćmi ogromną wiedzą.

Zachwycają także całe Niepołomice – Błonia, Ogrody Bony, Piekarnia Sztuki, Muzeum Fonografii, Rynek i Puszcza Niepołomicka. To idealne miejsce na wakacje!

KOŃCOWA OCENA: 49/50

Tematy:
Autor:
Elżbieta Raczyńska

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię