Strefa towarzyszy tegorocznej 17. edycji Dni Tischnerowskich, które odbywać się będą w Krakowie w dniach 20-22 kwietnia. Hasłem tegorocznych dni nawiązujących do odnalezionych esejów ks. Józefa Tischnera jest Inny / Obcy / Bliźni. 

W Strefie Tischnera  w studiu im Romany Bobrowskiej  odbędą się dwie otwarte dla wszystkich lekcje czytania tekstów filozofów: Leszka Kołakowskiego i Józefa Tischnera z filozofem Adamem Workowskim i poetą Wojciechem Bonowiczem, a także spotkanie z reżyserami i pedagogami w opowieściach pt. Józef Tischner w PWST.


„Inny. Eseje o spotkaniu” – J. Tischner

Co to znaczy – spotkać innego? Czy inność jest tym, co oddziela mnie od drugiego, czy przeciwnie? Co jest potrzebne, żeby inny stał się bliskim? Na te i tym podobne pytania szukał odpowiedzi ks. Józef Tischner. Pod koniec życia zaczął pisać nową książkę – kontynuację Filozofii dramatu i Sporu o istnienie człowieka. Nie skończył, ale pozostawił fragmenty, które dają do myślenia.

 „Tischner był stróżem człowieka. Nie zaganiającym do stada, lecz zapuszczającym się na manowce i pustkowia, by człowieka odnaleźć. Stróż musi być czujny, jego praca nigdy się nie kończy. Stróżowanie to ciągłe zaczynanie od nowa, poszukiwanie dróg i sposobów. Dynamika myśli Tischnera, ciągle krążącej wokół człowieka, znakomicie to pokazuje” (Dobrosław Kot – Tischner stróż”). 



„Niepewność epoki demokracji” - L. Kołakowski

W jakim punkcie historii jesteśmy? Co wynika z doświadczeń minionego stulecia? Co czeka nas w przyszłości? Oto pytania, wokół których krążą teksty Leszka Kołakowskiego… 

Jak zauważa autor wyboru Zbigniew Mentzel, po 1989 roku Kołakowski wielokrotnie wyrażał przekonanie, że upadek komunizmu nie tylko nie rozjaśnił krajobrazu naszej cywilizacji, ale na odwrót – krajobraz ów zaciemnił i zagmatwał, pozbawiając go sensu określanego przez wyrazistą opozycję totalitaryzm – demokracja. Czy potrafimy zadbać o to, co stanowi fundament naszej cywilizacji? Czy nie korzystamy z owoców demokracji, zapominając, że trzeba też troszczyć się o jej podglebie? (z noty wydawcy)


Radiowa Strefa Tischnera w Studiu im Romany Bobrowskiej od 6 do 19 kwietnia 2017: 

PROGRAM 
6 kwietnia czwartek godz. 10.00
LEKCJA CZYTANIA Z „TYGODNIKIEM POWSZECHNYM”
Ks. Józef Tischner – „Inny”
Prowadzenie: Adam Workowski

10 kwietnia poniedziałek godz. 19

KSIĄDZ PROFESOR JÓZEF TISCHNER W PWST
Spotkanie z udziałem Ewy Kutryś, Jana Maciejowskiego i Jacka Orłowskiego
Prowadzenie: Jolanta Drużyńska

 19 kwietnia środa godz.10
LEKCJA CZYTANIA Z „TYGODNIKIEM POWSZECHNYM”
Leszek Kołakowski: „Niepewność epoki demokracji”
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

Wstęp na wszystkie wydarzenia  w studiu im Romany Bobrowskiej  jest wolny.

 

 

jd