PROGRAM:


11 lipca 2018 r., Kraków

09.30, kościół oo. Karmelitów Bosych (ul. Rakowicka 18)

- Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1939-1946

11.00, cmentarz Rakowicki

- Modlitwa w intencji pomordowanych kresowian pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

- Okolicznościowe przemówienia gości i złożenie kwiatów

13.00, plac Szczepański

- Otwarcie wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” prezentowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie (wystawa prezentowana będzie w dniach od 11 lipca do 24 lipca 2018 r.)

18.00, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12)

- Prezentacja wystawy „Rzeź wołyńska” – projekt Muzeum Armii Krajowej, Kraków 2013 (wystawa prezentowana będzie w dniach od 11 do 29 lipca 2018 r.)

- Wykład „Samoobrony polskie na Wołyniu” – dr Paweł Naleźniak (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie)

- Pokaz filmu „Wołyń” reż. Wojciech Smarzowski, Polska 2016 r.

 

Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma

Wystawa plenerowa: część wstępna (plansze 2–5) prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym; plansze 6–9 wprowadzają odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, omawiają sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkujących na Wołyniu przedstawiają plansze 10–13. Z kolei plansze 13–18 prezentują dalszy przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej. Na planszach 19–22 podsumowano wydarzenia na Kresach Południowo-Wschodnich w roku 1943. Na uwagę zasługuje plansza 20, która opisuje działania ukraińskich Sprawiedliwych. Ekspozycja zawiera spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa. Wystawa zawiera także drastyczne fotografie, ale te dostępne są w części wewnętrznej prostopadłościanów, którą można oglądać przez wizjery umieszczone na wysokości oczu dorosłego człowieka. Premiera wystawy odbyła się w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu 10 lipca 2013 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Autorami wystawy są: Agnieszka Gorczyca, Michał Ruczyński, Ewa Siemaszko i dr Marcin Stefaniak.

Organizatorzy wystawy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.