- A
- A
- A
Szlakami JPII - Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska od Wadowic jest oddalona o zaledwie 15 kilometrów. Karol Wojtyła bywał tam od dziecka, przyjeżdżał jako ksiądz i biskup, aż w końcu pielgrzymował jako papież. Sam wspominał, że było to dla niego miejsce szczególne. Lubił się tam modlić w samotności, nikogo nie informując o przyjeździe.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Teresa Gut/ko)
Jan Paweł II odwiedził Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej dwa razy. W czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku nadał kościołowi głównemu tytuł bazyliki mniejszej. W 2002 roku wziął udział w obchodach 400-lecia sanktuarium i złożył u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej złoty krzyż papieski.
Zwłaszcza pierwsza pielgrzymka była dużym przeżyciem - zarówno dla zakonników, jak i mieszkańców. "Cieszyła się Kalwaria, gdy dowiedziała się, że Wojtyła będzie papieżem. On był nasz, swój. Znaliśmy go i widywaliśmy" - mówi Krystyna Duda, mieszkanka Kalwarii Zebrzydowskiej, która w czasie obu pielgrzymek była odpowiedzialna za przygotowanie w mieście dekoracji. W 1979 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej. Zawiązano także komitet społeczny, który był odpowiedzialny za porządki i dekoracje. Jak mówi Krystyna Duda, nie było wtedy trudno o ludzi do pomocy. Nawet wtedy, gdy w nocy przed przyjazdem papieża nad miastem przeszła burza i zerwała wszystkie materiały powitalne. "Braliśmy ludzi z łapanki, żeby nam pomogli doprowadzić wszystko do porządku i udało się" - wspomina.
fot. M. Lasyk
W czasie pierwszej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej Jan Paweł II wspominał, że lubił tu przybywać. "Jednakże najczęściej przybywałem tutaj sam, tak żeby nikt nie wiedział, nawet kustosz klasztoru. Kalwaria ma to do siebie, że się można łatwo ukryć. Więc przychodziłem sam i wędrowałem po dróżkach Pana Jezusa i Jego Matki, rozpamiętywałem Ich najświętsze tajemnice" - mówił w swoim przemówieniu do zgromadzonych wiernych.
Ojcowie Bernardyni wspominają, że miał jedno swoje ulubione miejsce. Było to okienko z kaplicy zakonników, które wychodzi na ołtarz w głównym kościele. Znajduje się ono nad nawą główną. Aby usiąść przy tym okienku, trzeba wejść za klauzulę. - Bracia wspominali, że to okienko sobie umiłował, bo tam go nikt nie widział. Ktoś, kto jest w kościele, nie wie, że tam się ktoś modli - mówi o. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik prasowy sanktuarium.
fot. M. Lasyk
Kalwaria Zebrzydowska zaplanowała skromne obchody 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W poniedziałek przed południem zostanie odprawione nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II, a następnie msza z udziałem władz samorządowych.
W związku z epidemią koronawirusa i ze względu na obowiązujące ograniczenia, w uroczystościach nie będzie mógł w nich uczestniczyć tłum wiernych i pielgrzymów. Dlatego zakonnicy zachęcają do osobistej modlitwy. Z okazji jubileuszu została przygotowana aktualizacja aplikacji mobilnej "Dróżki Kalwaryjskie", która zawiera teksty modlitw na dróżkach i informacje o sanktuarium.
Z okazji rocznicy wydawnictwo oo. Bernardynów Calvarianum przygotowało wznowione wydanie ksiażki "Do tronu łaski". To zbiór kazań kard. Karola Wojtyły wygłoszonych w kalwaryjskim sanktuarium.
Szlakami JPII:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
-
13:32
"Pokaz nabytków 2020-2024" - Muzeum Krakowa prezentuje najważniejsze nabytki ostatnich lat
-
12:04
20 tysięcy porcji potraw wigilijnych czeka na potrzebujących w Krakowie
-
10:39
Nowe fakty w sprawie strzelaniny w centrum Krakowa
-
10:10
Jak opanować świąteczny stres? Z pomocą przychodzi self - regulation
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze