- A
- A
- A
Szlakami JPII: Ołtarz papieski w Starym Sączu
Stary Sącz ma dwóch patronów. Oficjalną patronką miasta jest święta Kinga, nieoficjalnym Jan Paweł II, który św. Kingę kanonizował podczas mszy na starosądeckich błoniach 16 czerwca 1999 roku. To wydarzenie zmieniło historię malowniczo położonego u zbiegu Dunajca i Popradu miasteczka. Od blisko 20. lat to popularne miejsce pielgrzymek. Ołtarz polowy w Starym Sączu jest jedynym w Polsce, który nie został rozebrany po papieskiej pielgrzymce.
Szlakami JPII:
Jan Paweł II był w Starym Sączu podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski. 16 czerwca 1999 roku na błoniach odprawił mszę kanonizacyjną św. Kingi. W uroczystości wzięło udział pół miliona wiernych.
Na spotkanie z papieżem wyruszyły pielgrzymki z całej diecezji tarnowskiej. Wierni szli po kilkanaście godzin. - Pogoda była paskudna. Padało cały dzień i całą noc. Niecałą godzinę przed przyjazdem Ojca Świętego przestało padać, słońce wyszło, była piękna pogoda - wspomina Adam Ziobrowski, który teraz opiekuje się ołtarzem papieskim.
Zobacz też: Szlakami JPII - Krzeptówki
Ksiądz Marian Żaba dodaje, że wizyta Jana Pawła II w Starym Sączy do końca stała pod znakiem zapytania. Dzień wcześniej papież z powody choroby nie odprawił mszy na krakowskich Błoniach. Nie wziął też udziału w spotkaniu z wiernymi w Gliwicach. Rano 16 czerwca 1999 helikopter z papieżem jednak wylądował w Starym Sączu.
- Czekaliśmy z niepewnością. W momencie, kiedy Ojciec Święty leciał do Starego Sącza nie było wiadomoe, czy odprawi mszę. Dopiero tutaj się wszystko rozstrzygnęło. Jak opowiadają świadkowie, którzy mogli być wówczas blisko papieża, Ojciec Święty z godziny na godzinę nabierał sił. Niektórzy przypisują tę łaskę wstawiennictwu św. Kingi, która w tym dniu była kanonizowana - opowiada ksiądz Mariusz Żaba.
We mszy kanonizacyjnej wzięło udział ponad pół miliona wiernych. Byli pielgrzymi ze Słowacji, Czech i Węgier, których papież pozdrowił po zakończeniu mszy świętej. Słynna jest też lekcja geografii. Jan Paweł II na zakończenie spotkania wspominał wędrówki szlakami Beskidu Sądeckiego.
Ołtarz polowy w Starym Sączu nie został rozebrany po pielgrzymce. To dziś popularne miejsce pielgrzymek. Rocznie ołtarz i błonia odwiedza ponad 200 tysięcy osób. W dawnej zakrystii dla kardynałów i biskupów urządzono Muzeum Jana Pawła II. Gromadzone są tu pamiątki związane z postacią świętego. Są fotografie, okolicznościowe medale, plakietki. W gablotach można zobaczyć szaty liturgiczne, ekwipunek turystyczny Ojca Świętego - plecak, buty, sweter, czapkę i rękawiczki.
- Jednym z najcenniejszych eksponatów jest pierwsza piuska Ojca Świętego. Jest na niej podpis z dnia inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 - mówi ksiądz Żaba.
Obok ołtarza papieskiego działa też Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Organizowane są tu spotkania dla młodzieży z diecezji tarnowskiej.
Marek Mędela/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
13:53
To może być hit turystyczny Chrzanowa. "Czegoś takiego jeszcze u nas nie było"
-
13:33
Złodziej, który okradał kościoły, wpadł w ręce policji, bo... utknął w rowie
-
12:21
Ogniska zakaźnej choroby zwierząt w Małopolsce. Apel do hodowców
-
12:19
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
12:12
Wilga w Swoszowicach świeci się na zielono. ZDJĘCIA, WIDEO
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:21
Laboratoria za pół miliona. Studenci kryminalistyki na UKEN będą się uczyć w lepszych warunkach. ZDJĘCIA
-
10:53
Na co musisz uważać, pracując w Niemczech jako kierowca C+E?
-
10:52
Zbliża się kwalifikacja wojskowa. Kto w tym roku w regionie tarnowskim stanie przed komisją lekarską?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze