Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowa siedziba Muzeum Pienińskiego

  • Nasze akcje
  • date_range Niedziela, 2014.08.24 14:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:37 )
Muzeum Pienińskie imienia Józefa Szalaya czeka na zwiedzających w nowej siedzibie. Placówka Muzeum Okręgowego w Nowym Sącza przeniosła się z "pałacu zdrojowego" przy placu Dietla w Szczawnicy do obiektów opuszczonych niedawno przez Straż Graniczną w Szlachtowej.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj Krzysztofa Mańkowskiego Posłuchaj Krzysztofa Mańkowskiego
Muzeum Pienińskie w Szczawnicy

Sam pałac powraca natomiast do prawowitych właścicieli, rodziny Mańkowskich, którzy są potomkami przedwojennego właściciela Szczawnicy hrabiego Stadnickiego.


 

"Po gruntownym remoncie pałac ma odzyskać dawną świetność i tak, jak przed wojną, będzie w nim działać restauracja serwująca staropolską kuchnię" – zapowiada wnuk hrabiego Stadnickiego, Krzysztof Mańkowski.


Przenosiny muzeum i oddanie pałacu rodzinie Mańkowskich symbolicznie kończytrwający 10 lat proces reprywatyzacji majątku zabranego w latach 50. rodzinie Stadnickich. Symbolicznym wydarzeniem było przekazanie kluczy do Pałacu Uzdrowiskowego, prawnukowi hrabiego Adama Stadnickiego, Krzysztofowi Mańkowskiemu.


- Budujemy malutki kawałek Polski - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Krzysztof Mańkowski - Dobrze, jak by było więcej ludzi, którzy tak chcą budować i udowadniać, że Polska jest piękna.

W odzyskanym budynku przy placu Dietla powstać ma restauracja, która tak jak przed wojną serwować będzie dania kuchni staropolskiej. To jednak tylko wycinek planu, jaki właściciele Szczawnicy chcą zrealizować w najbliższych latach. Już w ciągu 10 lat reprywatyzacji, zgodnie z umową podpisaną ze skarbem państwa, rodzina Mańkowskich zainwestowała w uzdrowisku 10 mln zł. Wyremontowana została pijalnia wód mineralnych, powstała rozlewnia. Działa już także hotel i odbudowany ze zgliszczy Dworzec Gościnny. Teraz głównym zadaniem jest odbudowa zakładu przyrodoleczniczego i rozwijanie oferty uzdrowiskowej.

Nowy kompleks gwarantuje ofertę zarówno dla ludzi bogatych jak i dla mniej zamożnych. Szczawnica chce także mocno uczestniczyć we współpracy wszystkich uzdrowisk w Małopolsce. A ambicją na przyszłość jest stała obecność na mapie uzdrowisk popularnych wśród kuracjuszy z krajów całej Europy zachodniej.

 

Partner Główny:

 


(Sławomir Wrona/jp)

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię