Rozpoczniemy muzycznie; o godz. 17.30 Chór Kameralny Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I.J. Paderewskiego w Krakowie wykona pieśni, związane z stuleciem odzyskania niepodległości. Po jego występie wyruszymy w podróż w czasie, która potrwa do północy.

 

Strefa rekonstrukcji

Miłośników starego uzbrojenia, mundurów, dawnych wydawnictw i innych artefaktów zainteresuje z pewnością nasza Strefa Rekonstrukcji. Będziemy gościć prawdziwych mistrzów w swoim fachu, czyli Grupę Rekonstrukcji Historycznej – Gorlice 1915. To jej członkowie co roku uczestniczą w przeprowadzanych z wielkim rozmachem, cieszących się coraz większą popularnością, widowiskach historycznych w Sękowej, które przybliżają przełomowe wydarzenia bitwy gorlickiej z 2 maja 1915 r. Podczas Nocy Muzeów wojacy z GRH Gorlice 1915 zaprezentują m.in. umundurowanie i broń z czasów I wojny światowej w ramach pokazu „Droga do Wolności”.

„Burzliwe dni” to prezentacja dioramy przygotowanej przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej z Olkusza oraz Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”. Inna prezentacja, pod hasłem „O Wolność i Niezawisłość” zaciekawi wszystkich tych, którzy interesują się podziemiem niepodległościowym z lat 1945-1956. Zaprezentujemy panoramę działań patriotów, którzy nie pogodzili się z podporządkowaniem Polski Związkowi Sowieckiemu i w straceńczym boju z bronią w ręku przeciwstawiali się nowym porządkom zaprowadzanym po II wojnie światowej przez komunistów.

Hasło trzeciej naszej prezentacji, przygotowanej na tegoroczną Noc Muzeów brzmi „Czas Solidarności”. Na „Przystanku Historia” będzie można wejść do siedziby Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z lat 1980-1981, poczytać legalne i podziemne wydawnictwa i przenieść się w czasy, gdy Polacy po raz kolejny wystąpili w obronie swej wolności.

 

Strefa archiwum i wystaw

Polecamy Państwa uwadze nasz rocznicowy projekt Małopolscy Bohaterowie Niepodległości, w ramach którego przybliżamy mniej znane osoby zasłużone dla odrodzenia wolnej ojczyzny, odznaczone przed wojną Krzyżem lub Medalem Niepodległości a związane z Krakowem oraz Małopolską. Dotąd zaprezentowaliśmy sylwetki Józefa Ostafina, Alojzego Kaczmarczyka, ks. Ferdynanda Machaya, Antoniego Gryziny-Laska oraz Zofii Zawiszanki.  Podczas Nocy Muzeów pokażemy zaprezentujemy multimedialną, wykonaną w technologii VR wystawę „Proces Józefa O.”, poświęconą Józefowi Ostafinowi. Natomiast amatorom poruszania się w rzeczywistości niewirtualnej polecamy ekspozycję uzbrojenia z czasów I i II wojny światowej, którą urządzi u nas Krakowskie Towarzystwo Strzeleckie.

 

Strefa gier planszowych

Goście Przystanku Historia podczas Nocy Muzeów będą mogli wziąć udział w turniejach gier planszowych. Zachęcamy szczególnie do spróbowania sił w grze „Semper Fidelis”. To strategiczna planszówka poświęcona walkom o Lwów w latach 1918-1919. Polecamy także turniej wielkoformatowych gier lotniczych pod hasłem „A więc wojna!”. Zapraszamy wreszcie na premierę najnowszej edukacyjnej gry dla najmłodszych, opracowanej przez IPN. „Miś Wojtek” to swoisty hołd dla syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, adoptowanego przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Wojtek brał m.in. udział w bitwie o Monte Cassino, a w jednostce nadano mu stopień kaprala. Zaplanowaliśmy turniej z nagrodami. W jednej rozgrywce może wziąć udział od dwóch do pięciu graczy w wieku od sześciu lat. Przeciętny czas gry to około 30 minut.

 

Dziś „Przystanek”, dawniej bank

Atrakcją dodatkową naszej Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzenia gmachu dawnego Państwowego Banku Rolnego (łącznie z podziemiem, gdzie mieścił się skarbiec), w którym działa obecnie Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Krakowie. Bank Rolny istniał od 1919 r. W II RP był jedną z trzech najważniejszych instytucji kredytowych, obracając potężnym kapitałem. Budynek krakowskiego oddziału wzniesiono na działce pomiędzy ulicami Dunajewskiego i Garbarską. Projekt pochodzi z 1938 r., ale przed wojną nie zdołano ukończyć budowy. Bankowcy wprowadzili się tu dopiero pod koniec 1948 r. Budynek stanowi przykład monumentalnego modernizmu końca lat 30. XX wieku. Świetnym uzupełnieniem przechadzki po dawnych bankowych zakamarkach będzie wizyta w naszym „Pokoju zagadek”. Temat przewodni tego miejsca to działalność antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Zresztą we wszystkich nocnych strefach Przystanku Historia na naszych gości czekać będą zagadki. Ich rozwiązanie nagrodzimy, a dla najlepszych nocnych detektywów przygotowaliśmy nagrodę niespodziankę.

 

Do udziału w turniejach gier planszowych oraz w zwiedzaniu gmachu „Przystanku Historia” można zapisywać się telefonując pod numer: 881 015 159.